Spójrz proszę na te screeny. testrun1 to wygląd HA po odpaleniu nowego skryptu na świeżo postawionym HA i mosquitto. Czyli nic nowego na stronie głównej nie przybyło ale encje są do dodania.
screen testrun2 to wygląd HA po odpaleniu komendy testrun na starym skrypcie na czystym HA. Jak widzisz encje od razu się pojawiły na stronie głównej. Głównie chodzi mi o wskazania temperatur w pomieszczeniach, które ładnie wskoczyły na górę.
Nie jest to oczywiście problem by dodać je samemu. Po prostu ciekawi mnie czemu wcześniej się to robiło z automatu a teraz nie chce
Jedynie jak mogę to wytłumaczyć, to tak, że jakimś cudem stary skrypt tworzy encje w HA o nazwach, które masz użyte na swoim ekranie Lovelace, a nowy skrypt tworzy inne. Jedyną różnicą może być jedynie dodanie do nazwy końcówki "_1" albo "_2" itp. Łatwo to sprawdzić w rejestrze encji lub ekranie Narzędzia deweloperskie > Stany. Jeśli nazwy encji Exta Life po odpaleniu skryptu starego i nowego będą inne to to jest powód.
Lovelace działa prosto - bierzesz nazwę encji i dodajesz ją do danego ekranu i widoku. Jeśli nazwa encji jest inna niż ta przypisana do danego widoku to nic się faktycznie nie wyświetli.
Reguły nazewnictwa nie zmieniły się w tej testowej wersji skryptu (1.1). Są takie same, więc encje powinny nazywać się tak samo. Być może odpaliłeś skrypt więcej niż jeden raz między restartami HA i HA zgłupiał?
albo ne było tematu. Teraz postawiłem wszystko raz jeszcze od zera i pojawiło się wszystko na stronie głównej HA, tak jak na drugim screenie XD
Nie wiem od czego to zależy
j.w.
Za to jest inny problem: jak np włączam światło w HA, to w aplikacji extalife też stan się zmienia i światło faktycznie się zapala (w logu main_ha2exta.py.log też się stan zapisuje). Natomiast gdy zapalam światło przez aplikację Zamela, to w HA stan się nie zmienia, a w logu main_exta2ha.py.log nic się nie pojawia.
To normalne. Poczekaj 5 minut od włączenia w aplikacji Zamela, a stan w HA także się zmieni. Skrypt używa koncepcji poolingu stanu tzn cyklicznie odpytuje EFC-01 o stany urządzeń. Domyślnie co 5 minut.
EFC-01 co prawda chyba rozsyła do innych użytkowników zmiany stanu na bieżąco tzn. jeśli ktoś inny zmieni stan danego odbiornika
w aplikacji(bo wyłącznikiem już nie), ale obsłużenie tego wymagałoby dodatkowego nakładu pracy w programie i dość dużej zmiany w programie do obsługi stanów Exta Life (ten, który co 5 minut odpytuje kontroler). Być może kiedyś to dodam, ale moja koncepcja integracji z HA zakłada porzucenie aplikacji ExtaLife
na rzecz pięknego Lovelace UI z HA
Tak więc "problem" jest wg mnie mało palący.
Czasem używam aplikacji Exta Life do obsługi mojego elementu Exta Free, gdyż skrypt nie integruje elementów Exta Free oraz czasem w "nagłych" wypadkach używam funkcji czasowych w aplikacji. Czasem jest szybciej to zrobić z aplikacji ExtaLife niż w HA, ponieważ w HA zaprogramowanie automatyzacji w GUI wymaga jeszcze trochę gimnastyki i na ekranie smartfona potrafi być uciążliwe....ale HA nadal ewoluuje. Co rusz dostaje nowe usprawnienia. Nowa wersja 0.99, która dzisiaj ujrzała światło dzienne upraszcza tworzenie automatyzacji wprowadzając pojęcie 'Urządzenia'. I tak się składa, że urządzeniem jest encja, która należy do danego typu integracji w widoku 'Integracje'. Automatycznie pojawia się wtedy lista triggerów dla tego urządzenia i cały proces jest szybszy i prostszy. I tutaj nowa wersja testowa skryptu pasuje jak znalazł! Dzięki temu, że encje ExtaLife pojawiają się w widoku Integracje to będą kiedyś obsługiwane także w uproszczonym tworzeniu automatyzacji. Na razie obsługiwanych jest tylko kilka typów urządzeń, ale wierzę, że MQTT znajdzie się tam szybko, gdyż jest jednym z podstawowych protokołów IoT i konstrukcji DIY.