Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2

  • 250 Odpowiedzi
  • 15664 Wyświetleń
*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #135 dnia: Października 25, 2022, 17:46:48 »
Cytuj
A z tym Samsung DEX to co masz na myśli?

U mnie w firmie dość restrykcyjnie podchodzą do bezpieczeństwa, więc nie ma szans żebym na służbowym laptopie (a tylko taki rano miałem) uruchomił prywatnego VPNa... może bym uruchomił, ale bezpieka by była szybciej niż zestawione połączenie :D
A, że nie lubię za bardzo operować na komórce (wszystko za małe i jak dla mnie nieporęczne :) ) to podpiąłem ją do monitora i na DEXie na dużym monitorze już można było działać :D

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #136 dnia: Października 26, 2022, 08:28:36 »
Ja też mam VPN do domu i faktycznie czasem się to przydaje, ale mam też dostęp do HA z zewnątrz, a w HA addon VS Code oraz File Editor, więc mógłbym nawet bez VPN zmienić konfigurację HA w tym pliki integracji. Tego mi właśnie brakuje w AIS - addony. Chociaż z drugiej strony mamy szybko działający HA. Ja od 1.5 roku mam HA w VM na Synology i jestem zadowolony, bo mam addony, ale działą zdecydowanie wolniej niż po prostu w docker czy VEnv, który wykorzystuje AIS. A na PC to HA w ogóle działą jak rakieta. W VS Code, w którym programuję integrację HA startuje w ok 5 sekund. A mój produkcyjny w VM na Synology startuje ok minutę...
Używam tunel od CloudFlare. Wszystko śmiga przez przeglądarkę po własnej domenie bez jakiegokolwiek klienta z pełna certyfikacją i dwuetapowym uwierzytelnianiem.
Co do AddOn w AIS to prawda, brakuje mi najbardziej Docker. Z nim mógłbym prawie wszystko, ale idzie sobie poradzić. Przez tunel mam konsolę z SSH, menager plikówczy, Z2M, pulpit Androida nawet. Wszystko z przeglądarki więc jest dobrze.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #137 dnia: Października 26, 2022, 09:21:40 »
Cytuj
A z tym Samsung DEX to co masz na myśli?

U mnie w firmie dość restrykcyjnie podchodzą do bezpieczeństwa, więc nie ma szans żebym na służbowym laptopie (a tylko taki rano miałem) uruchomił prywatnego VPNa... może bym uruchomił, ale bezpieka by była szybciej niż zestawione połączenie :D
A, że nie lubię za bardzo operować na komórce (wszystko za małe i jak dla mnie nieporęczne :) ) to podpiąłem ją do monitora i na DEXie na dużym monitorze już można było działać :D
A no tak, teraz rozumiem. To prawda - firmowe IT potrafi bardzo skutecznie uprzykrzyć życie...i spowolnić firmowego laptopa ;)

Nie skojarzyłęm SAmsung DEX prawidłowo. Pomyliłem to z Samsung KNOX, który jest mechanizmem szyfrowania, nawet ichnie TV to mają i się tym chwalą przy starcie. DEX to faktycznie wyświetlanie. Tak mnie też ten pomysł bardzo się podoba. Mam coś podobnego na telefonie Huawei. Ja też nie lubię na telefonie grzebać i bawić sięw IT - za mały ekran, problemy ze skalowaniem itp. Telefon się po prostu do tego nei nadaje. Nawet tablet nie bardzo. Komputer z dużym ekranem jest niezastąpiony do. A ten tryp desktop w telefonach to fajny wynalazek, bo na codzień może mało i rzadko używany, to czasem bardzo się przydaje.

