Moim pierwszym postem chciałbym się przywitać na forum. Gratuluję autorowi jego utworzenia, bo faktycznie Zamel szczędzi nam użytkownikom informacji.
Witam również!! Bardzo się cieszę, że forum ma kolejnego użytkownika, który oprócz czytania - przede wszystkim wnosi także swój wkład w forum oraz dzieli się rzetelnie napisaną opinią. Sądzę, że im więcej właśnie takich użytkowników będzie - tym bardziej będzie to Zamela motywowało do szlifowania swojego produktu (chociaż powoli zaczynam wątpić we wpływ użytkowników na jego kształt, ale to tylko źle świadczy o firmie Zamel).
Sporadycznie zdarzy się, że nie zadziała sterowanie pompą CWU, bo odbiornik jest w piwnicy, a EFC-01 na piętrze, a do tego sygnał idzie po przekątnej domu i zapewne zasięg działania jest na granicy (będę musiał znaleźć miejsce na kontroler w centralnym punkcie domu).
Jeśli w końcu wypuszczą retransmiter na początku przyszłego roku - to powinien ci pomóc w tej kwestii
Programy czasowe i astro działają prawidłowo. Niestety jednej rzeczy nie da się obecnie uzyskać (nawet z wykorzystaniem wprowadzonych ostatnio funkcji logicznych): teraz w okresie jesiennym i zimowym, chciałbym by np. o godz. 7:00 załączyło się oświetlenie schodów, a wyłączyło o świcie z astro (to oczywiście żaden problem), ale niestety latem gdy ośw. włączy się o 7:00, to już się nie wyłączy, bo świt jest wcześniej. Czyli brakuje możliwości dodania do programu czasowego dodatkowego warunku - w tym wypadku sprawdzenia czy jeszcze jest noc, czy już dzień (a zauważyłem, że taką zmienną można dodać jako dodatkowy warunek w funkcjach logicznych, tylko że one jako wejście wymagają użycia fizycznego przycisku lub czujnika, a nie zdefiniowanego czasu).
No właśnie, ja także myślałem, że gdy dodadzą funkcje logiczne, to raz że będą one bardziej rozbudowane, a dwa, że może będzie można je "wpleść" np. w funkcje czasowe. Niestety Zamel zrobił to jako osobne, równolegle istniejące twory
Twój scenariusz także i mnie dotyczy, ale obecnie nie ma sposobu aby go wykonać i już najpewniej tak to pozostanie jeśli nie na zawsze to pewnie na długie lata. Bardzo szkoda.
Zacytuję może jeszcze moje pozostałe uwagi i sugestie, które przekazałem mailowo do Zamela pod koniec czerwca wraz z odpowiedziami p. Michała Tyca:
- przydatna byłaby możliwość sortowania (zmiany kolejności) utworzonych programów czasowych, bo przy ich większej ilości i kilku modyfikacjach (usuwanie, dodawanie) na liście jest bałagan, tzn. programy czasowe od różnych obwodów są wymieszane - "na dzień dzisiejszy nie przewidujemy takiej funkcjonalności"
Coraz trudniej powstrzymywać mi wulgaryzmy gdy czytam takie odpowiedzi Zamela. Ja także kilka miesięcy temu zasugerowałem, aby dodać możliwości zmiany kolejności elementów w widoku "Urządzenia", aby móc wprowadzić jakiś porządek (np chciałbym mieć razem ściemniacze, razem rolety i odbiorniki ROP). Podobnie jest w widoku "Sceny" - nie ma możliwości przearanżowania ich kolejności - tzn jest (przytrzymanie), ale kolejność nie jest zapamiętywana po opuszczeniu widoku
(link). Dla kontrastu - widok "Dom" już na to pozwala - jako jedyny. Gdzie tu spójność, którą ostatnio Zamel przywoływał
(link) w przypadku sterowania rolet suwakami?!
- przydatna byłaby możliwość szybszego podejrzenia parametrów programu czasowego przez np. klikniecie na jego nazwie (a nie tylko przez menu z opcjami i wybór edycji zdarzenia) - "jest to na liście zadań do realizacji po zakończeniu ważniejszych zagadnień takich jak konfiguracja odbiorników i funkcje logiczne"
Bardzo dobry pomysł - popieram
- zmiana kolejności odbiorników w kategoriach w sekcji DOM - "to będzie realizowane po zakończeniu konfiguracji i funkcji logicznych"
Popieram. Mnie także tego potrzeba tak jak opisałem powyżej.
- możliwość przypisywania do danej kategorii tylko wybranego kanału odbiornika ROP-22, a drugiego kanału do innej kategorii lub wcale - "również będzie realizowane"
Dokładnie - też o czymś takim myślałem. Mam obecnie jeden ROP-22, który miał sterować dwoma rzeczami, ale rzeczywistość zweryfikowała plan i steruje jednym. Dopóki go nie zagospodaruję, to chciałbym móc go przynajmniej jakoś ukryć (banalne rozwiązanie - checkbox u góry ekranu o nazwie "Pokaż ukryte"). Przypisanie do innej kategorii także by tutaj pomogło. Ew. w widoku elementów przypisanie urządzeń dla każdego użytkownika uwzględniające kilka kanałów danego urządzenia. Czyli root widzi wszystkie, ale pozostali użytkownicy nie widzą np. niektórych kanałów ROP-22.
- podgląd odbiorników przypisanych do nadajników z poziomu nadajnika (czyli np. po kliknięciu na dany nadajnik pojawi się zbiorcza lista z numerami przycisków i przypisanymi odbiornikami), obecnie by sprawdzić powiązania trzeba wchodzić w opcje konfiguracyjne każdego z odbiorników z osobna - "takie rozwiązanie nie jest możliwe patrząc na założenia systemu i obecnie wprowadzenie takiej funkcjonalności pociągałoby zbyt wiele zmian"
Kolejny raz nóż mi się w kieszeni otwiera...miałem podobnie jak ty spore zamieszanie z tą funkcjonalnością, gdy zakupiłem pilota, którym przez brak dopuszkowych RNP steruję swoje elementy kiedy w pobliżu nie ma telefonu. Na początku źle poustawiałem przypisania klawiszy a potem ciężko to było odkręcać, ponieważ nie da się wprost sprawdzić czym steruje dany przycisk. Wysyłałem wtedy pytanie do Zamela w tej sprawie, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. To co opisałeś byłoby doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Wydawałoby się - banalny i naturalny do zaimplementowania feature. Niestety Zamel nie przewidział, że ktoś będzie miał więcej niż 1 (uwaga: ironia) odbiornik przypisany do jednego klawisza i uznali, że to niepotrzebne. Rozumiem - niedopatrzenia się zdarzają, ale taka reakcja na przecież realny i - ze wzrostem liczby klientów - coraz powszechniej występujący problem, niemile zaskakuje i źle świadczy o firmie.
- uruchamianie aplikacji mogłoby być trochę szybsze – obecnie zajmuje ok. 8-9 sekund - "czy ma Pan zaznaczoną opcję "Zapamiętaj mnie" w ekranie logowania ? Proszę o taką informację. Proszę także wskazać typ i model urządzenia na którym pracuje aplikacja" Tutaj chciałbym doprecyzować, że tyle czasu zajmuje uruchomienie aplikacji wraz z automatycznym zalogowaniem, gdy była ona całkiem wyłączona. Gdy wyjdziemy z aplikacji przez jej zminimalizowanie (przyciskiem "Home"), to wtedy jest ona przywoływana natychmiastowo, ale z kolei zużywa sporo baterii pracując w tle (co zauważyli już tez inni użytkownicy).
