Zasięg...

  • 16 Odpowiedzi
  • 11419 Wyświetleń
Zasięg...
« dnia: Listopad 16, 2017, 00:31:12 »
Nie wiem czy to dobry dział - jeśli nie proszę Admina o przesuniecie.
Nie znam za dobrze tego systemu i ciągle jestem na etapie rozważań pomiędzy open source, Zamel lub Fibaro.

Jak w tym systemie wygląda rzeczywisty zasięg dopuszkowych odbiorników , mam dość duży dom i zastanawiam sie czy będzie to u mnie działać? Wiem ze u niektórych producentów jest tak, ze jeden odbiornik może pełnić funkcje wzmacniacza sygnału dla drugiego, czy tutaj jest tak samo ?

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 16, 2017, 10:02:17 »
Witaj,
Ma to co prawda związek ze założeniami, ale tamten dział jest bardziej właśnie o dyskusji nad założeniami systemu a nie pytaniami jak on działa. Dlatego przeniosłem.

Wracając do tematu. W przypadku Exta Life jak na razie nie ma możliwości, aby każdy z odbiorników pełnił funkcję retransmitera dla innych. Z tego co już zdążyłem się zorientować z różnych dyskusji na forum taka funkcjonalność istnieje w systemie Z-Wave, który obsługuje np. Fibaro.

Exta Life posiada komunikację przypominającą kablową topologię gwiazdy, czyli każdy odbiornik komunikuje się tylko z EFC-01 - czyli centralką, nie komunikuje się z innymi.
Zamel planuje wydanie do sprzedaży dedykowanego retransmitera sygnału na początku przyszłego roku (przy czym trzeba być nieco ostrożnym z tymi ich szacunkami, bo jak na razie to wiele z nich było nietrafionych i terminy się przesuwały). Retransmiter powinien teoretycznie pomagać w przypadku większych instalacji.

Co do zasięgu - ja posiadam 2 urządzenia z ich starszego systemu Exta Free i nadajnik mam schowany w ścianie pod klawiszami a 2 pokoje dalej (czyli 2 ściany konstrukcyjne dalej) na tym samym poziomie znajduje się odbiornik. Komunikacja jak dotąd nigdy nie szwankowała i odbiornik bezbłędnie odbiera sygnały.
Przykład z Exta Free daję nieprzypadkowo, ponieważ jest to wg mnie z punktu widzenia założeń komunikacji radiowej system bliźniaczy wręcz do Exta Life.
Co do samej komunikacji Exta Life - mam w tym zrobiony tylko salon i wszystkie odbiorniki oddalone są od EFC-01 w odległości max 7 metrów. Te które są schowane w ścianie pod łącznikami - nie mają problemu z komunikacją. Przez 3 miesiące używania tylko raz się zdarzyło że jeden z nich nie załapał. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku ściemniaczy schowanych w metalowych obudowach lamp sufitowych. Tutaj jest już znacznie gorzej i na prawdę musiałem się nagimnastykować, aby wszystkie ściemniacze bez problemu komunikowały się z EFC-01, co w 100% się nie udało. Mimo, że są one oddalone od centralki od 3 do 5 metrów to jeden z nich szwankuje kilka razy w tygodniu, a gdy steruję je z pilota - to owszem załączają się, ale centralka prawie nigdy nie odbiera ich poprawnego statusu, ponieważ nadają wszystkie na raz (brak mechanizmu CSMA/CA w systemie). Przy sterowaniu z EFC-01 jest natomiast całkiem ok - może raz na tydzień jeden z nich nie skomunikuje się z EFC-01 i tym samym jego status w aplikacji jest niepoprawny.
Po opinii innego forumowicza sądzę, że ściemniacze po prostu im się niezbyt udały i może dlatego komunikacja trochę szwankuje, bo reszta odbiorników (ROP i SRP) działa dobrze.
Mnie brakuje z tego powodu możliwości podłączenia kawałka kabelka do odbiorników, aby móc zwiększyć zasięg (kabelek taki mają odbiorniki Fibaro). Może jak gwarancja minie to pobawię się i obedrę je z obudowy i dolutuję taki kabelek sam.

Jeszcze a propos Fibaro - moim zdaniem to zupełnie inna półka cenowa - 2-3 krotnie droższa niż Exta Life, ale za to daje bardziej zaawansowanę technologię i świetne wzornictwo (chociaż ich centralka moim zdaniem wygląda gorzej niż EFC-01 Zamela, a przede wszystkim jest po prostu kobylasta). To takie Apple w polskich systemach automatyki budynkowej. Nomen omen wspierają Apple HomeKit. Ale to na prawdę zupełnie inny system.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2017, 10:25:35 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2017, 19:37:04 »
Dziękuję za informacje, Fibaro faktycznie ma taka możliwość, przyznam ze wygląd centralki dla mnie jest drugorzędny bo i tak nie będzie widoczna.
Odległości jakie mam w domu są duże, w dodatku jest piętro, ale jeśli będą mieć jakiś wzmacniacz sygnału to by rozwiązało mój problem.
Jeśli Zamel byłby bardziej słowny to miałbym już komplet w domu, natomiast w tej chiwli mam dylemat czy "zbankrutować" na Fibaro czy poczekać aż Zamel weźmie się do pracy.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2017, 21:51:00 »
Jeśli Zamel byłby bardziej słowny to miałbym już komplet w domu, natomiast w tej chiwli mam dylemat czy "zbankrutować" na Fibaro czy poczekać aż Zamel weźmie się do pracy.
No właśnie, wszyscy czekamy aż Zamel weźmie się do pracy. Pojedynczy "zryw" z wypuszczeniem funkcji logicznych i naprawieniem w kilka dni jednego(!) buga zdaje się tylko potwierdzać przysłowie, że jedna jaskółka wiosny jednak nie czyni.

Mnie zastanawia dzisiejszy wpis na stronie fb odnośnie supla.org. Widać ExtaLife nie sprzedaje się aż tak genialnie, a sprostanie oczekiwaniom użytkowników nie będzie łatwe, a na pewno będzie kosztowne z punktu widzenia producenta (przede wszystkim kwestia softu i jego możliwości, ale nie tylko). A supla - wygląda na platformę z potencjałem nieporównywalnie większym niż ExtaLife - szczególnie kwestia otwartości, ale też bardziej niezawodnej komunikacji radiowej (dzięki WiFi mamy kilka problemów rozwiązanych za darmo). Widać, że czują ten potencjał i być może nawet zagrożenie dla ExtaLife w przyszłości i pewnie stąd decyzja. Pisałęm o tym także tutaj.

Nie zgłębiałem tematu Fibaro zbyt dobrze, ale to jest na pewno system  wiele bardziej dojrzały, rozwinięty i "zadokowany" na rynku. Mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że prawie na pewno będziesz zadowolony. Mają piękny design i dobre rozwiązania - kompatybilność z Z-Wave, Apple HomeKit, sporo urządzeń sterujących (aplikacja, web, nadajniki klawiszowe, piękne panele ścienne) itd.

Gdybym teraz podejmował decyzję i miał duży budżet to pewnie poszedłbym w Fibaro, ale tylko pod jednym warunkiem - gdybym jeszcze miał dom na etapie budowy bez zrobionej elektryki. Powód prosty - nie ma pewniejszej formy komunikacji od kablowej. Fakt - kilometry kabli więcej, ale 100% pewność, że jeśli tylko soft będzie działał dobrze to i cała instalacja także. W radiowych rozwiązaniach zawsze są problemy - częściej lub rzadziej, ale jednak są.

Natomiast gdybym miał wybierać np między supla a ExtaLife - to miałbym dylemat. Potencjał supli jest ogromny. Może dzięki otwartości dawać możliwości konfiguracyjne i logiczne takie jak Fibaro, Grenton i inne cuda. Tylko na obecnym etapie jeszcze trochę brakuje, a w ExtaLife już trochę jest i miejmy nadzieję w perspektywie roku będzie więcej, ale z ograniczoną z góry funkcjonalnością i problemami, których pewnie nigdy nie rozwiążą (komunikacja radiowa bez CSMA/CA, topologia gwiazdy zamiast sieci jak w Z-Wave i Fibaro).

Podsumowując - bankructwo na Fibaro "grozi" jednak happy endem w postaci zadowolenia. Wybór pomiędzy ExtaLife a supla to wybór podyktowany tym czy chcesz coś mieć na już czy możesz poczekać i zobaczyć jak obydwie platformy się rozwiną.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2017, 15:52:46 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2017, 10:22:24 »
Cytuj
Natomiast gdybym miał wybierać np między supla a ExtaLife - to miałbym dylemat. Potencjał supli jest ogromny. Może dzięki otwartości dawać możliwości konfiguracyjne i logiczne takie jak Fibaro, Grenton i inne cuda.

