Choć o RNP-21/22 na dzień dzisiejszy nie wiemy w zasadzie nic, poza tym, że zostały zaprezentowane na Energetab 2017, to myślę, że będą to urządzenia robiące ni mniej ni więcej to samo co piloty lub RNK. Ot prosta sygnalizacja wciskania i puszczania klawisza tak jak ma to miejsce w innych urządzeniach. Jestem przekonany, że na 99% się nie mylę.
To co napiszę to na pewno pieśń przyszłości i pewnie kwestia kilku lat (jeśli w ogóle np. jeśli Exta Life nie zostanie zastopowana na korzyść supla.org), ale to czego mi ogromnie brakuje (poza zupełnie przyziemnym brakiem RNP-21) to nadajnik klawiszowy typu "smart", który potrafiłby reagować na coś więcej niż impulsowe naciskanie klawisza. Na przykład także na przytrzymanie klawisza, dwuklik, klik-potrójny.
Obecnie pilot i RNK reagują na przytrzymanie klawisza (i to się zapewne nie zmieni, gdyż nie są programowalne), ale reagują tak, że nadają non stop sygnał, że klawisz jest naciśnięty. To pozwala np. ściemniaczowi rozjaśniać lub ściemniać żarówkę.
Mnie jednak chodzi o reakcję typu: przytrzymanie np 2 sekundy - wyślij informację do urządzeń Exta Life. Coś takiego pozwoliłoby na poszerzenie możliwości przycisku i jego lepsze wykorzystanie przez użytkowników. Przykładowe zastosowanie? Jedno wciśnięcie powoduje włączenie ROP-21. Długie przytrzymanie - odpalenie sceny. To samo dla dwu i/lub potrójnego kliknięcia.
Realizacja techniczna? Moim zdaniem prosta. Wystarczy wziąć "bebechy" z pilota np 36 kanałowego i zrealizować dodatkowe funkcje (przytrzymanie i dwu/trójkliki) jako osobne kanały. Tym sposobem nie trzeba będzie przebudowywać systemu i dodawać specjalnych nowych możliwości. Kwestia tylko "logiki" urządzenia, która będzie interpretowała dwu/trój-klik i przytrzymanie i czekała na wysłanie sygnału do odbiorników zamiast wysyłać go natychmiast gdy klawisz zostanie wciśnięty jak teraz w pilocie lub RNK.
Czyli przykładowo - jeśli przyjąć, że bazą jest RNK-24 (2 klawisze, każdy po dwa kanały) to mamy 4 kanały dla prostej pracy wciśnij/zwolnij + 4 x 3 dodatkowe kanały dla: przytrzymaj, dwuklik, trójklik. To nam daje 4 kanały fizycznie sterowane klawiszami + 12 kanałów "wirtualnych", w których zdarzenia generuje kontroler nadajnika reagując odpowiednio na stany klawiszy. Razem 16 kanałów do zaimplementowania w nadajniku.
Najlepiej gdyby taki nadajnik był programowalny tzn. oferował aktualizację oprogramowania tak jak odbiorniki oraz możliwość konfiguracji z zaplikacji np co do czasu przytrzymania. "Programowalność" to opcja bardziej zaawansowana i na pewno trzebaby zbudować go od zera, ale to pozwalałoby zwiększać jego możliwości w przyszłości, a jak ma być smart - to myślę, że warto rozważyć taką jego konstrukcję.
Do przemyślenia pozostaje kwestia komunikowania długiego, stałego naciśnięcia (jak w klasycznych RNK lub pilotach) oraz kwestia komunikowania dwu/troj-klików oraz przytrzymania o zdefiniowanym czasie. Obecnie piloty i klawisze raportują naciśnięcie i puszczenie. Tutaj trzeba byłoby raportować jedynie jedną z tych rzeczy, ale może to nie będzie problem. Czujniki przecież także raportują tylko jedną rzecz do EFC-01.
To tylko teoretyzowanie, bo nie wiadomo jak będzie się rozwijał system, ale moim zdaniem taki produkt mógłby być uproszczoną odpowiedzią na "The button" od Fibaro. Technicznie wydaje się dość prosty do zrealizowania (opcja bez programowania) i wg. mnie może mieć spory potencjał sprzedażowy na tle innych elementów Exta Life.