No proszę - kolejny użytkownik, który ma ten sam problem. Zamel wydaje się dziwić tą kwestią jak gdyby u nich nie występowała. Wg mnie - to źle zrobiona implementacja. Obecnie wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że aplikacja z uporem maniaka próbuje wyszukiwać kontroler nawet, gdy ma zapamiętany jego IP oraz dane logowania. Na iOS uruchamianie aplikacji trwa 2-3 sekundy. Zamel tłumaczy, że to wina Androida (wiedzą tylko to, co Ready4S im powie), ale ja się z tym nie zgadzam, ponieważ gdy aplikacja utraci łączność z kontrolerem będąc zminimalizowaną, to tapnięcie na ikonę ponownego połączenia skutkuje
natychmiastowym ponownym połączeniem i możliwością wykonywania poleceń. Zgłaszałem im to, ale tlumaczyli tak jak napisałem. Jeśli tylko uda mi się zreprodukować scenariusz gdy podczas logowania aplikacji do EFC-01 dostanę popup "wyszukiwanie kontrolera nie powiodło się" a mimo to aplikacja się podłącz (zdarzyło mi się kilka razy) - to świadczy to ewidentnie o bugu i próbie bezsensownego, każdorazowego wyszukiwania kontrolera i tym samym opóźnianiu uruchomienia. Jeśli na prawdę się wkurzę, to jakimś snifferem przechwycę ruch wychodzący w aplikacji i zobaczymy czy występuje broadcast, na który odpowiada EFC-01. Jeśli tak i jeśli dzieje się to za każdym razem - to mamy buga.
- drobiazg estetyczny - dodanie ikony, która symbolizowałaby pompę (w moim przypadku steruję pompą obiegową CWU) - "to jest do zrobienia"
Moim zdaniem mogliby dodać kilka ikon więcej. Mnie brakuje ikony np. dla pasków LEDowych. Zgłoszę im to
Kończąc tą moją (jednak dość długą) wypowiedź podsumowującą moje dotychczasowe doświadczenia z ExtaLife mogę powiedzieć, że system w ogólności spełnia moje oczekiwania jako prosty system automatyki budynkowej. Aplikacja, pomijając długi czas uruchamiania, działa stabilnie, nie "wysypuje się", bez problemu działa też dostęp zdalny. Oczywiście na obecnym etapie rozwoju systemu trudno określić go mianem "inteligentnego domu". Tutaj czekam na dalszy jego rozwój zarówno pod względem dostępnych urządzeń, jak i możliwości programowych.
Czyli jednak nie tylko ja mam taką opinię. Podsumowując jeszcze odpowiedzi Zamela, które umieściłeś oraz to co sam dostawałem. Z całości wyłania mi się obraz tego systemu, a raczej jego założenia widziany przez samą firmę Zamel. Wydaje mi się, że ich założeniem co do sprzedaży i potencjalnych instalacji klientów jest to, że większość klientów zakupi pewnie EFC-01 + max kilka "kostek" i będzie realizowalo bardzo podstawowe scenariusze sterowania. Jak widać przy chęci skorzystania z maksimum możliwości systemu (np. wiele scen, wiele odbiorników sterowanych jednym nadajnikiem, bardziej złożona logika) napotykamy na opór systemu, który pewne rzeczy uniemożliwia z definicji, a niektóre "zohydza" brakiem wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań chociażby w interfejsie użytkownika.
Na chwilę obecną raczej nie planuję większej rozbudowy mojego zestawu urządzeń. Może kiedyś pokuszę się o sterowanie roletami - aczkolwiek nie wszystkie mam z napędem elektrycznym. Sterowanie ogrzewaniem dla mnie raczej nie jest istotne (wystarczają mi zwykłe głowice termostatyczne i harmonogram ustawiony na piecu CO). Ale ogólnie po wprowadzeniu funkcji logicznych w końcu sterowanie ogrzewaniem stało się możliwe, aczkolwiek niekoniecznie wygodne (funkcja logiczna: temperatura odczytana z czujnika < zadanej, to włącz zasilanie zaworu elektrotermicznego).
W planach są głowice termostatyczne do Exta Life, które mają być wypuszczone "przed tą zimą". Sezon grzewczy już się zaczął, a głowic nadal nie ma. Niektórzy użytkownicy (widząc po komentarzach na FB) grzeją się od samego faktu, że wprowadzanie głowic także się opóźnia..
Moim zdaniem w domach większy sens ma właśnie sterowanie harmonogramem na piecu i zwykłe głowice, ale w mieszkaniach, gdzie miasto dostarcza ogrzewanie - głowice sterowane już mają sens. Ciekawi mnie też jak będą wyglądały. Kilka tygodni temu Fibaro zaprezentowało swoje głowice - i jak zwykle są to designerskie cacuszka, ale cena też całkiem spora.
Dzięki raz jeszcze za opinię i zapraszam do dyskusji w innych wątkach!
Pozdr
Grzesiek