Właśnie wczoraj zobaczyłem na FB wpis Zamela odnośnie sterowników supla i powiem szczerze trochę jestem zły na siebie. Wtopiłem ponad 1k zł na ExtaLife a nie rozeznałem się w projekcie Supla. Teraz mój wybór padłby raczej na Supla. Według mnie ma ogromy potencjał ze względu na open source i możliwość zastosowania różnych (własnych) modułów.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2017, 11:17:49 »
Właśnie wczoraj zobaczyłem na FB wpis Zamela odnośnie sterowników supla i powiem szczerze trochę jestem zły na siebie. Wtopiłem ponad 1k zł na ExtaLife a nie rozeznałem się w projekcie Supla. Teraz mój wybór padłby raczej na Supla. Według mnie ma ogromy potencjał ze względu na open source i możliwość zastosowania różnych (własnych) modułów.
Tak gdybym teraz podejmował decyzję to też miałbym niezłą zagwozdkę. Ja robiłem rozeznanie początkiem kwietnia, gdzie Exta Life zapowiadało się bajkowo dobrze, a Supla dopiero raczkowała.  Exta Life wtedy przodowała liczbą modułów, a supla wyglądało jak niepewny eksperyment. Teraz to się zmieniło, a w zasadzie odwróciło. Widać że zainteresowanie supla jest nieporównywalnie większe niż Exta Life. W sklepie Google Play - Supla 5000-10000 pobrań. ExtaLife 1000-5000 pobrań. Natomiast w komentarzach do aplikacji widać miażdżącą wręcz przewagę supla: 500 komentarzy vs 30 z czego pewnie z 15-20 to komentarze ludzi z Zamela (te prawie bez opisu i z wysoką notą).
Także apka supli oceniana jest przy 500 komentarzach na 4.7 a Exta Life przy 30 na 3.4...to też o czymś świadczy, mimo małej reprezentatywności próbki w komentarzach Exta Life.

Exta Life wydaje się teraz produktem niszowym w samej niszy systemów automatyki budynkowej....
 
Będę się bacznie przyglądał rozwojowi supla i jeśli się okaże, że zostanie tam wprowadzona zaawansowana logika, lepsza niż w Exta Life, sterowanie czasowe i wszystko to co Exta Life już ma to kto wie czy się nie przesiądę. Wstrzymam się chyba z zakupem kolejnych modułów. Tak czy owak Zamel wygrywa bo jak nie zarobi na Exta Life to na supli.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline pgsolutions

  • *
  • 9
  • Montaż i serwis systemów sterowania.
    • Zobacz profil
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2017, 10:54:52 »
F&Wave pabianickiego F&F też retransmituje sygnał poprzez moduły. Przynajmniej tak go reklamują bo do czynienia z nim nie miałem.
P&G Solutions

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2017, 12:10:41 »
F&Wave pabianickiego F&F też retransmituje sygnał poprzez moduły. Przynajmniej tak go reklamują bo do czynienia z nim nie miałem.
Witaj na forum!
Widać systemy automatyki sterowanej radiowo mnożą się na rynku jak króliki ;) A skoro mają funkcję retransmisji - to znaczy, że polska firma też potrafi zdziałać coś sensownego.
Tylko nad designem mogliby popracować, bo choć to kwestia gustu to np pilot wygląda jak z PRL :)

Masz może rozeznanie między systemami automatyki radiowej, które można sterować aplikacją i które posiadają podobne funkcje co Exta Life? Jeśli tak to może "popełniłbyś" jakiś post w dziale poświęconym porównaniom?

Pozdrawiam
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 19, 2017, 18:26:58 »
Widzę, że dyskusja zeszła w stronę rozważań czy Exta Life jest dobrym wyborem w stosunku do innych systemów. Widać, że wątpliwości co do wyboru systemu Zamela (niestety) są zasadne.

