Kontroler EFC-01 i ExtraFree

  • 2 Odpowiedzi
  • 8968 Wyświetleń
Kontroler EFC-01 i ExtraFree
« dnia: Grudzień 03, 2018, 18:22:54 »
Witam
Postanowiłem zapisać się na to forum, będąc świeżym nabywcą kontrolera EFC-01 (zakup w ostatnich dniach listopada). Dzień dobry wszystkim.

Tytułem wstępu. Z pięć lat temu szukałem do swojego nowego mieszkania jakiegoś bezprzewodowego systemu zarządzania domem (własne ogrzewanie gazowe, oświetlenie, rolety). Z uwagi na to, że w owym czasie dominowały systemy kablowe, a pozostałe - bezprzewodowe były stosunkowo drogie i dość zawodne, wybór był dość ograniczony. Nie mogąc znaleźć systemu, który zintegrował by w jednym te 3 wspomniane elementy zdecydowałem się najpierw załatwić sprawę ogrzewania - wybór padł na czeski PocketHome. Szukając dalej systemu do zarządzania oświetleniem i roletami, trafiłem na ofertę Zamel (ExtraFree) z informacją, że pracują nad kontrolerem z logiką. Pomyślałem, że wdrożę sobie na razie system z pilotem, a jak wyjdzie kontroler z logiką i elementami do sterowania ogrzewaniem (zawory), przesiądę się z PocketHome i wreszcie będę miał wszystko w jednym.  Zakupiłem kilka ROP-02 i SRP-02, zintegrowałem z pilotem 32 kanałowym i pracowało (pracuje) to bezawaryjnie. W międzyczasie śledziłem stronę Zamel-a,  czekałem, czekałem, czekałem. W końcu pojawił się EFC-01 i tu pierwszy problem - zmienił się standard na ExtraLife. Na szczęście doszukałem się informacji, że w podstawowym zakresie będą obsługiwane w późniejszym czasie elementy ExtraFree. Znów czekałem i w końcu teraz pod koniec grudnia nabyłem kontroler EFC-01 z myślą, że podłącze do niego istniejące elementy ExtraFree, a następne będę nabywał już elementy ExtraLife.

Tyle wstępu, przechodząc do meritum czyli pierwsze wrażenia.

Kontroler:
  • Fajny, zgrabny - w sumie i tak stoi w szafce z routerem
  • Dobry zasięg - na przestrzeni 120m2 daje radę
  • [-] Brak interfejsu WiFi
    [-] Konfiguracja tylko przez apkę na IOS i Androida. jak dla mnie brakuje prostego interfejsu www gdzie mógłbym ustawić stały, konkretny IP (a nie bawić 
         się poprzez powiązanie MAC-IP.
    [-] Problemy z uprawnieniami w sofcie. Ktoś pisał, że nie może usunąć urządzeń dodanych wcześniej - mi to się zdarzyło przy usuwaniu elementów w
         zakładce ExtraFree. Doszedłem, że problem jest w dodanym przeze mnie użytkowniku - pomimo, że zaznaczyłem, iż jest on Administratorem. 
         Przelogowanie się na root-a pozwala usunąć urządzenia
    [-] Nie mogę stworzyć programów czasowych dla urządzeń ExtraFree.
        Jak wiadomo, programy czasowe opierają się na scenach. Niestety tworząc scenę nie mogę do niej dodać urządzeń z zakładki ExtraFree - dostaję komunikat - "nie ma żadnych urządzeń"

    Apki
  • Apka pod androida działa dobrze, nie sprawia problemów
  • [-] Apka pod IOS (9.3.5 - Ipad 2)
        Po wejściu w zakładkę ExtraFree aplikacja zamyka się

    Pierwsze odczucia są takie, że jednak trzeba nad tym produktem jeszcze popracować. Mam nadzieję, że w miedzyczasie nie powstanie "nowy" standard sterowania i obecny
    EkstraLife zostanie "zamrożony" na obecnym etapie.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Kontroler EFC-01 i ExtraFree
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2018, 17:26:58 »
Witamy w świecie Exta Life, gdzie cierpliwość w oczekiwaniu na aktualizacje i bug fixy oraz kreatywność w rozwiązywaniu problemów i braków w funkcjonalnościach są podstawowymi, wymaganymi sprawnościami użytkownika  ;)

Dzięki za podzielenie się opinią. Pozwala fajnie skonfrontować swój punkt widzenia z innym.

Ja także mam nadzieję, że Exta Life nie zostanie wkrótce zastąpione innym, nowym rozwiązaniem od Zamela. O ile tłumaczenia wyczerpanych możliwości Exta Free można jeszcze jakoś zrozumieć, to tutaj znacznie ciężej byłoby uzasadnić kolejną zmianę systemu. Kolejna taka zmiana bardzo źle świadczyłaby o umiejętnościach Zamela w projektowaniu i rozwijaniu systemów.

Optymizmem nie napawa mnie natomiast to, że w ostatnim czasie od 2,5 miesiąca nie pojawiła się żadna aktualizacja softu kontrolera ani aplikacji mimo kilku zgłoszonych przez użytkowników błędów.
Może to świadczyć o kilku rzeczach ale zasadniczo możę sprowadzać się do braku programisty, który rozwija oprogramowanie. Być może Zamel "przerzucił" tymczasowo ludzi do innych zadań (jak twierdzi inny kolega z forum - ten sam zespół ludzi pracuje nad kilkoma różnymi systemami w Zamelu) albo stracili pracownika z jakiegoś powodu. Jeśli to problem z przerzuceniem zasobów do innych zadań to niestety potwierdza to tylko opinię, że Exta Life ma niski priorytet w tej firmie i nie wiążą z nim wielkich nadziei na dużą sprzedaż. W innym przypadku każda firma przy zdrowych zmysłach robiłaby co może aby jak najszybciej ten system rozwinąć i dzięki temu szybko go sprzedawać.

Mam nadzieję, że Exta Life będzie jednak rozwijana i będą pojawiać się kolejne urządzenia oraz bug fixy i nowe funkcjonalności. Jednak wygląda na to, że potrwa to jeszcze wiele lat i mam wątpliwości czy asortyment urządzeń kiedykolwiek dorówna temu z Exta Free...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline _prz_

  • **
  • 82
  • zamel.com
    • Zobacz profil
Odp: Kontroler EFC-01 i ExtraFree
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2020, 22:30:49 »
Witam
Postanowiłem zapisać się na to forum, będąc świeżym nabywcą kontrolera EFC-01 (zakup w ostatnich dniach listopada). Dzień dobry wszystkim.

Tytułem wstępu. Z pięć lat temu szukałem do swojego nowego mieszkania jakiegoś bezprzewodowego systemu zarządzania domem (własne ogrzewanie gazowe, oświetlenie, rolety). Z uwagi na to, że w owym czasie dominowały systemy kablowe, a pozostałe - bezprzewodowe były stosunkowo drogie i dość zawodne, wybór był dość ograniczony. Nie mogąc znaleźć systemu, który zintegrował by w jednym te 3 wspomniane elementy zdecydowałem się najpierw załatwić sprawę ogrzewania - wybór padł na czeski PocketHome. Szukając dalej systemu do zarządzania oświetleniem i roletami, trafiłem na ofertę Zamel (ExtraFree) z informacją, że pracują nad kontrolerem z logiką. Pomyślałem, że wdrożę sobie na razie system z pilotem, a jak wyjdzie kontroler z logiką i elementami do sterowania ogrzewaniem (zawory), przesiądę się z PocketHome i wreszcie będę miał wszystko w jednym.  Zakupiłem kilka ROP-02 i SRP-02, zintegrowałem z pilotem 32 kanałowym i pracowało (pracuje) to bezawaryjnie. W międzyczasie śledziłem stronę Zamel-a,  czekałem, czekałem, czekałem. W końcu pojawił się EFC-01 i tu pierwszy problem - zmienił się standard na ExtraLife. Na szczęście doszukałem się informacji, że w podstawowym zakresie będą obsługiwane w późniejszym czasie elementy ExtraFree. Znów czekałem i w końcu teraz pod koniec grudnia nabyłem kontroler EFC-01 z myślą, że podłącze do niego istniejące elementy ExtraFree, a następne będę nabywał już elementy ExtraLife.

Tyle wstępu, przechodząc do meritum czyli pierwsze wrażenia.

Kontroler:
  • Fajny, zgrabny - w sumie i tak stoi w szafce z routerem
  • Dobry zasięg - na przestrzeni 120m2 daje radę
  • [-] Brak interfejsu WiFi
    [-] Konfiguracja tylko przez apkę na IOS i Androida. jak dla mnie brakuje prostego interfejsu www gdzie mógłbym ustawić stały, konkretny IP (a nie bawić 
         się poprzez powiązanie MAC-IP.
    [-] Problemy z uprawnieniami w sofcie. Ktoś pisał, że nie może usunąć urządzeń dodanych wcześniej - mi to się zdarzyło przy usuwaniu elementów w
         zakładce ExtraFree. Doszedłem, że problem jest w dodanym przeze mnie użytkowniku - pomimo, że zaznaczyłem, iż jest on Administratorem. 
         Przelogowanie się na root-a pozwala usunąć urządzenia
    [-] Nie mogę stworzyć programów czasowych dla urządzeń ExtraFree.
        Jak wiadomo, programy czasowe opierają się na scenach. Niestety tworząc scenę nie mogę do niej dodać urządzeń z zakładki ExtraFree - dostaję komunikat - "nie ma żadnych urządzeń"

    Apki
  • Apka pod androida działa dobrze, nie sprawia problemów
  • [-] Apka pod IOS (9.3.5 - Ipad 2)
        Po wejściu w zakładkę ExtraFree aplikacja zamyka się

    Pierwsze odczucia są takie, że jednak trzeba nad tym produktem jeszcze popracować. Mam nadzieję, że w miedzyczasie nie powstanie "nowy" standard sterowania i obecny
    EkstraLife zostanie "zamrożony" na obecnym etapie.
Mam nadzieję, że problemy przedstawione przez użytkownika TomekMad są już tylko przeszłością. Aktualnie kontroler radzi sobie z zarządzaniem urządzeniami systemu EXTA FREE wraz z możliwością ich dodania do funkcji logicznych oraz czasowych.

Aktualnie pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwi zdalne połączenie z kontrolerem bez konieczności wpisywania adresu IP.
W tym momencie w przypadku problemów z zdalnym połączeniem np. przez sieć mobilną, pozostaje mi tylko zaproponować skorzystanie np. z oferty operatora OTVARTA (dla osób fizycznych): https://zamel.com/pl/exta-life/laczenie-sie-z-kontrolerem-EFC-01-w-przypadku-internetu-mobilnego

W niedalekiej przyszłości ten temat planujemy rozwiązać.
zamel.com