Ja też mam VPN do domu i faktycznie czasem się to przydaje, ale mam też dostęp do HA z zewnątrz, a w HA addon VS Code oraz File Editor, więc mógłbym nawet bez VPN zmienić konfigurację HA w tym pliki integracji. Tego mi właśnie brakuje w AIS - addony. Chociaż z drugiej strony mamy szybko działający HA. Ja od 1.5 roku mam HA w VM na Synology i jestem zadowolony, bo mam addony, ale działą zdecydowanie wolniej niż po prostu w docker czy VEnv, który wykorzystuje AIS. A na PC to HA w ogóle działą jak rakieta. W VS Code, w którym programuję integrację HA startuje w ok 5 sekund. A mój produkcyjny w VM na Synology startuje ok minutę...
Używam tunel od CloudFlare. Wszystko śmiga przez przeglądarkę po własnej domenie bez jakiegokolwiek klienta z pełna certyfikacją i dwuetapowym uwierzytelnianiem.
Co do AddOn w AIS to prawda, brakuje mi najbardziej Docker. Z nim mógłbym prawie wszystko, ale idzie sobie poradzić. Przez tunel mam konsolę z SSH, menager plikówczy, Z2M, pulpit Androida nawet. Wszystko z przeglądarki więc jest dobrze.

No panie, wypas :) Cloudflare to moc. Na polskiej grupie HA ktoś ostatnio mocno promował rozwiązanie Oracle Cloud - zupełnie darmowe, tylko pomoce technicznej nie ma, ale co to za problem dla domorosłych informatyków ;) Ciekawostką jest że można tam postawić nawet serwer Frigate, bo serwer jest wystarczająco mocny. Pewnie na zawsze tak nie będize, ale może kiedyś się pobawię w wykrywanie obiektów za kamer :)
Fajne rozwiązanie z tym Cloudflare. Faktycznie może zastąpić w pewnym sensie addony. Przyjrzę się temu. Performance HA czasem jednak ma znaczenie, tęskno mi za wydajnością "czystego" dockera, bez VM.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #138 dnia: Października 26, 2022, 10:05:38 »

Ja też mam VPN do domu i faktycznie czasem się to przydaje, ale mam też dostęp do HA z zewnątrz, a w HA addon VS Code oraz File Editor, więc mógłbym nawet bez VPN zmienić konfigurację HA w tym pliki integracji. Tego mi właśnie brakuje w AIS - addony. Chociaż z drugiej strony mamy szybko działający HA. Ja od 1.5 roku mam HA w VM na Synology i jestem zadowolony, bo mam addony, ale działą zdecydowanie wolniej niż po prostu w docker czy VEnv, który wykorzystuje AIS. A na PC to HA w ogóle działą jak rakieta. W VS Code, w którym programuję integrację HA startuje w ok 5 sekund. A mój produkcyjny w VM na Synology startuje ok minutę...
Używam tunel od CloudFlare. Wszystko śmiga przez przeglądarkę po własnej domenie bez jakiegokolwiek klienta z pełna certyfikacją i dwuetapowym uwierzytelnianiem.
Co do AddOn w AIS to prawda, brakuje mi najbardziej Docker. Z nim mógłbym prawie wszystko, ale idzie sobie poradzić. Przez tunel mam konsolę z SSH, menager plikówczy, Z2M, pulpit Androida nawet. Wszystko z przeglądarki więc jest dobrze.

No panie, wypas :) Cloudflare to moc. Na polskiej grupie HA ktoś ostatnio mocno promował rozwiązanie Oracle Cloud - zupełnie darmowe, tylko pomoce technicznej nie ma, ale co to za problem dla domorosłych informatyków ;) Ciekawostką jest że można tam postawić nawet serwer Frigate, bo serwer jest wystarczająco mocny. Pewnie na zawsze tak nie będize, ale może kiedyś się pobawię w wykrywanie obiektów za kamer :)
Fajne rozwiązanie z tym Cloudflare. Faktycznie może zastąpić w pewnym sensie addony. Przyjrzę się temu. Performance HA czasem jednak ma znaczenie, tęskno mi za wydajnością "czystego" dockera, bez VM.
A dlaczego nie przejdziesz na wersję docker-ową HA na Synology? Co prawda będzie HA w wersji CORE ale dodatki można stawiać jako oddzielne kontenery typu Node-Red, Grafana, InfluxDB, MosquitoMQTT, Zigbee2MQTT i wiele więcej niż jest w AddOn Store. Do tego Docker-compose, Portainer, Watchtower i działa wszystko niezależnie od siebie. Supervisor nie próbuje usilnie udowadniać, że wie lepiej od Ciebie co jest dla Twojego systemu najlepsze. Sam decydujesz jak konfigurować wolumeny, przydzielać peryferia itd..Mam nawet Frigate uruchomione na Synology, po tym jak kolega z forum pomógł skompilować moduł jądra pod sterownik dla płytki TPU Coral PCI-e od Google. Pozostaje kwestia aktualizacji i backup'u ale jak w każdym systemie jest wiele rozwiązań i można wybierać czy stosować kilka jednocześnie. Dla przykładu z mniej znanych Duplicati czy Syncthing. Sam DSM daje różne możliwości. Dla kogoś kto wie już jak działa HA i konteneryzacja takie rozwiązanie uważam za najlepsze.

P.S.
Przepraszam za off-topic, jeśli @admin uznasz, że mocno nie na miejscu, to może założyć jakiś temat dla prezentacji możliwości wejścia w świat HA i tam przenieść post. Taki z wyjaśnieniem co to w ogóle jest ten Home-Assistant z jakimiś linkami do źródeł.
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2022, 10:09:32 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #139 dnia: Listopada 07, 2022, 21:16:29 »
Minęły dwa tygodnie i integracja działa u mnie bezbłędnie, nie odnotowałem żadnych problemów.
Jak dla mnie jest to już stabilny kod  8)

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #140 dnia: Listopada 11, 2022, 10:23:27 »
Ten pomysł zelo66 jest całkiem sprytny. Jedna scena dla jednego klawisza w nadajniku i w HA wiemy kiedy ten klawisz został naciśnięty.
Też tak uważam :) Sam kiedyś myślałem, aby tak wykrywać zdarzenia z nadajników, ale wydaje mi się to dość karkołomnym rozwiązaniem. Poza tym wykrywamy tym sposobem jedynie wciśnięcie przycisku. Kontroler nie potrafi przypisać puszczenia przycisku do sceny, a mnie to jest potrzebne, aby wykrywać bardziej złożone sekwencje zdarzeń - w szczególności przytrzymanie przycisku. Chociaż juz dwuklik i trójklik dałoby się w ten sposób zrobić. Wymagałoby to trochę pracy i przebudowy, bo założenie było takie, że będzie dedykowana notyfikacja z kontrolera do tego, ale i z tym możnaby coś zrobić. Może kiedyś :)

Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że samo wykrycie aktywacji sceny w ramach integracji okazało się bardzo proste i wymagało tylko kilku małych zmian (chyba udało mi się zbudować wystarczająco dobrą platformę, aby to tak łatwo obsłużyć)  :D Wydałem wersję 2.2b3 z obsługą zdarzeń  8)

Dodałem wykrywanie aktywacji (i zakończenia wykonywania) sceny do integracji, która wrzuca je na HA event bus jako zdarzenie extalife_scene
...
Wygląda na to, że da się ogarnąć w kontrolerze i wciśnięcie i puszczenie przycisku, ale wymaga to zastosowania funkcji logicznych. Póki co: stworzyłem dwie sceny (oczywiście puste), oraz dwie funkcje logiczne (przyciśnij/puść) przypisane do tego samego przycisku, jedna z warunkiem 'Przyciśnięcie', a druga 'Puszczenie'. Test wypadł pozytywnie - zalogowało obie sceny. Stworzenie na tej podstawie automatyzacji wymaga dalszej eksploracji.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #141 dnia: Listopada 11, 2022, 10:26:44 »
P.S.
Przepraszam za off-topic, jeśli @admin uznasz, że mocno nie na miejscu, to może założyć jakiś temat dla prezentacji możliwości wejścia w świat HA i tam przenieść post. Taki z wyjaśnieniem co to w ogóle jest ten Home-Assistant z jakimiś linkami do źródeł.
Nie ma sprawy, absolutnie. Może faktycznie dobrze by było stworzyć jakiś dział poboczny dla bardziej ogólnej dyskusji o rozwiązaniach w ramach HA. Pomyślę nad tym gdzie to na forum upchnąć żeby pasowało :)

A dzisiaj święto, ale pracujące :/, więc może na weekend coś podziałam.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #142 dnia: Listopada 11, 2022, 10:26:59 »
Minęły dwa tygodnie i integracja działa u mnie bezbłędnie, nie odnotowałem żadnych problemów.
Jak dla mnie jest to już stabilny kod  8)
U mnie po naniesieniu dodatkowych poprawek z tego wątku wszystko gra  ;D Czy już nie pora na wypuszczenie stabilnej 2.2?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #143 dnia: Listopada 11, 2022, 10:29:04 »
Minęły dwa tygodnie i integracja działa u mnie bezbłędnie, nie odnotowałem żadnych problemów.
Jak dla mnie jest to już stabilny kod  8)
U mnie po naniesieniu dodatkowych poprawek z tego wątku wszystko gra  ;D Czy już nie pora na wypuszczenie stabilnej 2.2?

No i super, w takim razie uznaję, że obecna wersja jest stabilna i może nawet wersja z sensorami dla głowicy może być wersją stabilną. Wydam odpowiednie wersje na github jak znajdę trochę czasu
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #144 dnia: Listopada 11, 2022, 10:33:51 »
No i super, w takim razie uznaję, że obecna wersja jest stabilna i może nawet wersja z sensorami dla głowicy może być wersją stabilną. Wydam odpowiednie wersje na github jak znajdę trochę czasu

Myślę, że ta z sensorami głowicy + poprawki w plikach sensor.py i pyextalife.py, których nie ma na svn.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #145 dnia: Listopada 11, 2022, 10:41:02 »
Wygląda na to, że da się ogarnąć w kontrolerze i wciśnięcie i puszczenie przycisku, ale wymaga to zastosowania funkcji logicznych. Póki co: stworzyłem dwie sceny (oczywiście puste), oraz dwie funkcje logiczne (przyciśnij/puść) przypisane do tego samego przycisku, jedna z warunkiem 'Przyciśnięcie', a druga 'Puszczenie'. Test wypadł pozytywnie - zalogowało obie sceny. Stworzenie na tej podstawie automatyzacji wymaga dalszej eksploracji.
Hmm, chyba mi to umknęło, że funkcje logiczne działają zarówno z wciśnięciem jak i puszczeniem. W takim razie można już budować automatyzacje w HA na tym oparte i reagujące na zdarzenie z integracji. Ale po chwili namysłu uważam, że nie ma sensu tego brać jako podstawy wykrywania przycisków w samej integracji, ponieważ wymaga to ręcznego mapowania scen na dany przycisk, co już rodzi konieczność definiowania tego mapingu w konfiguracji integracji w GUI. Teoretycznie dałoby się to ogarnąć odczytując funkcje logiczne, przypisane do nich przyciski, informacje o przyciskach i sceny z kontrolera, ale to kupa roboty i chyba gra nie warta świeczki. To już byłoby hardcorowe obchodzenie niedomagań tego kontrolera, a poza tym byłoby to niezbędne tylko do zaawansowanych triggerów typu przytrzymanie klawisza, dwuklik, trójklik, a to chyba zbyt rzadkie przypadki. W zwykłym wykrywaniu przycisku wystarczy obecne rozwiazanie - event i automatyzacja. A co może ważniejsze - ilość scen jest bardzo ograniczona. 1 przycisk wymaga 2 scen, a ilość scen jest w kontrolerze ograniczona do 25.