Ale wracając do pytania zadanego w pierwszym poście tego tematu, dotyczącego rzeczywistego zasięgu odbiorników dopuszkowych, to z doświadczenia u mnie w domu mogę odpowiedzieć, że z zasięgiem jest nie najgorzej. U mnie w domu o wymiarach ok. 20x10 i powierzchni łącznej ok. 300m2 (piwnica, parter, piętro + przylegający garaż i pomieszczenie nad nim) działa obecnie 7 odbiorników dopuszkowych ROP-22 sterowanych głównie przez kontroler EFC-01 (realizacja programów czasowych), a także nadajnik 2-klawiszowy i pilot 4-przyciskowy. Odbiorniki rozmieszczone są w różnych miejscach domu (począwszy od piwnicy, przez parter, piętro, a nawet strych, a także w obudowie sterownika bramy wjazdowej - ok. 30m od kontrolera) i wszystko działa prawidłowo (mimo iż kontroler nie jest zlokalizowany w centralnym punkcie domu, który teoretycznie byłby najlepszy).
Jedynie odbiornik w piwnicy jest chyba na granicy zasięgu, bo sporadycznie zauważam, że kontroler nie ma z nim prawidłowej komunikacji (ale tam sygnał idzie po przekątnej domu).
Zdarzył mi się niestety dziwny problem z jednym egzemplarzem ROP-22, który opisałem w tym wątku http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,53.0.html

Wspomniany został w tym wątku retransmiter, który mógłby pomóc w dużych budynkach. Mam jednak obawy czy taki retransmiter sprawdzi się w każdym przypadku. O ile w sytuacji gdy dwa urządzenia są na tyle daleko od siebie, że nie "słyszą się" wzajemnie, to retransmiter wstawiony pomiędzy nimi umożliwi komunikacje. Co jednak w sytuacji, gdy dwa urządzenia są w swoim zasięgu, a dodatkowo pojawi się w systemie repeater - czy wtedy cześć przesyłanych sygnałów nie będzie się dublować i nakładać na siebie (tzn. urządzenie odbierze sygnał bezpośredni z nadajnika, ale także z retransmitera)? Wiemy już, że słabą stroną Exta Life jest brak mechanizmu CSMA/CD, co skutkuje problemami z odbiorem przez kontroler statusów wysłanych jednocześnie przez kilka urządzeń (kwestię tę poruszył admin). No ale może niepotrzebnie szukam problemu, a Zamel wie co robi i wszytko będzie dobrze :-)


*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2017, 21:59:14 »
Jedynie odbiornik w piwnicy jest chyba na granicy zasięgu, bo sporadycznie zauważam, że kontroler nie ma z nim prawidłowej komunikacji (ale tam sygnał idzie po przekątnej domu).
Zdarzył mi się niestety dziwny problem z jednym egzemplarzem ROP-22, który opisałem w tym wątku http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,53.0.html
Tak sobie dzisiaj myślałem o tym zasięgu i wymyśliłem, aby wystosować jakiegoś maila do Zamela z pytaniem jak można polepszyć zasięg EFC-01 oraz samych modułów. Zakładam, że da się to zrobić poprzez proste dolutowanie kabelka do płytki PCB jak dla częstotliwości UKF, ale w sumie jednak częstotliwość Exta Life bliższa jest gigahercowi, więc mogę się mylić. Z drugiej strony Fibaro i nawet F&F w swoich modułach stosuje kabelki z powodzeniem a urządzenia pracują na tej samej częstotliwości 868 MHz.

Z ciekawości napiszę do Michała Tyca z firmy Zamel (michal1981 na forum) i zapytam czy taki zabieg może pomóc. Oczywiście na pewno będzie się to wiązało z utratą gwarancji, ale przynajmniej ktoś świadomie będzie mógł sobie takim kosztem pomóc.
@michal1981 - czy powyższa metoda z kabelkiem ma szansę pomóc? Ja na pewno jestem zainteresowany takim rozwiązaniem dla moich ściemniaczy (szczególnie jeden niedomaga), ale widać "popyt" na rozwiązanie dla problemów z zasięgiem jest większy.
Cytuj
Co jednak w sytuacji, gdy dwa urządzenia są w swoim zasięgu, a dodatkowo pojawi się w systemie repeater - czy wtedy cześć przesyłanych sygnałów nie będzie się dublować i nakładać na siebie (tzn. urządzenie odbierze sygnał bezpośredni z nadajnika, ale także z retransmitera)? No ale może niepotrzebnie szukam problemu, a Zamel wie co robi i wszytko będzie dobrze :-)
Moim zdaniem oczywiście istnieje ryzyko, że transmisja dla niektórych odbiorników zostanie nieco zakłócona. Na pewno spada w takim przypadku  przepustowość kanału gdy stosuje się wzmacniacz/retransmiter/repeater - zwał jak zwał ;) Na przykładzie WiFi prędkość w standardzie 802.11n spada nawet  o połowę. Chociaż WiFi akurat jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Zależy jak będzie działał retransmiter Zamela. Repeater WiFi działa raczej tak, że dostaje ramkę, czeka aż zwolni się kanał radiowy i transmituje ją dalej. Tutaj zakładam, że będzie to prosty wzmacniacz sygnału. Jeśli tak, to myślę, że wtedy kluczową sprawą będzie opóźnienie z jakim nadawany będzie sygnał. Musi być ono minimalne. Tutaj trzeba chyba zaufać konstruktorom z Zamela, bo jeśli to ma pomagać to musi działać optymalnie. W przypadku Exta Life trzeba też pamiętać, że jak większość systemów tego typu ma na pewno bardzo niską (jak na dzisiejsze standardy internetowe) prędkość transmisji. Zakładam, że max kilkaset kb/s. Przy tak niskiej prędkości raczej nie ma się co martwić o spadki prędkości. Powinno to być prawie niezauważalne a wpływ na pozostałe urządzenia - znikomy.

