Uszkodzenie Odbiornika

  • 7 Odpowiedzi
  • 10625 Wyświetleń
*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Uszkodzenie Odbiornika
« dnia: Czerwca 13, 2018, 18:40:27 »
Witam!!!
Wczoraj napotkałem kolejny problem, otóż uszkodził mi się jeden rop, i tu moje zdziwienie że nie da się go teraz z aplikacji usunąć wiec mimo iż go wymienię na inny to stary i tak w aplikacji jest, przy jednym to może nie taki problem ale jak za parę lat padną ze 3szt  rom-24 to w urządzeniach będzie na liście 12 urządzeń niedostępnych. I  jeszcze jedna uwaga czego brakuje ten rop był ustawiony w 6 scenach i teraz dodając nowy wszystko trzeba ustawiać od nowa powinna być jakaś możliwość podmiany albo zastąpienia tak by w miejsce usuwanego wchodził nowy i przejmował jego funkcję .Pozdrawiam

Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 13, 2018, 20:52:00 »
Witam,

Na pewno można usunąć odbiornik z aplikacji (sam ostatnio usuwałem), ale tutaj najprawdopodobniej przyczyną problemu jest obecność odbiornika w scenach, o których wspomniałeś. Czyli konieczne jest zapewne wcześniejsze usunięcie odbiornika ze scen.
Ale faktycznie, jest to dość uciążliwe w sytuacji, gdy konieczna jest wymiana odbiornika, a uczestniczy on w większej ilości scen.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 14, 2018, 11:09:56 »
Witam!!!
Wczoraj napotkałem kolejny problem, otóż uszkodził mi się jeden rop, i tu moje zdziwienie że nie da się go teraz z aplikacji usunąć wiec mimo iż go wymienię na inny to stary i tak w aplikacji jest, przy jednym to może nie taki problem ale jak za parę lat padną ze 3szt  rom-24 to w urządzeniach będzie na liście 12 urządzeń niedostępnych. I  jeszcze jedna uwaga czego brakuje ten rop był ustawiony w 6 scenach i teraz dodając nowy wszystko trzeba ustawiać od nowa powinna być jakaś możliwość podmiany albo zastąpienia tak by w miejsce usuwanego wchodził nowy i przejmował jego funkcję .Pozdrawiam
A czy dostajesz w aplikacji jakiś błąd, że nie da się go usunąć? Czy mówi on coś na temt scen wykorzystujących ten odbiornik? Jeśl problemem są sceny to taki komunikat moim zdaniem powinniec się wyśietlić, aby użytkownik wiedział o co chodzi i dlaczego nie może urządzenia usunąć.

Instrukcja podaje tylko tyle:
Cytuj
Urządzenia mogą być usuwane jedynie przez użytkowników z uprawnieniami administratora. Usunięcie rozumiane jest jako
‘odparowanie’ z zasobów kontrolera exta life. W celu usunięcia z menu kontekstowego należy wybrać opcję ‘Usuń’.
UWAGA:
Jeżeli w systemie widoczne jest urządzenie, które z jakiegoś powodu ‘nie odpowiada’ co może wynikać z braku zasilania,
wcześniejszego odparowania odbiornika za pomocą przycisku ‘PROG’ lub problemami z zasięgiem to urządzenie takie może
być usunięte jedynie przez użytkownika Root.

Może użytkownik, którego używasz to nie root? Jeśli nie to spróbuj z userem root. A jeśli nadal się nie udaje, to wg mnie to jest błąd. Użytkownik nie powinien się "pałować" z usuwaniem "martwego" odbiornika ze scen. Kontroler sam powinien o to zadbać.

Co do pomysłu z podmianą jednego odbiornika innym - świetny pomysł! Jak najbardziej popieram, gdyż ma to dużo sensu w sytuacjach awaryjnych.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 22, 2018, 21:05:37 »
Witam!!
Sterownik nie bierze już udziału w żadnej ze scen. Wchodząc w zakładkę urządzenia wybieram opcje usuń, dostaje zapytanie czy na pewno chcesz usunąć wybieram tak i dostaje komunikat "urządzenie nie odpowiada". I tym sposobem urządzenia nie da się usunąć. Tak samo się dzieje jeśli inny sterownik wyłączę z prądu to już nie da się go usunąć. Używam konta root.Pozdrawiam

Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 23, 2018, 20:46:14 »
Hmm, dziwna sprawa. Przed chwilą zrobiłem testy na odbiorniku, którego obecnie nie używam (nie mam na stałe włączonego): po sparowaniu z kontrolerem mogłem go bez problemów usunąć, nawet gdy odbiornik miał wyłączone zasilanie (wtedy jednak ponowne sparowanie z kontrolerem wymaga przywrócenia ustawień fabrycznych odbiornika, bo odbiornik nie wie że został odparowany i ma wyłączoną funkcję Broadcast). Umieściłem także odbiornik w scenie i wtedy też mogłem go usunąć - nie pojawił się żaden komunikat, że odbiornik uczestniczy w scenie, bo prostu został ze sceny usunięty.

Czy w kontrolerze masz zainstalowaną najnowszą wersje softu? Jeżeli na pewno logujesz się na użytkownika 'root', a mimo tego problem nadal występuje, to chyba nie pozostaje nic innego jak zgłosić to Zamelowi.

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 29, 2018, 21:11:19 »
Witam.  W końcu udało się usunąć odbiornik za którymś razem zadziałało , ale moim zdaniem coś się dzieje z moim kontrolerem.
Od dwóch dni nie mogę dopisać sceny czasowej z zegarem astronomicznym , wywala komunikat "wystąpił błąd". Dziś próbowałem do włącznika - nadajnika 4 kanałowego dopisać odbiornik i się nie chce udać komunikat jest identyczny. Jaki efekt daje naciśnięcie przycisku reset na kontrolerze? usuwa wszystko do stanu fabrycznego? Pozdrawiam

Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 01, 2018, 09:09:27 »
Witam.  W końcu udało się usunąć odbiornik za którymś razem zadziałało , ale moim zdaniem coś się dzieje z moim kontrolerem.
Od dwóch dni nie mogę dopisać sceny czasowej z zegarem astronomicznym , wywala komunikat "wystąpił błąd". Dziś próbowałem do włącznika - nadajnika 4 kanałowego dopisać odbiornik i się nie chce udać komunikat jest identyczny.

No to faktycznie może być problem z kontrolerem, zapewne tylko programowy - może pliki konfiguracyjne mają jakieś błędy.

Cytuj
Jaki efekt daje naciśnięcie przycisku reset na kontrolerze? usuwa wszystko do stanu fabrycznego? Pozdrawiam

Krótkie naciśnięcie przycisku reset powoduje restart (ponowne uruchomienie) kontrolera. Długie naciśnięcie (>5s) powoduje przywrócenie kontrolera do ustawień fabrycznych (reset ustawień, skasowanie konfiguracji).
W opisanym przez Ciebie przypadku przywrócenie ustawień fabrycznych kontrolera mogłoby rozwiązać te dziwne problemy, ale niestety wiąże się z koniecznością ponownego skonfigurowania kontrolera, powiązania odbiorników, nadania im nazw i zdefiniowania używanych wcześniej programów czasowych, funkcji logicznych, scen.

Z mojego doświadczenia (sam musiałem raz resetować kontroler) mam jedną wskazówkę - przed zresetowaniem kontrolera warto odprogramować (usunąć) wszystkie odbiorniki w aplikacji, bo w przeciwnym razie nie będzie ich można ponownie sparować z kontrolerem. Odbiornik raz sparowany ma wyłączoną funkcję broadcast, czyli nie jest widoczny dla innych kontrolerów - wtedy konieczne byłoby przywrócenie ustawień fabrycznych wszystkich odbiorników, a to wiąże się z potrzebą dostępu do odbiornika i jego przycisku PROG. Odbiornik odprogramowany w aplikacji (ale warunkiem jest jego prawidłowa łączność z kontrolerem) może zostać ponownie sparowany.

Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Uszkodzenie Odbiornika
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 02, 2018, 13:04:30 »
Witam.  W końcu udało się usunąć odbiornik za którymś razem zadziałało , ale moim zdaniem coś się dzieje z moim kontrolerem.
Od dwóch dni nie mogę dopisać sceny czasowej z zegarem astronomicznym , wywala komunikat "wystąpił błąd". Dziś próbowałem do włącznika - nadajnika 4 kanałowego dopisać odbiornik i się nie chce udać komunikat jest identyczny. Jaki efekt daje naciśnięcie przycisku reset na kontrolerze? usuwa wszystko do stanu fabrycznego? Pozdrawiam
A gdy spróbujesz stworzyć pustą scenę będąc w ekranie przypisywania scen do funkcji czasowej (przycisk + na tym ekranie w prawym dolnym rogu) to czy także otrzymujesz błąd?
Jeśli tak to faktycznie coś może jest nie tak z twoim kontrolerem. Może coś na karcie SD się źle zapisało.

Przycisk reset tak jak pisze kolega - krótko tylko restartuje kontroler. Jeśli masz wątpliwości to odłącz go od zasilania na kilka sekund i efekt też będzie.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant