O czym pamiętać przy budowie domu

  • 5 Odpowiedzi
  • 913 Wyświetleń
O czym pamiętać przy budowie domu
« dnia: Kwiecień 08, 2022, 07:37:32 »
Jak w temacie. O jakich rzeczach dobrze jest pamiętać przy budowie domu? Może ktoś sie budował w ostatnim czasie i doradzi?

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: O czym pamiętać przy budowie domu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2022, 08:10:45 »
1) kable LAN
2) kable LAN
3) kable LAN

w 99% przypadków ludzie budując dom za grube pieniądze zapominają pociągnąć kabli sieciowych, chociaż po jednym do każdego pomieszczenia (choć ja preferuję rzucić po 2 a za TV nawet 4). A już w ogóle nie przychodzi im do głowy rzucić chociaż tego jednego kabla między piętrami. Później przychodzi Pan instalujący antenę na dachu (łącze radiowe albo LTE) i jest problem jak teraz ten sygnał z poddasza rozszyć na pozostałe pomieszczenia. I wtedy zaczyna się wydawanie ciężkich pieniędzy na Meshe itd. Kabel jest tani, prosty w położeniu, kabla nigdy dość. Ja w mieszkanku 60m2 mam 16 punktów z LANem :) Tak więc kable LAN z każdego pomieszczenia schodzące się do jednego centralnego miejsca (np na poddasze) to moim zdaniem must have. Traktuj WiFi jako coś dodatkowego, pod komórkę, tablet czy laptop, a co się da podpinaj kablem.

Druga sprawa to antena, też proponuję rzucić po jednym kablu do pokoju (do salonu 2). Nawet jeżeli nie planujemy dziś mieć gdzieś telewizora to dom buduje się na lata i ta potrzeba może ulec zmianie.

Trzy: jeżeli planujesz wejść w automatykę lub proste sterowanie oświetleniem, grzejnikami itd to polecam do wszystkich włączników użyć puszki kieszeniowe. Nie będziesz miał w przyszłości problemów z upchaniem kabli i elektroniki. Do puszek na gniazdka, LANy, RTV/SAT polecam użyć puszek łódkowych - zawsze to więcej miejsca na kable

Cztery: pomyśl czym chcesz sterować, np ogrzewaniem, roletami. Za w czasu przewidź na to podłączenie, prąd, czujnik temperatury. Zapewne będziesz szedł w ogrzewanie podłogowe, więc przemyśl jak chcesz tym sterować i czy rozwiązanie producenta uda ci się później spiąć np z HomeAssistantem. Najgorsze co może być to posiadanie różnych systemów które nie mogą ze sobą się komunikować (oświetlenie, podłogówka, kocioł, rolety, czujki ruchu itd) i do których mam 15 aplikacji na telefonie.

Pięć: rozdzielnica, z dobrym elektrykiem omów podział obwodów i rozłożenie obciążenia na poszczególne fazy. Nie zapominaj o dobrym ograniczniku przepięć.

Sześć: klima, u mnie to był punkt 1 na liście jak tylko odebrałem klucze do mieszkania.

Siedem: rzuć sobie peszel (lub nawet światłowód do peszla) od granicy działki do "serwerowni" na poddaszu, czy gdzie tam będziesz miał LANy. Chodzi o to byś w przyszłości nie miał problemu z przejściem na światło jak dotrze do ciebie jakiś operator.

Powodzenia :)

 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2022, 08:15:00 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: O czym pamiętać przy budowie domu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2022, 13:22:51 »
Co się u mnie sprawdziło:
-pralkosuszarka, nie prasuje i nie muszę nic rozwieszać ,
-okap który włącza się automatycznie z włączeniem płyty indukcyjnej,
-Dyson odkurzacz, używany jako jedyny odkurzacz główny a także szczotka, dla mnie to taki odkurzacz centralny przyszłości ,
-Kitchenaid artisan, robot planetarny przy dużej ilości pieczenia to złoto, z dodatkami zmieli mieso, zetrze warzywa czy powałkuje ciasto na pierogi, a dzieżę i wszystkie elementy można wrzucić do zmywarki,
-przełączniki schodowe i krzyżowe, żeby nigdzie nie trzeba było się cofać żeby zgasić światło,
-lustro led z podgrzewaną matą żeby nie parowało,
-kabel rj pociągnięty do każdego pomieszczenia w ścianach, więc wszędzie można bez bólu podłączyć sprzęty kablem do internetu,
-system koszy w szufladzie 60 cm z wysuwaną szufladą i systemem segregacji
- no i oczywiśćie dobrej jakości wyposazenie: https://sklep.technica.pl/patelnie-do-nalesnikow/patelnia-aluminiowa-o-srednicy-260-mm-do-nalesnikow-z-powloka-teflon-platinum-plus-i-warstwa-indukcyjna-technica-platinum-line Na przykład porządne patelnie i garnki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2022, 09:35:57 wysłana przez korper »

Odp: O czym pamiętać przy budowie domu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2023, 08:25:48 »
Ja jeszcze wspomnę tutaj o ogrodzeniu domu. Budowa powinna być ogrodzona. Jeśli ktoś wejdzie na nasz teren i coś sobie zrobi, będziemy za to odpowiadali. Moim zdaniem nie ma sensu się tutaj narażać.

Od siebie daję namiar na firme, która oferuje wynajem przenośnego ogrodzenia:
https://clipper.pl/przenosne-ogrodzenia/

Może być to ciekawe rozwiązanie w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2023, 14:03:49 wysłana przez enzet »

Odp: O czym pamiętać przy budowie domu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2023, 16:59:59 »
O tym żeby nie szukać we wszystkim oszczędności.

Odp: O czym pamiętać przy budowie domu
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2023, 11:56:13 »
Oddzielna biblioteka, oddzielny gabinecik do pracy (tylko biurko i komputer, pod koniec dnia zamknąć na klucz i koniec) i pokoik tylko dla koralików i wszelkiego tworzenia... Marzenia..

Jeśli szukacie inspiracji na urządzenie wnętrza, warto jest zajrzeć sobie do tego biura projektowego wnętrz w Krakowie:
https://marengo-architektura.com/

Maja wiele pomysłów.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2023, 13:03:07 wysłana przez korper »