Ale dzięki za info :) komuś się to na pewno przyda
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #146 dnia: Listopada 11, 2022, 10:41:33 »
No i super, w takim razie uznaję, że obecna wersja jest stabilna i może nawet wersja z sensorami dla głowicy może być wersją stabilną. Wydam odpowiednie wersje na github jak znajdę trochę czasu

Myślę, że ta z sensorami głowicy + poprawki w plikach sensor.py i pyextalife.py, których nie ma na svn.
No tak, te kilka drobnych poprawek muszę tam wprowadzić przed wydaniem stabilnej.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #147 dnia: Listopada 11, 2022, 10:47:21 »
Wygląda na to, że da się ogarnąć w kontrolerze i wciśnięcie i puszczenie przycisku, ale wymaga to zastosowania funkcji logicznych. Póki co: stworzyłem dwie sceny (oczywiście puste), oraz dwie funkcje logiczne (przyciśnij/puść) przypisane do tego samego przycisku, jedna z warunkiem 'Przyciśnięcie', a druga 'Puszczenie'. Test wypadł pozytywnie - zalogowało obie sceny. Stworzenie na tej podstawie automatyzacji wymaga dalszej eksploracji.
Hmm, chyba mi to umknęło, że funkcje logiczne działają zarówno z wciśnięciem jak i puszczeniem. W takim razie można już budować automatyzacje w HA na tym oparte i reagujące na zdarzenie z integracji. Ale po chwili namysłu uważam, że nie ma sensu tego brać jako podstawy wykrywania przycisków w samej integracji, ponieważ wymaga to ręcznego mapowania scen na dany przycisk, co już rodzi konieczność definiowania tego mapingu w konfiguracji integracji w GUI. Teoretycznie dałoby się to ogarnąć odczytując funkcje logiczne, przypisane do nich przyciski, informacje o przyciskach i sceny z kontrolera, ale to kupa roboty i chyba gra nie warta świeczki. To już byłoby hardcorowe obchodzenie niedomagań tego kontrolera, a poza tym byłoby to niezbędne tylko do zaawansowanych triggerów typu przytrzymanie klawisza, dwuklik, trójklik, a to chyba zbyt rzadkie przypadki. W zwykłym wykrywaniu przycisku wystarczy obecne rozwiazanie - event i automatyzacja. A co może ważniejsze - ilość scen jest bardzo ograniczona. 1 przycisk wymaga 2 scen, a ilość scen jest w kontrolerze ograniczona do 25.

Ale dzięki za info :) komuś się to na pewno przyda

A tak sobie myślę - być może nawet dałoby się ogarnąć dwuklik, przytrzymanie i trójklik za pomocą samego HA. Wymagałoby to kilku automatyzacji opartych na template, ale wydaje mi się możliwe a jako rezultat - automatyzacja HA mogłaby generować kolejny event (np long_press, double_click, triple_click, button_down, button_up) np z jakimś ID z wartością równą ID sceny na wciśnięcie klawisza. Sam mapping zawarty byłby w kodzie automatyzacji. W jakimś wolnym czasie (jak go znajdę) pomyślę jak mogłoby to wyglądać i spróbuję zakodować, a jak zadziała to podzielę się YAML automatyzacji. To dopiero challenge :)

Chyba że ktoś z Was też potrafi budować zaawansowane automatyzacje w HA oparte o jinja (chodzi o wykrywanie interwałów czasu pomiędzy wciśnięciem konkretnego klawisza (sceny) i odpalanie na tej podstawie eventa w HA).
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2022, 10:51:50 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #148 dnia: Listopada 11, 2022, 10:53:40 »
Wygląda na to, że da się ogarnąć w kontrolerze i wciśnięcie i puszczenie przycisku, ale wymaga to zastosowania funkcji logicznych. Póki co: stworzyłem dwie sceny (oczywiście puste), oraz dwie funkcje logiczne (przyciśnij/puść) przypisane do tego samego przycisku, jedna z warunkiem 'Przyciśnięcie', a druga 'Puszczenie'. Test wypadł pozytywnie - zalogowało obie sceny. Stworzenie na tej podstawie automatyzacji wymaga dalszej eksploracji.
Hmm, chyba mi to umknęło, że funkcje logiczne działają zarówno z wciśnięciem jak i puszczeniem. W takim razie można już budować automatyzacje w HA na tym oparte i reagujące na zdarzenie z integracji. Ale po chwili namysłu uważam, że nie ma sensu tego brać jako podstawy wykrywania przycisków w samej integracji, ponieważ wymaga to ręcznego mapowania scen na dany przycisk, co już rodzi konieczność definiowania tego mapingu w konfiguracji integracji w GUI. Teoretycznie dałoby się to ogarnąć odczytując funkcje logiczne, przypisane do nich przyciski, informacje o przyciskach i sceny z kontrolera, ale to kupa roboty i chyba gra nie warta świeczki. To już byłoby hardcorowe obchodzenie niedomagań tego kontrolera, a poza tym byłoby to niezbędne tylko do zaawansowanych triggerów typu przytrzymanie klawisza, dwuklik, trójklik, a to chyba zbyt rzadkie przypadki. W zwykłym wykrywaniu przycisku wystarczy obecne rozwiazanie - event i automatyzacja. A co może ważniejsze - ilość scen jest bardzo ograniczona. 1 przycisk wymaga 2 scen, a ilość scen jest w kontrolerze ograniczona do 25.

Ale dzięki za info :) komuś się to na pewno przyda

No tak, pełna obsługa jednego RNK-24 zjadłaby 8 scen  :o
Mnie chodzi głównie o oprogramowanie jednego przypadku: przycisk przy wyjściu (prawy dolny w RNK-24) uruchamia u mnie scenę "zgaś wszystkie światła". Niestety jak ktoś nie zna jego zastosowania, to nieświadomie "straszy" domowników. Spróbuję tylko dla niego zrobić automatyzację działającą po puszczeniu przycisku, np. po 2s.
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2022, 10:57:10 wysłana przez Fantomas »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #149 dnia: Listopada 11, 2022, 11:05:32 »
Wygląda na to, że da się ogarnąć w kontrolerze i wciśnięcie i puszczenie przycisku, ale wymaga to zastosowania funkcji logicznych. Póki co: stworzyłem dwie sceny (oczywiście puste), oraz dwie funkcje logiczne (przyciśnij/puść) przypisane do tego samego przycisku, jedna z warunkiem 'Przyciśnięcie', a druga 'Puszczenie'. Test wypadł pozytywnie - zalogowało obie sceny. Stworzenie na tej podstawie automatyzacji wymaga dalszej eksploracji.
Hmm, chyba mi to umknęło, że funkcje logiczne działają zarówno z wciśnięciem jak i puszczeniem. W takim razie można już budować automatyzacje w HA na tym oparte i reagujące na zdarzenie z integracji. Ale po chwili namysłu uważam, że nie ma sensu tego brać jako podstawy wykrywania przycisków w samej integracji, ponieważ wymaga to ręcznego mapowania scen na dany przycisk, co już rodzi konieczność definiowania tego mapingu w konfiguracji integracji w GUI. Teoretycznie dałoby się to ogarnąć odczytując funkcje logiczne, przypisane do nich przyciski, informacje o przyciskach i sceny z kontrolera, ale to kupa roboty i chyba gra nie warta świeczki. To już byłoby hardcorowe obchodzenie niedomagań tego kontrolera, a poza tym byłoby to niezbędne tylko do zaawansowanych triggerów typu przytrzymanie klawisza, dwuklik, trójklik, a to chyba zbyt rzadkie przypadki. W zwykłym wykrywaniu przycisku wystarczy obecne rozwiazanie - event i automatyzacja. A co może ważniejsze - ilość scen jest bardzo ograniczona. 1 przycisk wymaga 2 scen, a ilość scen jest w kontrolerze ograniczona do 25.

Ale dzięki za info :) komuś się to na pewno przyda

No tak, pełna obsługa jednego RNK-24 zjadłaby 8 scen  :o
Mnie chodzi głównie o oprogramowanie jednego przypadku: przycisk przy wyjściu (prawy dolny w RNK-24) uruchamia u mnie scenę "zgaś wszystkie światła". Niestety jak ktoś nie zna jego zastosowania, to nieświadomie "straszy" domowników. Spróbuję tylko dla niego zrobić automatyzację działającą po puszczeniu przycisku, np. po 2s.
Daj znać jak ci poszło, a jak dasz radę zbudować coś generycznego w oparciu o eventy, które pozwolą na budowanie automatyzacji z triggerem na przytrzymanie, dwuklik itp to koniecznie się podziel :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant