Domoticz i Zamel

  • 6 Odpowiedzi
  • 16671 Wyświetleń
Domoticz i Zamel
« dnia: Listopada 06, 2017, 19:09:09 »
Widzę że na forum jest obecnie mało osób ale mam nadzieje że się rozwinie...  Jednocześnie Witam Wszystkich :)

Czy ktoś z Was próbował spiąć system Zamela z Domoticzem np. na Raspberry?

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Domoticz i Zamel
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 07, 2017, 09:04:49 »
Widzę że na forum jest obecnie mało osób ale mam nadzieje że się rozwinie...  Jednocześnie Witam Wszystkich :)

Czy ktoś z Was próbował spiąć system Zamela z Domoticzem np. na Raspberry?
Witaj na forum!
Owszem, jest nas jeszcze mało, szczególnie tych aktywnych na forum, ale jak na twór, który istnieje dopiero 1,5 tygodnia i nie posiada jeszcze dostatecznego wsparcia wyszukiwarki Google (fraza "exta life opinie" nie wyświetla forum nawet na drugiej stronie) myślę że nie jest źle. Sam mam nadzieję, że forum będzie rosło w siłę a użytkowników przybyje. Może to też wynikać przez same zainteresowanie rynkiem systemu Exta Life. Trudno mi powiedzieć jakie ono jest, ale jeśli mam ocenić przez pryzmat forum i aktywności na facebooku (oficjalnym) to chyba nie ma nas jeszcze zbyt wielu.

Wracając do tematu - ciekawy wątek zacząłeś. Nie znam systemu Domticz. Ciekawe czy ktoś miał z nim do czynienia? Czy mógłbyś w przybliżeniu napisać jak to działa? Soft to tylko sof, ale jak komunikuje się z elementami wykonawczymi? Czy jest jakiś ustandaryzowany protokół? Czy to kwestia implementacji Domoticz pod dany system? Jeśli tak, to wsparcia dla Exta Life nie doczekasz się jeszcze przez długie lata.
Pamiętaj, że tutaj żaden element wykonawczy nie ma swojego IP (zakłądam, że Domoticz tak właśnie działa - komunikuje się z poszczególnymi sterownikami, które mają swój IP). Tutaj adres IP ma tylko sterownik centralny - EFC-01.
Może znajdzie się wśród użytkowników jakiś zapalony haker, który doda implementację Domoticz do Exta Life, ale może to trochę zająć.

Chętnie dowiem się czegoś więcej na temat Domoticz więc odezwij się jeszcze w tej sprawie.

Pozdrawiam

Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Domoticz i Zamel
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 11, 2017, 00:44:48 »
To prawda, zobaczymy ile jest osób używających systemu Zamel, mam nadzieje ze to forum sie rozwinie.

Co do Domoticz (https://www.domoticz.com) polecam się zapoznać ze stroną jest tam wszystko, system można zainstalować na Windowsie, Mac lub np. Raspberry. Kiedy już mamy program to sobie kupujemy rożne "dongle" pod usb ( lub nie) w zależności od potrzeb (433, 800Mhz ub Wifi) np. ostatnio reklamowany w tv regulator temp do kaloryfera działa na protokole Z-Wave taki też "dongle" sobie kupujemy i mamy łączność. Podobnie to wygląda z innymi urządzeniami, można podłączyć rożnego rodzaju czujniki, kamery itd., plusem jest tez to, ze jest to open source a wiec każdy przy odrobinie chęci może coś sam napisać.  :)
Polecam zapoznać się z domoticzem, jestem przekonany, ze można dobrać jakiś dogle do sterownia produktami Zamela.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Domoticz i Zamel
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 11, 2017, 18:10:42 »
Co do Domoticz (https://www.domoticz.com) polecam się zapoznać ze stroną jest tam wszystko, system można zainstalować na Windowsie, Mac lub np. Raspberry. Kiedy już mamy program to sobie kupujemy rożne "dongle" pod usb ( lub nie) w zależności od potrzeb (433, 800Mhz ub Wifi) np. ostatnio reklamowany w tv regulator temp do kaloryfera działa na protokole Z-Wave taki też "dongle" sobie kupujemy i mamy łączność. Podobnie to wygląda z innymi urządzeniami, można podłączyć rożnego rodzaju czujniki, kamery itd., plusem jest tez to, ze jest to open source a wiec każdy przy odrobinie chęci może coś sam napisać.  :)
Polecam zapoznać się z domoticzem, jestem przekonany, ze można dobrać jakiś dogle do sterownia produktami Zamela.
Brzmi faktycznie ciekawie. Czyli jeśli dobrze rozumiem, to elementy wykonawcze / końcowe sterowane są poprzez jakieś sterowniki, dla których wsparcie ma Domoticz? Nie jestem przekonany, że jest coś na rynku co potrafi "gadać" z elementami Exta Life, bo mają chyba własny autorski protokół. Poza tym elementy wymagają parowania z nadajnikami. Jeśli jednak znajdziesz coś co może sterować elementami wykonawczymi Exta Life to koniecznie daj znać - zainstalowałbym to na swoim NAS, a potem może jakimś własnym skryptem udałoby mi się zniwelować ograniczenia EFC-01 w sterowaniu jego własnymi elementami.

Pozdro
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Domoticz i Zamel
« Odpowiedź #4 dnia: Września 17, 2018, 17:17:30 »
Hej.
jestem tu świeży i podepne się do tematu.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia "budowy własnego systemu smarthome. Chcę to robić małymi kroczkami i postanowiłem zacząć od opcji ściemniacze/wylaczyniika bezprzewodowego oswietlenia na klatce schodowej. Jedynym montowanym w puszcze urządzeniem w przystępnej cenie jest switch zamel  row01 lub row02.
moje pytanie jest takie czy ktoś łączył te urządzenia z domoticzem i czy mu to dzialało. proszę o wszelkie wskazowki.

Odp: Domoticz i Zamel
« Odpowiedź #5 dnia: Września 17, 2018, 20:23:16 »
ROW-01 i ROW-02 to nie ExtaLife. To SUPLA.
https://www.supla.org/en/
https://forum.supla.org/

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Domoticz i Zamel
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 09, 2019, 22:33:53 »
Wiadomość dla zainteresowanych integracją Domoticza (oraz Openhab) z Exta Life. Moim zdaniem pakiet integracyjny, który przygotowałem w tym wątku powinien także dawać możliwość integracji z innymi systemami pod warunkiem, że wspierają one MQTT. Nie znam ani nie mam Openhaba ani Domoticza, ale jeśli są tak elastyczne w konfiguracji jak Home Assistant to powinno to się dać zrobić nawet bez modyfikacji kodu mojego pakietu integracyjnego.

Najlepiej gdyby był na forum któs, kto zna i ma Domoticza i "siedzi" w nim dostatecznie długo, aby sprawdzić czy i jak to się da zrobić. Chodzi wyłącznie o zdefinowanie tematów (topics) MQTT dla poszczególnych elementów (komendy sterujące, stan itp) oraz o wartości (Payload) dla zwracania stanu zwrotnie do systemu smart home i wartości sterujące dla komend. Może nie wszystkie komponenty da się tak zrobić (proste włącz/wyłącz raczje tak, ale ściemniacz lub roleta pewnie nie), ale zawsze to coś. A jak ktoś się uprze to i może dostosuje kod aby działał z Domoticzem i Openhabem.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant