Da się sterować z aplikacji przez internet, poza siecią domową, jednak wymaga to publicznego IP i przekierowania portu. Możliwości są 3:
1. Korzystać z wybranej przez siebie usługi typu DynDNS. Wymaga to przekierowania portu EFC-01 na ruterze. Więcej w wątku:
http://www.forumextalife.pl/index.php/topic,45.0.html2. Korzystać z usługi DynDNS oferowanej przez firmę Zamel. Wymaga to przekierowania portu EFC-01 na ruterze, gdyż Zamel nie posiada infrastruktury w postaci chmury umożliwiającej połączenia z każdej sieci, nawet bez przkierowania portu. Wskazówki pod tym adresem:
http://extalife.pl/wp-content/uploads/2018/04/Korzystanie-z-us%C5%82ugi-DNS-firmy-ZAMEL.pdf3. Korzystać z usługi VPN oferowanej przez swój ruter domowy na telefonie / tablecie i podłączać się do EFC-01 z tunelu VPN tak samo jak w swojej sieci lokalnej/domowej.
Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbezpieczniejsze, gdyż nie wymaga przekierowania portów dla EFC-01 i nie wystawia go do dostępu z zewnątrz. EFC-01 posiada
luki bezpieczeństwa, które mogą zostać wykorzystane do ataku z zewnątrz i w najlepszym przypadku ktoś może zawiesić kontroler zdalnie, a w najgorszym przejąć nad nim kontrolę lub dostać się do sieci domowej.
Kolejną rzeczą jest fakt, że dostęp do EFC-01 z aplikacji odbywa się
bez szyfrowania transmisji, a to oznacza, że użytkownik i hasło do kontrolera (kolejny absurd, aby przesyłać hasło zamiast jego hash'a) są przesyłane jawnym tekstem łatwym po podsłuchania przez osoby trzecie/niepowołane! Dlatego też tunel VPN jest znacznie bezpieczniejszą opcją niż dostęp przez DDNS i przekierowane porty.
Rutery zazwyczaj po pierwsze działają na jakiejś odmianie Linuxa, który jako otwarte oprogramowanie jest pod kątem bezpieczeństwa lepiej zaprojektowany i zabezpieczony, a dwa, że oprogramowanie ruterów jest aktualizowane zdecydowanie częściej niż EFC-01, a na kwestie związane z bezpieczeństwem zwraca się tam szczególną uwagę (wyspecjalizowane w temacie bezpieczeństwa osoby), w odróżnieniu od EFC-01.
UWAGA: W przypadku problemów ze zdalnym logowaniem z aplikacji do kontrolera - proszę zajrzeć do tego wątku Warto wspomnieć, że
jest jeszcze możliwość sterowania Exta Life bez publicznego IP i portu. Sposób ten jest skierowany do bardziej zdeterminowanych użytkowników, ale moim zdaniem warto poświęcić trochę czasu, aby nie tylko zyskać sterowanie bez publicznego IP, ale także znacznie większe możliwości całego systemu.
Sposób opiera się na zintegrowaniu kontrolera Exta Life z z systemem typu open smart home np.
Home Assistant (integracja do pobrania na forum w dziale
XTA Developers), OpenHAB lub innym, który umożliwia łączenie się poprzez chmurę.
W przypadku Home Assistant jest to opcja płatna (5$ / m-c pod nazwą "Nabu Casa"), ale zyskuje się dostęp do lokalnego systemu z dowolnej sieci poprzez pośredniczącą w komunikacji chmurę serwerową, nawet bez publicznego IP, a poza tym zyskuje się olbrzymie możliwości integracyjne z całą masą smart urządzeń, serwisów internetowych łącznie ze sterowaniem głosowym i prawdziwym system smart home z zaawansowanymi regułami automatyki.
EDIT 11.08.2020: Na naszym polskim podwórku pojawiła się w pełni spolszczona i dostosowana do języka polskiego odmiana systemu Home Assistant o nazwie "AI Speaker - Jolka". System ten jest w pełni kompatybilny z Home Assistant, a ponadto posiada
darmową chmurę serwerową umożliwiającą łączenie się z domową, lokalną instalacją AIS Jolka z dowolnego miejsca na świecie
nawet bez posiadania publicznego IP. A dzięki integracji Exta Life z Home Assistant - tym sposobem można
bez przekierowania portu i publicznego IP łączyć się i sterować swoją instalacją Exta Life.