Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 22530 Wyświetleń
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #90 dnia: Stycznia 04, 2021, 23:12:59 »
Na bramce AIS jest gotowa konfiguracja zapisu na zew. dysk pod pliki SQLite, używam karty SD. Jest to super wygodne i gotowe rozwiązanie. Mam konfigurowalny zapis logów i danych z czujników itp. Można używać MariaDB i inne po doinstalowaniu z konsoli paru pakietów. Jolka również dojrzewa do wypuszczenia mocniejszego sprzętu. Jeśli ktoś chce kupować serwer domowy NAS czy inny sprzęt pod smart home z HA, może lepiej się wstrzymać. Tu szczegóły zapowiedzi AIS Pro: https://ai-speaker.com/blog/2020/12/18/release-notes/#ais-pro
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2021, 23:16:57 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #91 dnia: Stycznia 05, 2021, 06:13:55 »
@admin mam xpenology na i5-6200u, 8gb ram, 3x WD Red 4TB + SSD cache RW.

Muszę poczytać o przejściu na mariadb, bo mam zainstalowane.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #92 dnia: Stycznia 05, 2021, 07:58:53 »
@admin mam xpenology na i5-6200u, 8gb ram, 3x WD Red 4TB + SSD cache RW.

Muszę poczytać o przejściu na mariadb, bo mam zainstalowane.
No to na takim sprzęcie powinno działać dobrze.
A rozmiar bazy? Możesz sprawdzić w folderze z konfiguracją. To plik sqlite
Przy dużej bazie SQLite jest niewydajny i zewnętrzns baza dużo lepiej sobie poradzi.
Przejście na MariaDB jest bardzo proste. Poczytaj doku recorder'a HA.
Możesz użyć pakietu MaruaDB z Synology. Wtedy zostaje tylko skonfigurowanie recorder'a w configuration.yaml
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2021, 08:05:47 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #93 dnia: Stycznia 05, 2021, 08:31:41 »
Na bramce AIS jest gotowa konfiguracja zapisu na zew. dysk pod pliki SQLite, używam karty SD. Jest to super wygodne i gotowe rozwiązanie. Mam konfigurowalny zapis logów i danych z czujników itp. Można używać MariaDB i inne po doinstalowaniu z konsoli paru pakietów. Jolka również dojrzewa do wypuszczenia mocniejszego sprzętu. Jeśli ktoś chce kupować serwer domowy NAS czy inny sprzęt pod smart home z HA, może lepiej się wstrzymać. Tu szczegóły zapowiedzi AIS Pro: https://ai-speaker.com/blog/2020/12/18/release-notes/#ais-pro
Jesli chodzi o kartę SD to właśnie recorder jest tym komponentem który wykańcza skutecznie te karty. Częste zapisy małych ilości danych są właśnie przyczyną awarii na które skarżą się posiadacze Malin.
U ciebie to nie będzie duży problem bo HA jest zapisany na eMMC, ale z czasem możesz mieć problemy z HA (recorder i zapisywanie logów) z powodu tej karty.

A co do bramki Pro to świetny pomysł ma AIS. Zamel ma się czego bać: bramka za 200 zł a inne komponenty też znacznie tańsze niż Exta Life. Jest ich dużo mniej oczywiście, ale jest sporo osób którym to wystarczy, a w miarę potrzeby HA pozwoli im na dodanie sprzętu od innych producentów. Do tego sterowanie głosowe, zaawansowana logika, łączność smartfonem bez publicznego IP i przekazywania portów. W takich kosztach to duży atut.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2021, 10:32:48 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #94 dnia: Stycznia 05, 2021, 09:32:56 »
A rozmiar bazy? Możesz sprawdzić w folderze z konfiguracją. To plik sqlite

blisko 3GB na chwilę obecną
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #95 dnia: Stycznia 05, 2021, 10:33:26 »
recorder i mariadb ogarnięte - wszystko działa.

A powiedzcie mi jak sobie radzicie z logami? Właśnie do mnie dotarło, że przy

Cytuj
logger:
  logs:
    custom_components.extalife: debug

logi po miesiącu ważyły 17GB  ::)

wyłączyłem debug ale może i tak warto by było te logi jakoś ogarnąć, rotować albo coś.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #96 dnia: Stycznia 05, 2021, 10:49:58 »
recorder i mariadb ogarnięte - wszystko działa.

A powiedzcie mi jak sobie radzicie z logami? Właśnie do mnie dotarło, że przy

Cytuj
logger:
  logs:
    custom_components.extalife: debug

logi po miesiącu ważyły 17GB  ::)

wyłączyłem debug ale może i tak warto by było te logi jakoś ogarnąć, rotować albo coś.

Tak, w trybie debug logi rosną jak grzyby po deszczu :) Integracja jest już dość stabilna, więc proponuję wyłączyć poziom debug. Ja u siebie mam tylko error. Jak się coś będzie sypało to wtedy trzeba będzie przestawić na error i próbować zreprodukować ponownie błąd. Oczywiście to trudniejsze niż trzymanie logów na poziomie debug, ale oszczędza miejsce.

Co do rotowania - nie wiem czy HA to potrafi, ale chyba nie. Znalazłem jakiś program linuxa o nazwie logrotate, którego ludzie używają do logów HA, ale nie wiem czy to jest dostępne na DSM/Xpenology. Pewnie będzie trzeba samemu doinstalować.

A rozmiar bazy - 3GB to ogromna baza. Jesteś pewny że masz 3 dniową retencję? Bo jeśli tak to 1 GB danych dziennie to bardzo, bardzo dużo. Musisz mieć dziesiątki czujników które non stop coś zapisują.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #97 dnia: Stycznia 05, 2021, 10:58:31 »
dziesiątki nie... 2x multisensor, 3x kontaktron, jedna czujka ruchu u jedna zalania, no i dwie głowice (też jako sensor). Od niedawna doszła integracja z routerem (EdgeOS) gdzie niektóre wartości formatuję i wyświetlam jako sensor.

co do 3-dniowej retencji to chodziło mi o to ze jak tworzę wykres np temperatury to zaznaczam, że ma wyświetlać 72h (domyślnie 24h). Dopiero teraz w recorderze zobaczyłem, że jest parametr purge_keep_days który ustawiłem na 10 dni.

logrotate to znana usługa do rotowania logów ale po zrotowaniu trzeba by zdestartować HA by zaczął pisać do nowego pliku... bo on robi move do pliku *.log.1 i tworzy nowy czysty plik log... Trzeba by może własny skrypt napisać, który najpierw by robił kopię pliku do log.1 a później do oryginalnego pliku wpisywałby
echo "" > home-assistant.log

czyszcząc go do cna.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2021, 11:02:36 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #98 dnia: Stycznia 05, 2021, 11:16:12 »
dziesiątki nie... 2x multisensor, 3x kontaktron, jedna czujka ruchu u jedna zalania, no i dwie głowice (też jako sensor). Od niedawna doszła integracja z routerem (EdgeOS) gdzie niektóre wartości formatuję i wyświetlam jako sensor.

co do 3-dniowej retencji to chodziło mi o to ze jak tworzę wykres np temperatury to zaznaczam, że ma wyświetlać 72h (domyślnie 24h). Dopiero teraz w recorderze zobaczyłem, że jest parametr purge_keep_days który ustawiłem na 10 dni.
Domyślnie jest 10 dni nawet jeśli nie ustawisz żadnej konfiguracji dla recordera, czyli do tej pory miałeś właśnie 10 dni. Ale te 3 GB to i tam bardzo dużo jak na 10 dni. A z ilością czujników to choidziło mi ogólnie o czujniki HA, niekoniecznie o czujniki fizyczne. Sensorami HA są przeróżne rzeczy w tym  tak jak piszesz - parametry ruterów itp. Ja monitiruję np UPS poprzez Synology. U siebie mam ok 200 sensorów, ale do recordera trafia ich o ok 50 mniej. To i tak daje ok 150 sensorów, ale nie mam takich, które non stop coś zapisują. Najwięcej danych produkują sensory temperatury, światła i napięcia, ale mimo to moja baza to ok 800 MB. Jeśli będzie ci dalej zamulało to przestudiuj które sensory produkują duzo danych i zasnatów się czy faktycznie ich potrzebujesz w recorderze. Zbyt duża baza to zarówno wolne ładowanie wykresów jak i wolna historia i logbook w HA.
MariaDB powinna trochę pomóc, ale jak zostawisz HA nieużywany na parę godzin i cache bazy nie będzie zawierał ostatnich rekordów, to będziesz musiał pomajstrować z ustawieniami mysql.conf i tam zmienić parametry cache'owania. Ja tak zrobiłem i całą baza siedzi w cache - dlatego tak szybko działa. Też mam 8GB pamięci - miałem 4, ale właśnie ze względu na historię HA zmieniłem na 8GB i dzięki temu baza działa w pamięci bardzo szybko. A dodatkowo mogę też się bawić w VirtualDSM i testować DSM7 na maszynie wirtualnej. Standardowe 1GB pamięci na moim DS216+II na to nie pozwalało.

Zazdroszcze ci trochę SSD cache. Niestety mój model tego nie wspiera. Musiałbym chyba przejść na Xpenology z oficjalnego DSM.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2021, 11:19:36 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #99 dnia: Stycznia 05, 2021, 11:34:57 »
Cytuj
Ja monitiruję np UPS poprzez Synology.

a napisz coś więcej :D bo też mam UPS podpięty po USB do synology ;) Nie zwróciłem uwagi by implementacja Synology obsługiwała UPSa.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #100 dnia: Stycznia 05, 2021, 11:42:29 »
Cytuj
Ja monitiruję np UPS poprzez Synology.

a napisz coś więcej :D bo też mam UPS podpięty po USB do synology ;) Nie zwróciłem uwagi by implementacja Synology obsługiwała UPSa.
A proszę Cię bardzo ;) Kiedyś wyrzeźbiłem sobie sensor w HA, który zbierał dane z pliku tekstowego, który tworzył się przez skrypt bash, który sam napisałem, ale potem okazało się, że HA ma na to integrację i niczego nie trzeba rzeźbić samemu :)
Przeczytaj to i wszystko stanie się jasne: https://www.home-assistant.io/integrations/nut/
Hostem jest opczywiście Synology :) Jeśli widać twój UPS w GUI DSM to powinno działać.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #101 dnia: Stycznia 05, 2021, 13:24:02 »
NUT, no tak :D zapomniałem o nim. Używałem go pod APC :) dzięki
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #102 dnia: Stycznia 05, 2021, 13:50:41 »
NUT widzę jest normalnie w integracjach. Nie trzeba nic robić w pliku konfiguracyjnym :)

Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #103 dnia: Stycznia 05, 2021, 13:54:51 »
NUT widzę jest normalnie w integracjach. Nie trzeba nic robić w pliku konfiguracyjnym :)
Dokładnie. Kiedyś był konfigurowany wyłącznie z pliku, ale od około roku także z GUI zgodnie z trendem i wytycznymi HA :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #104 dnia: Stycznia 06, 2021, 14:37:41 »
(...)Widzę potencjał oprogramowania tworzonego w formule open source. Home Assistant jest wielkim przykładem siły i skuteczności tej idei.
Oj tak, szczerze mówiąc to od jakiegoś czasu mam taki pogląd, że to co dzisiaj pozwala na tak szybki rozwój technologii, szczególnie w IT to otwarte oprogramowanie. Zaczynając od Netscape gdzie Mozilla spowodowała rewolucję i rozpoczęła rozwój nowoczesnych przeglądarek internetowych, Linux czający się obecnie w niemal każdym urządzeniu pod jakąś postacią. Możnaby długo wymieniać. Dobry przykłądem jest nawet sama integracja i HA. Integracja supla i wiele innych pozwoliły mi zrozumieć jak mają być zbudowane integracje z HA i na jej bazie napisać integrację z Exta Life.
Producenci systemów często zapominają, że wiele dostępnych dzisiaj rozwiązań na bazie których sami mogą tworzyć swoje produkty istnieje dzięki open source. Nawet Zamel, którego EFC-01 działa dzięki FreeRTOS.
Cytuj
Nie jestem skłonny wydawać dużych pieniędzy jeśli produkt nie ma wartości dodanej. Jestem skłonny zapłacić więcej za rozwiązanie wyprzedzające konkurencję lub pozwalające na niestandardowe, elastyczne zastosowania.
Ja podobnie. Konkurencji w tym segmencie rynku przybywa szybko i w zasadzie wyróżnić można się tylko ceną i możliwościami, choć te są prawie wszędzie podobnez małymi, istotnymi wyjątkami np możliwością integracji z innymi systemami. A tutaj Zamel nie robi sam z siebie kompletnie nic poza prawieniem utartych na pył frazesów, że kwestię integracji traktują poważnie :) Mówią, że kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą. Może taka to taktyka? Na przykład na Kremlu to sprawdzony standard.
Cytuj
Jeśli producent nie dostrzega nurtu i nie jest świadomy zmian jakie zachodzą wśród użytkowników technologi, bardzo szybki może przespać swoje szanse. Świat IOT pędzi, kto nie biegnie ten stoi.
Dokładnie. I tu dobrym do naśladowania przykładem jest dla mnie Shelly. Pomijając nieco kulawe kwestie sprzętowe, które pewnie w końcu opanują, to oprogramowanie mają coraz lepsze i przede wszystkim pozwalają sami z siebie na bezproblemową integrację z innymi systemami za pomocną MQTT oraz udokumentowanego i otwartego Rest API. Do tego egzotyczny protokół ColoT. Czyli 3 protokoły do wyboru! To się nazywa otwartość! Nie dość, że cena jest śmiesznie niska to jeszcze jest do tego ciekawy soft. Sterowanie głosowe za pomocną asystenta? Oczywiście. Aż dziw bierze, że Zamel nie dodał oficjalnej integracji z Google Assistant biorąc pod uwagę, że dużo tańsze chińskie i nie tylko (Shelly) systemy mają to od początku. Implementacja jest prosta i dobrze udokumentowana, utrzymanie chmury serwerów w dzisiejszych czasach także nie kosztuje fortuny, a o ile więcej możliwości to daje (asystent, powiadomienia push, łączenie bez publicznego IP itp). Pewnie kiedyś dodadzą, ale wtedy nikt ich już nie będzie kojarzył z producentem inteligentnych systemów.
Cytuj
P.S. Zdrowych Świąt
Wzajemnie, dla Wszystkich!
Twórcy Supla ogłosili natywne wsparcie dla MQTT https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=63&t=7844
Zważywszy na udział Zamela w projekcie Supla, ciekawy jestem na ich ruch z ExtaLife w temacie MQTT. Choć może w Zamelu nie ma takiego tematu...
Podsumowując Supla dołącza do HA https://drive.google.com/file/d/10HTT6juRks7OcmRl10u9WWjwdMPKQwb3/view
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2021, 14:41:37 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.