No ale przekonamy się dopiero gdy urządzenie wejdzie do sprzedaży.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2017, 07:25:03 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2017, 19:51:51 »
Dawno tutaj nie zaglądałem, musze przyznać że ciekawa dyskusja sie rozwinęła....
Zdecydowałem sie na zakup Fibaro, z tego co widziałem to da sie przez Fibaro obsługiwać Sonoff - a tych troszkę mam ponieważ służą mi do Domoticza.
Nie skreślam Zamela bo ma ciekawe rozwiązania i możliwe ze zainstaluje to sobie na działce.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 29, 2017, 15:50:54 »
W przypadku problemów z zasięgiem proponuję poczytać następujące posty:
1. http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,38.msg174.html#msg174
2. http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,55.0.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2017, 16:00:20 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2018, 12:09:07 »
Co do zasięgu to będą 2 urządzenia. Dopuszkowy retransmiter i retransmiter na bazie nowego bulika. Stary bulik, który był bazą dla retransmitera w exta free jest po prostu okropny i mało kto chciał go zakupić. Oczywiście kiedy będą to Zamel nie mówi, gdyż w Zamelu nie rozmawia się o terminach.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2018, 20:09:38 »
Co do zasięgu to będą 2 urządzenia. Dopuszkowy retransmiter i retransmiter na bazie nowego bulika. Stary bulik, który był bazą dla retransmitera w exta free jest po prostu okropny i mało kto chciał go zakupić. Oczywiście kiedy będą to Zamel nie mówi, gdyż w Zamelu nie rozmawia się o terminach.
Potwierdzam - takie same info dostałem dzisiaj od prod. managera Zamel. Obecnie produkt kończy fazę testów (ponoć testowany "w terenie" w jakiejś inwestycji) i następnym krokiem będzie wprowadzenie do sprzedaży. Kiedy to będzie - tak jak piszesz - nie wiadomo, ale jeśli to się odbywa analogicznie do RNP-21 to stawiałbym, że minie jeszcze ze 3-4 miesiące - tyle minęło od momentu analogicznej wiadomości o RNP-21 od Zamela do momentu jak mają produkt przygotowywany do sprzedaży (instrukcje etc).
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zasięg...
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2018, 11:57:48 »
Mnie się wydaje że problemem Zamela nie jest to, że wprowadzenie czegoś do sprzedaży trwa kilka miesięcy bo tak moze tez jest w innych firmach przy produkcji masowej. Nie znam sie na tym ale wydaje mi się że musi to przejść przez masę papierow podpisow itp. A wracajac to problemem Zamela jest to, że zbyt wczesnie wprowadzili exta life do sprzedaży. Za malo różnych produktow mieli gotowych czy nawet rozpoczętych prac a zareklamowali to jako gotowy produkt. Mogli poczekać rok i wydać to jakoś w tym okresie co teraz i byłoby bum. Jest cos co fajnie dziala za niedlugo do sprzedazy kolejne elementy i lepiej wizerunkowo by na tym wyszli. A tak to jest lipa. Chca ludzi zatrzymac to obiecuja ze juz za chwile cos bedzie gotowe i sie to przeeeeciaga i przeciaga.