Współpraca z Google assistant

  • 13 Odpowiedzi
  • 10931 Wyświetleń
Współpraca z Google assistant
« dnia: Listopada 25, 2018, 02:32:02 »
Niestety niemal jestem pewny że jednak nie to jeszcze tylko się na 100% upewnię.
Czy ktoś z Was czy ten nasz kulawy beta system będzie kiedyś kompatybilny z Google assistant/home?
Na "dniach" pojawi się GA w Polsce i widzę że niektórzy już w beta wersji GA fajnie potrafią sterować rzeczami w domu głosowo.
Jeśli tylko się potwierdzi że ten żenująco słaby Exta Life nie obsłuży tego to trzeba będzie to sprzedać i kupić coś normalnego.
Ja już mam dość bycia ich szczurem do testowania.
Brak jakichkolwiek czujników powoduje że to jest tak ułomny system że jest niemal bezwartościowy.
Teraz gdzie z Chin można sprowadzać systemy sonoff, xiaomi tym pseudo system jest niestety jedynie śmiesznym żartem.
Niestety dałem się oszukać przez firmę zamel!

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 26, 2018, 17:18:29 »
Witaj,
Wspominałem już ten temat kiedyś na forum: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,117.msg406.html#msg406

Ja mówiąc wprost nie mam żadnych nadziei na to, że ten system kiedykolwiek z czymkolwiek będzie zintegrowany. To dla Zamela zbyt wysoka technologicznie półka.
Popatrz na ich nowy system "Exta Smart", którym chwalili się na facebooku miesiąc temu przy okazji ogłaszania integracji z Exta Free. Nawet on sam nie jest natywnie kompatybilny z Exta Life. Czyli jeden system Zamela jest bezpośrednio nieintegrowalny z innym. Takie podejście charakteryzuje firmy z mnóstwem małych produktów, z których żaden nie jest zbyt dobrze dopracowany, a zamiast tego wydaje się kolejne. To podejście było dość powszechne w przeszłości, ale teraz trendy rynkowe są zupełnie inne. Teraz firmy skupiają się na dopracowywaniu tylko ograniczonej puli produktów z czego najczęściej one ze sobą potrafią współpracować. To się nazywa budowanie ekosystemu. Zamel to firma prezentująca stary porządek świata i tam jeszcze w ten sposób się tak nie myśli. To wymaga zmiany pokoleniowej.

Jeśli chodzi o bardziej techniczne argumenty predysponujące Exta Life do bycia wyobcowanym systemem bez integracji to mogą to być:
1. Brak możliwości technicznych w kontrolerze Exta Life EFC-01 do działania serwera Web. Być może dałoby się to dodać, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne. Serwer web jest potrzebny między innymi, aby "gadać" z chmurą Google i w ten sposób być "sterowalnym" przez inne rozwiązania z zewnątrz.
2. Alternatywnie zamiast robić web-serwer w kontrolerze można iść inną drogą i stworzyć własną chmurę na kształt supla cloud lub np. Xiaomi (nawiasem mówiąc jestem niesamowicie pozytywnie zaskoczony rozwiązaniem Xiaomi - jedna aplikacja do sterowania różnymi urządzeniami od odkurzadza aż po odbiorniki typu exta life...). W ten sposób chmura Google i chmura producenta dogadują się i chmura producenta odpowiedzialna jest za przekazywanie sterowania do konkretnego urządzenia. To wymagałoby także pewnych zmian w sofcie kontrolera, ale będąc bardzo upartym - nawet teraz jest to do wdrożenia. Ale o tym poniżej.
Takie rozwiązanie jest jak najbardziej do wdrożenia w Exta Life. Kontroler mógłby być nadal ograniczony tak jak jest z punktu widzenia zasobów i to dalej mogłoby działać.

Tyle że....wyobrażasz sobie po tym wszystkim, co w Exta Life przeszliśmy to, że Zamel stworzy własną chmurę do takiego celu? Po pierwsze - sama infrastruktura kosztuje. Po drugie - i ważniejsze w tym przypadku - stworzenie takiego rozwiązania kosztuje dużo więcej. A jak widzisz - wprowadzenie samego banalnie prostego technicznie rozwiazania DDNS zajęło Zamelowi ponad rok czasu a co dopiero stworzenie własnego rozwiązania cloud i integrowanie go z Google Assistant...Myślę, że w tej firmie jest to coś niewyobrażalnie trudnego do zrobienia. Nie tylko ze względów technologicznych, ale i organizacyjnych
Kolejna sprawa to to, że moim zdaniem Exta Life to ma być system budżetowy i prosty, dający tylko podstawowe możliwości (co akurat tutaj świetnie widać).

Tak jak pisałem w poście rocznicowym - chińczycy technologicznie wyprzedzają Zamela już tym momencie o lata świetlne. Urządzeniami Xiaomi można już sterować z Google Assistant.

Masz całkowitą rację, że brak czujników sprawia że ten system jest bezużyteczny. A nawet jeśli się pojawią - to mała ilość scen do dyspozycji pogrzebie ten potencjał.
Mnie na przykład trafił szlag gdy Zamel podał, że nie doda kompatybilności z Exta Free dla czujników. To sprawia że straciłem już nadzieję, że ten system można będzie sensownie wykorzystać.

Są zatem dwa wyjścia:
1. Sprzedać w cholerę
2. Zatrzymać i integrować z innymi systemami a sprowadzić EFC-01 do roli bramki i roli komponentu slave, a sterowanie zostawić innemu systemowi

To drugie rozwiązanie wybrałem ja. Jak wspomniałem w innym poście - jestem na ukończeniu integracji Exta Life z Home Assistant. Jest to rozwiązanie o niesamowitych możliwościach i wydaje mi się nawet, że zmiana Exta Life na coś innego niewiele by mi dała, jeśli to coś nadal nie potrafiłoby się integrować z takim rozwiązaniem jak HA, ponieważ potrafi on integrować różne kategorie urządzeń w jednym miejscu - kamery, smart AGD, systemy smart home i wiele wiele innych urządzeń i zarządzać tym wszystkim.
Teoretycznie można będzie zrealizować tak wydawałoby się odjechany scenariusz jak np. "jeśli kamera wykryję daną osobę - wywołaj zdarzenie", a zdarzeniem może być na prawdę wiele różnych rzeczy - od powiadomienia do sterowania jakimś sprzętem - pośrednio przez dedykowany komponent albo np poprzez wywołanie jakiegoś programu z systemu operacyjnego hosta...bajka. Takie możliwości daje wprowadzona tyle co integracja z Google TensorFlow. Poza tym można pisać skrypty - a dzięki temu można zrealizować praktycznie każdy scenariusz Home Assistant jest nadal prężnie rozwijany i bogaci się o obsługę kolejnych urządzeń. Kto wie - jak dopracuję kiedyś swoje rozwiązanie to może nawet trafi na Githuba i będzie dostępne do pobrania dla innych użytkowników Exta Life.

I co najważniejsze - Home Assistant daje możliwość integracji z Google Assistantem! I właśnie to otwiera mi furtkę do sterowania Exta Life poprzez Google Assistant w przyszłości. Są na to dwa sposoby - łatwiejszy, niewymagający posiadania zbyt skomplikowanej infrastruktury - płatny 3$ na miesiąc za rozwiązanie Cloudowe zintegrowane z Google Assistant i lokalną instalacją Home Assistant oraz rozwiązanie darmowe, które wymaga jednak trochę gimnastyki i zainstalowania dodatkowych komponentów niezbędnych dla chmury Google.

Nie ma oczywiście róży bez kolców - wdrożenie (celowo użyłem tego słowa) wymaga jednak trochę konfiguracji i nauczenia się jak się tą konfigurację przeprowadza. "Nagrodą" jest jednak pełna elastyczność i kontrola nad kompozycją oraz wyglądem interfejsu użytkownika.

Mnie jak wiecie Exta Life denerwuje na wiele sposobów - od sprzętu, poprzez założenia (np. komunikacja "jednokierunkowa", która nie gwarantuje dotarcia pakietu sterującego z nadajnika do urządzenia lub kontrolera) na sofcie kończąc (nawet implementacja protokołu TCP dla aplikacji, który wykorzystuję do integracji z HA pozostawia wiele do życzenia i jak sądzę - Ready4S - twórca aplikacji także może na to narzekać, gdyż jest to podstawowa przyczyna problemów z nieprawidłowymi informacjami w aplikacji, albo ich brakiem), ale zainwestowałem w to już dość dużo i na razie zostawię. Jednocześnie mogę bez problemu dokupić dongle USB Z-Wave, wsadzić do mojego Synology, na którym działa HA i kupować np. sprzęt od Fibaro i integrować go z HA tworząc w ten sposób rozwiązanie co prawda hybrydowe, ale wystarczająco dobre.

Na koniec - zobacz jaki "fejm" mógłby Zamel osiągnąć oferując integrację z HA out-of-the-box? I to takim prostym sposobem i niskim nakładem środków - na prawdę niewiele trzeba aby to działało. Ale tam nikt tak chyba nie myśli...
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2018, 18:17:01 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 26, 2018, 18:29:34 »
Niestety dałem się oszukać przez firmę zamel!
...oszukańczy przede wszystkim jest marketingowy slogan Exta Life - "Inteligentny dom". Właśnie na niego chyba wielu z nas dało się nabrać. Z takim asortymentem sprzętu i takimi możliwościami softu - to żaden inteligentny dom
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 27, 2018, 18:09:33 »
Jako że z wątku zrobił się trochę offtop to przesunąłem temat Exta Free - Home Assistant do osobnego wątku.

Ten wątek pozostawiam dla odpowiedzi nt Google Assistant i Exta Life
« Ostatnia zmiana: Listopada 27, 2018, 18:13:59 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 02, 2018, 23:12:03 »
Witajcie,
Dzięki Home Assistant moją instalacją Exta Life można już sterować głosowo z Google Assistant (oczywiście na razie po angielsku) oraz z aplikacji Google Home! O0

O ile wiem nawet supla nie umożliwia 'natywnego' sterowania poprzez Google Home i Assistanta. Tam trzeba kombinować z IFTTT oraz konfiguracją swoich komend. A rozwiązanie z HA umożliwia natywną integrację, czyli poprzez naturalną konwersację i komendy, których nie trzeba nijak programować. Sztuczna inteligencja od Google się tym zajmie i dzięki pobranej z HA konfiguracji będzie wiedziała jakie mamy urządzenia i gdzie się one znajdują i rozpozna nasze intencje sterowania konkretnym urządzeniem.
Zatem 1:0 dla Exta Life (po raz pierwszy i chyba ostatni w historii :D) a raczej 1:0 dla Home Assistant.

Screeny w załączniku.

Teraz czekać tylko, aż język polski będzie obsługiwany i sterowanie Exta Life głosem po polsku stanie się możliwe :)

Dzięki kolego sarzyk, że mnie natchnąłeś do zmierzenia się z tematem :)
Dzięki raz jeszcze kolego yaworski za wzmiankę o Home Assistant, dzięki któremu to wszystko jest możliwe.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 02, 2018, 23:42:33 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 03, 2018, 09:35:43 »
Moje gratulacje!
Kawał dobrej roboty  8)
A jak tam ze stabiolnością itd?
Działa bez żadnych problemów?
ExtaFree 12xSRP-02 2xROB-01 EFC-02

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 03, 2018, 10:25:51 »
Dzięki. Muszę przyznać, że na prawdę jestem zadowolony ze swoich osiągnięć, bo ustawienie tego wszystkiego razem - szczególnie w chmurze Google'a-  nie jest takie banalnie proste i wymaga trochę gimnastyki. A do tego doszły jeszcze moje ograniczenia operatora internetu, który ogranicza mi liczbę przekierowań portów i aby to działało to musiałem się na prawdę nagimnastykować, aby wykorzystać te porty, które już mam przekierowane. Ale ważne, że się udało.

Co ze stabilnością? Sterowanie głosowe i z Google Home działa tak stabilnie jak mój domowy, dockerowy Home Assistant, ponieważ Google właśnie z nim się komunikuje przy tym sterowaniu. A sterowanie Exta Life z Home Assistant'a działa tak stabilnie jak EFC-01. Czyli generalnie dobrze, ale po kilkunastu dniach wykorzystywania go jako bramki - zawiesił się. Widać nie lubi jak się go często odpytuje. Pewnie jakiś bug w jego sofcie. Mam zamiar rozwiązać to tak, że w HA zrobię skrypt odpalany co kilka dni, który będzie do EFC-01 wysyłał komendę restartu na wszelki wypadek. Np w nocy.
O dziwo moje rozwiązanie w Pythonie, które jest łącznikiem między Exta Life, a Home Assistantem i jest jeszcze dość amatorskie i dalekie od optymalnego  - działa stabilnie i dobrze :)

Rozpoznawaj EFC-02 to może też kiedyś będziesz miał sterowanie głosowe u siebie :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 03, 2018, 11:56:59 »
Napisz proszę czy jest jakaś szansa by za odpowiednią kasę udostępnisz to dla innych?
Choć ja raczej wycofam się z EL i z firmą zamel nie chce mieć nic wspólnego.
Chyba lepszym rozwiązaniem była by supla.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 03, 2018, 12:26:14 »
Napisz proszę czy jest jakaś szansa by za odpowiednią kasę udostępnisz to dla innych?
Choć ja raczej wycofam się z EL i z firmą zamel nie chce mieć nic wspólnego.
Chyba lepszym rozwiązaniem była by supla.
Jasne, że tak. Nie mam najmniejszego zamiaru brać za to żadnej kasy. Mogę to wypuścić na zasadzie open source. Chodzi mi o to, że jest to rozwiązanie dość eksperymentalne i kod pozostawia wiele do życzenia co do jego jakości, ale mam nadzieję, że purystyczni znawcy tematu mi wybaczą, ponieważ działam na co dzień w świecie innych technologii i środowisk. Generalnie może nie jest pięknie, ale działa i jak się raz odpali, to można o nim zapomnieć.

To kiedy mógłbym go wypuścić zależy od ilości wolnego czasu, który chcę poświęcić na jego dopracowanie do poziomu, który nadaje się dla niewtajemniczonych w programowanie, zarządzanie systemami itp.
Fajnie gdyby znalazł się kolejny "majsterkowicz" i pomógł w dopracowaniu tego rozwiązania, ale po zainteresowaniu na forum tematyką programowania dla Exta Life widzę, że szanse są niestety marne.

Jeśli będę miał więcej wolnego czasu w grudniu, to może zrobię forumowiczom prezent na Święta ;)

PS. A supla to też w dużej mierze sprzęt od Zamela, ale na szczęście soft już nie :) BTW. suplowcy obiecali parę miesięcy temu zająć się tematem Google Assistant i zrobić natywną integrację, więc pewnie w przyszłym roku to może już tam działać.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 03, 2018, 12:34:06 »
Jeśli chodzi o Suplę to wg. ich zapewnień, natywna obsługa Google Assistanta i Alexy będzie jeszcze w tym roku.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 03, 2018, 13:35:33 »
Jeśli chodzi o Suplę to wg. ich zapewnień, natywna obsługa Google Assistanta i Alexy będzie jeszcze w tym roku.
Faktycznie taką też informacje znalazłem dzisiaj na forum supli. Wersja 2.3 ma to dodać
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 03, 2018, 23:32:47 »
Napisz proszę czy jest jakaś szansa by za odpowiednią kasę udostępnisz to dla innych?
Choć ja raczej wycofam się z EL i z firmą zamel nie chce mieć nic wspólnego.
Chyba lepszym rozwiązaniem była by supla.
Jasne, że tak. Nie mam najmniejszego zamiaru brać za to żadnej kasy. Mogę to wypuścić na zasadzie open source. Chodzi mi o to, że jest to rozwiązanie dość eksperymentalne i kod pozostawia wiele do życzenia co do jego jakości, ale mam nadzieję, że purystyczni znawcy tematu mi wybaczą, ponieważ działam na co dzień w świecie innych technologii i środowisk. Generalnie może nie jest pięknie, ale działa i jak się raz odpali, to można o nim zapomnieć.



PS. A supla to też w dużej mierze sprzęt od Zamela, ale na szczęście soft już nie :) BTW. suplowcy obiecali parę miesięcy temu zająć się tematem Google Assistant i zrobić natywną integrację, więc pewnie w przyszłym roku to może już tam działać.
To i tak nieporównywalnie więcej od tych parta....#$&*@ z firmy zamel.
I Dzięki za to


*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Współpraca z Google assistant
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 09, 2018, 21:32:49 »
Dla zainteresowanych integracją Exta Life z Google Assistant przy pomocy Home Assistant (tylko tak to można osiągnąć nie pisząc integracji z Google od zera) - komunikat w tym wątku: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,232.msg1263.html#msg1263

Ten wątek zostawiam otwarty dla tematu oficjalnej integracji z Google Home.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2018, 15:36:13 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant