@Cezary.K widzę, że pomysłów Ci nie brak O Usłudze do odpytania na żądanie pamiętam. Myślałem kiedyś także o wprowadzeniu konfiguracji czasu odpytania z GUI. Obie rzeczy wymagają trochę gimnastyki, więc są na dalszym planie we wprowadzaniu nowości w integracji. Obecnie skupiam się na zmianach w kierunku wykorzystywania jednego połączenia. Jak to będzie działać, to wtedy możemy myśleć o tych rzeczach. O ile bez konfiguracji czasu odpytania z GUI można się obejść, bo można to zrobić edytując plik + restart, o tyle nowa usługa odpytująca na żądanie faktycznie czasem mogłaby się przydać.
Jeszcze jeden pomysł a wyzwalacz - trigger do HA. Tym razem sprzętowy. Fotorezystor dokładany do diody w jakimkolwiek odbiorniku Exta Life.
Fotorezystor przez płytkę z komparatorem podłączony do ESP8266. Moduł ESP raportuje mruganie po MQTT do HA. Na ten moment działa dla nadajników. Okazuje się, że dioda statusu mruga nie tylko przy odpytywaniu przez EFC ale również przy sygnale z nadajnika. Nie ma znaczenia czy nadajnik jest sparowany z odbiornikiem. Czyli nadając sygnał przez przyciskanie dowolnego przycisku, dowolnego nadajnika, diody mrugają we wszystkich odbiornikach. Podobnie jak przy odpytywaniu przez kontroler. Niestety dioda statusu w odbiorniki nie jest uruchamiana przy lokalnym sterowaniu odbiornikiem przez jego fizyczne wejście IN.
Tak dioda mruga gdy odbiornik odbierze sygnał nadawany przez dowolny element Exta Life - kontroler, nadajnik lub inny odbiornik (kiedyś, teraz odbiorniki same nie nadają przy sterowaniu lokalnym, a jedynie odpowiadają na żądania kontrolera). Jest to jakieś obejście problemu i gratuluję ci determinacji w osiągnięciu tego przez ESP
Ileż to się trzeba nakombinować czasem, żeby omijać niedoskonałości tego systemu...przypominam sobie swoją zabawę z lutownicą i nadajnikiem RNK przerabianym na dopuszkowy, gdy Zamel zwodził miesiącami o dostępności nadajników RNP. A i inni użytkownicy na forum mogliby tu także sporo napisać...
Fakt zadziałania nadajnika w ten sposób można by użyć do uruchomienia automatyzacji odpytującej EFC o stan odbiorników czyli encji.
Chodzi o to aby zrobić to poza ustalonym cyklem odpytywania EFC w HA.
P.S.
Tracę nadzieję na to, że Zamel poprawi się w kwestii dwukierunkowości Exty Life.
No cóż...parafrazując słynny cytat: "porzućcie wszelką nadzieję, ci którzy kupujecie Exta Life". Moim zdaniem nie będzie tutaj żadnego usprawnienia, bo po prostu blokuje to koncepcja komunikacji całego systemu. Na początku koncepcja była lepsza jak mogliśmy zobaczyć na "zakazanch filmikach" Exta Life (nie mogę ich już znaleźć na YouTube, więc chyba zostały usunięte) - tych, które podał kolega na oficjalnym forum Exta Life pisząc przy okazji, że na filmikach widać, że system działał kiedyś inaczej i raportował na bieżąco do kontrolera zmiany stanów przy sterowaniu nadajnikami i lokalnie.
Ta koncepcja dawała większą funkcjonalność, ale ponieważ strona sprzętowa nie została wyposażona w mechanizmy ochrony przed zakłóceniami lub dokładniej - w mechanizmy zapobiegające kolizji w nadawaniu pakietów przez 2 lub więcej urządzeń jednocześnie - musiano ją zmienić, ponieważ powodowała poważne problemy z niezawodnością w dużych instalacjach. Na przykład słynny problem braku otwierania wszystkich rolet (
tutaj). Wiele razy już o ty pisałem, że rozwiązaniem na prawdę solidnym na miarę naszych czasów jest chyba tylko topologia mesh + wykrywanie kolizji na radiu. Z-Wave i ZigBee jako przykład. Ta topologia nie wzięła się znikąd i nie byłą kaprysem jakiegoś projektanta. Ona po prostu rozwiązuje ten konkretny problem z niezadownością, szczególnie w dużych instalacjach na dużym obszarze przestrzeni.
Dla pocieszenia powiem ci, że przyjrzałem się problemowi braku usługi w HA do odpytywania na żądanie i okazało się, że nie było przy tym zbyt wiele roboty i dodałem to w mojej wewnętrznej wersji. Działa dobrze. Mogę wypuścić na dniach jakąś pierwszą, bardzo testową wersję jeśli masz ochotę trochę potestować na swoim HA. Ze stabilnością nie wiem jak jest, bo nie testowałem tego zbyt solidnie u siebie, a jedynie odpalam na instalcji HA dev i patrzę czy integracja startuje, czy działa odpytywanie stanu, notyfikacje, sterowanie. Określiłbym to raczej jako alfa, dość rozwojowa, choć może się okazać że wszystko działa stabilnie. Jak zawsze najtrudniej jest wyłapać sytuacje wyjątkowe, czyli coś co nie dzieje się normalnie w codziennym użytkowaniu systemu - np zwiecha kontrolera, utrata łączności itp
Ja też zbyt optymistycznie nie jestem nastawiony na to, że dostaniemy kiedyś to powiadamianie o zdarzeniach z nadajników w sofcie kontrolera, mimo, że Zamel deklaruje "poważne podejście" do intregracji z innymi systemami. Wiedzą na pewno, że system ma swoje wady (inaczej nie zdejmowaliby swojego forum, nie kasowali filmików), ale coś nie palą się do wprowadzenia rozwiązań, które pomogłyby te wady trochę obejść - właśnie na przykład powiadomienia o zdarzeniach z nadajników z kontrolera.
W sumie to szkoda, że Exta Life jest kodowane i działa na 868MHz, a nie 433, bo możnaby to wtedy rozwiązać prostą bramką 433 > MQTT np od Sonoff. Jak nie dodadzą tego o czym piszę, to chyba wywalę parę RNP i zastąpię je nadajnikami Sonoff z bramką MQTT i tak osiągnę dzięki HA to co chcę i co od dawna mi przeszkadza w Exta Life.
Mimo wszystko kombinuj dalej. Może w końcu dojdziesz do momentu rozbrojenia komunikacji radiowej i zbudowania takiego sniffera komend z nadajników, a wtedy droga wolna do zbudowania takiej automatyki jaką chcesz osiągnąć i znać stany na bieżąco.