Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań

  • 8 Odpowiedzi
  • 6179 Wyświetleń
Witam,

1. Czy konfiguracja jest możliwa tylko poprzez aplikację mobilną? Czy może można się podłączyć bezpośrednio z komputerem?

Mam 10 sterowników SRP-02 (ExtraFree) i chciałbym żeby uruchamiały się automatycznie ze wschodem/zachodem słońca. Jeżeli to nie jest możliwe (aby urządzenie wiedziało kiedy jest wschód/zachód) to chciałbym aby robiły to w konkretnych godzinach każdego dnia. Chciałbym aby działało to bez potrzeby jakiejkolwiek (częstszej niż raz w roku) mojej interwencji.

2. Czy po skonfigurowaniu urządzenia mogę je odłączyć od routera (jest to dla mnie bardzo ważne) i to czasowe uruchamianie rolet nadal będzie działało?
3. Czy po utracie zasilania wszystko wróci automatycznie do zadanego wcześniej planu?

4. Czy dla moich potrzeb jest sens kupowania EFC-01 czy lepiej kupić tańczy EFC-02? Jak EFC-02 zniesie utratę zasilania?

Dziękuję za poświęcony czas i mam nadzieję, że dobrze wybrałem dział do zamieszczenia tych pytań. Jeżeli nie to proszę szanownego Admina o przeniesienie.

Pozdrawiam

Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 10, 2019, 08:13:23 »
Witaj,

Ad1. Niestety tylko poprzez aplikację mobilną.
Ad2. Tak połączenie z routerem nie jest potrzebne aby to działało
Ad3. Tak zanik zasilania to nie problem
Ad4. Hmm wygląda na to że faktycznie jeśli chcesz to raz ustawić i zapomnieć (odpiąć od routera) to wygląda że EFC-02 wystarczy.

Generalnie to tak prostych spraw EFC-02 w zupełności wystarcza, ja z kolei mam EFC-02 a myślę o wymianie na EFC-01 gdyż mi zależy na bardziej złożonych funkcjach:)
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 10, 2019, 10:30:57 »
Witaj,
Kolega powyżej w zasadzie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania. To czy lepiej EFC-01 czy EFC-02 to kwestia też tego co chcesz z tym zrobić w najbliższym czasie oraz co planujesz w przyszłości. Jeśli jesteś w 100% pewny, że tylko rolety i nie będziesz rozbudowywał instalacji Eta Free oraz chciał robić jakiś bardziej zaawansowanych rzeczy jak logika sterowania - to faktycznie EFC-02 ma sens. Można wtedy nawet żyć z tą biedną aplikacją Exta Free.
Natomiast jeśli jednak sądzisz, że chciałbyś dokładać kolejne kosteczki i robić na nich większą instalację to zastanów się jednak nad EFC-01. Ma trochę lepszy soft niż EFC-02, lepszą (choć daleką od ideału) aplikację i współpracuje  oboma systemami. Dodatkowo dokładając do niego odbiorniki Exta Life mógłbyś nim sterować z software'owych hubów jak Home Assistant.
EFC-01 jest nowszy i ma szansę na dłuższe wsparcie i kolejne funkcjonalności

Nie ma jednak róży bez kolców. EFC-01 współpracuje tylko z niektórymi odbiornikami Exta Free. Pełna lista na stronie producenta: http://extalife.pl/faq/
Dla ułatwienia wklejam poniżej:
ROP-01
ROP-02
ROP-05
ROP-06
ROP-07
RWG-01
ROB-01
SRP-02
RDP-01
RDP-02
RDP-11
Urządzenia są przedstawione w aplikacji exta life jako ikony i pozwolą na ich sterowanie. Łączność jest jednokierunkowa, a zatem nie jest widoczne czy dany element jest załączony czy też wyłączony. Czujniki systemu exta free nie są wspierane.

Niestety są też ograniczenia, o których Zamel już oficjalnie nie wspomina - np brak sterowania w trybie czasowym (nie mylić z funkcjami czasowymi w kontrolerze).

Tak więc musisz to sobie spokojnie przemyśleć i zdecydować w co lepiej pójść.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 10, 2019, 11:13:29 »
Kolego admin możesz sprecyzować
Niestety są też ograniczenia, o których Zamel już oficjalnie nie wspomina - np brak sterowania w trybie czasowym (nie mylić z funkcjami czasowymi w kontrolerze).
Bo o tym chyba nie słyszałem
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 10, 2019, 11:44:25 »
Kolego admin możesz sprecyzować
Niestety są też ograniczenia, o których Zamel już oficjalnie nie wspomina - np brak sterowania w trybie czasowym (nie mylić z funkcjami czasowymi w kontrolerze).
Bo o tym chyba nie słyszałem
Słyszałeś :) Było to wspomniane przez michal1981 odnośnie wprowadzonej kompatybilności z Exta Free. Chodziło mi o to, co opisuje ten post: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,216.msg1155.html#msg1155
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 10, 2019, 13:03:28 »
Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
W związku z tym, że jednostka sterująca spełni moje oczekiwania zdecydowałem się na jej zakup. Przemyślałem sprawę i zgadzam się z opinią Admina, że warto "zainwestować" w nowsze urządzenie więc kupię EFC-01.
Nadal jeszcze nie wiem czy można ustawić zdarzenia zgodnie ze wschodem/zachodem ale to już przekonam się jak urządzenie do mnie dotrze :).

Pozdrawiam serdecznie!

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 10, 2019, 13:06:40 »
Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
W związku z tym, że jednostka sterująca spełni moje oczekiwania zdecydowałem się na jej zakup. Przemyślałem sprawę i zgadzam się z opinią Admina, że warto "zainwestować" w nowsze urządzenie więc kupię EFC-01.
Nadal jeszcze nie wiem czy można ustawić zdarzenia zgodnie ze wschodem/zachodem ale to już przekonam się jak urządzenie do mnie dotrze :).

Pozdrawiam serdecznie!
Tak można. To się nazywa "Funkcje czasowe" z zegarem astronomicznym i opisane jest w instrukcji producenta: http://extalife.pl/wp-content/uploads/2017/12/Kontroler-exta-life-v1.81-20.12.2017.pdf.
Można nawet ustawić tzw offset czasowy czyli opóźnienie, że coś ma się odpalić np 30 minut po zachodzie albo ileś minut przed zachodem. Ograniczenie tutaj to 99 minut w jedną i drugą stronę (przed / po).

Miło, że pomogliśmy podjąć decyzję.
Również pozdrawiam
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 10, 2019, 14:23:14 »
Kolego admin możesz sprecyzować
Niestety są też ograniczenia, o których Zamel już oficjalnie nie wspomina - np brak sterowania w trybie czasowym (nie mylić z funkcjami czasowymi w kontrolerze).
Bo o tym chyba nie słyszałem
Słyszałeś :) Było to wspomniane przez michal1981 odnośnie wprowadzonej kompatybilności z Exta Free. Chodziło mi o to, co opisuje ten post: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,216.msg1155.html#msg1155

Faktycznie było o tym, ale jakoś nie zarejestrowałem  :P
Kurcze dziwna sprawa z tym trybem czasowym, ciekawe jaki jest powód braku tej funkcjonalności.... no ale cóż...
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Czy EFC-01 działa po odłączeniu od routera? Oraz kilka innych pytań
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 10, 2019, 14:33:07 »
Myślę, że tutaj powój może być techniczny, a w zasadzie techniczno-ekonomiczny. Myślę, że te tryby wymagałyby większego nakładu pracy, aby je wprowadzić. Np dla monostabilnego, który także nie jest obsługiwany zauważyłem, że aplikacja musi wysłać 2 komendy - analogicznie do nadajnika ściennego - załącz, wyłącz. To oznacza, że kontroler musiałby zachować się podobnie i w pewnym odstępie czasu wysłać te 2 pakiety. Czas musiałby być konfigurowalny w aplikacji = więcej roboty. Także oprogramowanie kontrolera mogłoby wymagać większych zmian, aby wprowadzić pauzę dla komendy.

Czasówka może wyglądać podobnie w tym względzie i pewnie żeby sobie niepotrzebnie komplikować życia i nie zrobić zbyt dobrze posiadaczom Exta Free to zdecydowano się na maksymalną prostotę rozwiązania, co wymusiło pozbycie się tych trybów w kontrolerze. Ot taki trochę i wilk syty i owca cała. No i też komentarze, że nie ma kompatybilności są już nie na miejscu. Bo przecież jest, tyle, że niepełna, ale o tym ciiii ;)

Oczywiście nie wierzę, że nie dałoby się tego zrobić. Gdyby tylko chcieli to na pewno zostałoby to dodane. Jak to zwykle bywa w IT - to zazwyczaj kwestia włożonego czasu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant