Funkcje logiczne

  • 8 Odpowiedzi
  • 10122 Wyświetleń
*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Funkcje logiczne
« dnia: Września 02, 2018, 08:04:26 »
Witam.. Od dwóch dni testuję działanie funkcji logicznej z użyciem czujnika temperatury [RNK-24] i 2 szt ROP-22.
Proste połączenie by określić jak to działa. 1 rop jest podłączony do pompki CO pieca a drugi do dwóch różnych żarówek. 
Funkcja ustawiona bez warunków czasowych, jeśli temperatura na RNK-24 < 21 stopni to wykonuje scenę załącz pompkę CO ,zapal żarówkę 1[na 2 minuty] i zgaś żarówkę 2.   I druga funkcja jeśli temperatura >= 22 stopnie wyłącz pompkę CO zapal żarówkę 2 [na 2 min], zgaś żarówkę 1. A teraz co wyszło na testach:

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #1 dnia: Września 02, 2018, 08:24:53 »
Temperatura 20,6 załączenie CO i żarówki 1 po 2 min,żarówka gaśnie [oszczędność prądu], po 15 minutach temp 21,7 reszta bez zmian.Po kolejnych 15 minutach pompka stoi żarówka 2 świeci temp. 22,5. Czyli ok i jak dotąd wszystko rozumiem i myślałem że kolejna zmiana nastąpi gdy temperatura spadnie do 21 a tu nie, po niestety nie znanym czasie ale gdzieś godzinka kolejny raz wykonała się funkcja wyłączenia pompki CO i zapalenia żarówki 2 temperatura rzeczywiście była 22,9, kolejne 7h czujnik nie wysyłał temperatury i nie wiem dlaczego bo zasięg ma na maxa, ale po tych mniej więcej 7 h temperatura 22,4 i kolejny raz startuje funkcja wyłączenia pompki, żarówka 2 świeci. Czyli wychodzi że funkcja logiczna w tym przypadku jest wykonywana po każdej odebranej zmianie temperatury. I w sumie to mnie pozytywnie zaskoczyło.Szkoda że te czasy pomiaru temperatury nie są regulowane. Pozdrawiam

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #2 dnia: Września 02, 2018, 08:38:19 »
Dużym błędem albo i brakiem funkcji logicznych jest jako wynik ustawienie tylko scen a nie konkretnych urządzeń i ich stanu. I nie wiem czy jeszcze nie większym jest brak możliwość wykonania jakiejś funkcji na podstawie stanu odbiornika, [przykład jeśli ROP-22 kanał 1 jest załączony to ustaw roletę na 30% ]. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #3 dnia: Września 02, 2018, 10:21:39 »
Po pierwsze - wielkie dzięki za te testy! To pozwoliło mi lepiej zrozumieć jak działają funkcje logiczne. Instrukcja tego nie objaśnia, a kolega michal1981 z Zamela też jak dotąd nie napisał mi w żadnym z dwóch wątków (tu i tu) jak funkcje mają się zachowywać. Szkoda, że musimy traktować to jak czarną skrzynkę i empirycznie badać jak działa system. Zwykli użytkownicy nie powinni musieć tak rozpracowywać działania systemu.
Dużym błędem albo i brakiem funkcji logicznych jest jako wynik ustawienie tylko scen a nie konkretnych urządzeń i ich stanu. I nie wiem czy jeszcze nie większym jest brak możliwość wykonania jakiejś funkcji na podstawie stanu odbiornika, [przykład jeśli ROP-22 kanał 1 jest załączony to ustaw roletę na 30% ]. Pozdrawiam
W obu kwestiach zgadzam się w 100%! Także brakuje mi bezpośredniego przypisania stanu danego odbiornika, a kwestę braku warunku na stan odbiornika poruszałem już zaraz po wydaniu aktualizacji 0.9.4 wprowadzającej funkcje logiczne. Wielu innych użytkowników także odczuwa brak tej funkcji. Reszta prawdopodobnie jeszcze nie miała potrzeby używania funkcji logicznych i nie jest świadoma, że brak takiej funkcjonalności to spore ograniczenie w potencjalnych zastosowaniach systemu.

Braku tego nie rozumiałem wtedy gdy kontroler dysponował softem 0.9.4 w którym odbiorniki same odpowiadały do niego ze zmianą swojego stanu i kontroler dysponował ich stanem zapisanym na karcie SD, więc odczytanie tego stanu przy wykonywaniu funkcji logicznej nie wydawało się żadnym problemem. Aktualizacja 0.9.5 zmieniająca sposób komunikacji systemu pod kątem odpowiedzi odbiorników wydawała się tutaj wprowadzać pewne utrudnienie, ponieważ kontroler musiałby odczytać przy wykonywaniu funkcji logicznej stan odbiornika, ale to także jest możliwe obecnie - dokładnie coś takiego odbywa się przy pokazywaniu zakładek - kontroler odpytuje tylko te odbiorniki, które są do pokazania na zakładce. Czyli selektywny odczyt jest już możliwy.
Niestety obawiam się, że albo nie doczekamy się takiej funkcjonalności nigdy albo trzeba będzie poczekać na nią jeszcze kilka lat. Mam nadzieję, że wcześniej nie skończy się okres wsparcia dla Exta Life. W najbliższym czasie nie jest planowana - tak wynika z wpisu z października z zeszłego roku.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #4 dnia: Września 25, 2018, 11:00:09 »
Witam.
Brakuje wielu podstawowych rzeczy:
- powiadomień czy alarmów jako wyniku
- ustalania priorytetów
- konfiguracji histerezy dla czujników i czasu odczytu
W tym momencie najbardziej jednak brakuje połączenia z Extra Free i/lub podobnych produktów w Extra Life.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #5 dnia: Września 25, 2018, 12:23:11 »
Witam.
Brakuje wielu podstawowych rzeczy:
- powiadomień czy alarmów jako wyniku
- ustalania priorytetów
- konfiguracji histerezy dla czujników i czasu odczytu
W tym momencie najbardziej jednak brakuje połączenia z Extra Free i/lub podobnych produktów w Extra Life.
Brakuje bardzo wielu rzeczy, które sprawiłyby że ten system możnaby na poważnie zacząć nazywać inteligentnym domem. Zajrzyj do działu o propozycjach.

Konfiguracji histerezy dla czujników i czasu odczytu nigdy nie będzie się dało konfigurować, bo to są tylko nadajniki, które nadają w jedną stronę i nie można zmieniać ich konfiguracji z zewnątrz. Działają i będą działały w oparciu o parametry zaszyte przez producenta.
Przede wszystkim brakuje porządnego kontrolera z prawdziwego zdarzenia (oczywiście z oprogramowaniem z prawdziwego zdarzenia), który mógłby się integrować z poważniejszymi systemami BMS, asystentami itp.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #6 dnia: Września 25, 2018, 12:47:39 »
Nie wszystkie czujniki sa jednokierunkowe. Dla exty free istnieje np czujnik rcl-01 ktory sprzetowo jest gotowy na komunikacje dwustronna dalo by to nawet przeprogramowac na extelife bo mikroklocek jest wystarczajaco rozbudowany aby zrealizowac prace w systemie extalife. Tylko bedzie brakowalo wsparcia ze strony oprogramoeania kontrolera.

Pozdrawiam,
Gadulowaty
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 31, 2018, 15:57:22 »
witam. mam pytanie odnośnie funkcji logicznych, czy da się zrobić że jeśli włączę w kuchni lub w łazience światło (mam dwie łazienki) to w kotłowni walczy się pompa cyrkulacyjna c.w.u ?

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Funkcje logiczne
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 01, 2019, 17:03:54 »
Witaj,
Mam nadzieję, że nie przemawia przeze mnie Sylwestrowe zaćmienie dnia drugiego ;) ale moim zdaniem nie da się tego zrobić na funkcjach logicznych w Exta Life.
Funkcje logiczne mogą mieć co prawda naciśnięcie przycisku jako wyzwalacz, ale nie da się już w warunkach logicznych sprawdzić jaki stan ma dane urządzenie. To największy brak funkcji logicznych i chyba nigdy nie doczekamy się tej funkcjonalności. Moim zdaniem brak ten powoduje, że są one niemal bezużyteczne, bo w rzeczywistych warunkach zostaje już tylko warunkowanie czujnikiem.
Mógłbyś ewentualnie stworzyć sztuczną funkcję logiczną ze sztucznym warunkiem, który zawsze będzie spełniony i załączać jakąś scenę przy naciśnięciu jakiegoś przycisku. Przy sterowaniu dwuklawiszowym to miałoby sens. Przy jednoklawiszowym - brak sprawdzenia stanu urządzenia uniemożliwia sensowne sterowanie w tym przypadku.

Przy sterowaniu dwuklawiszowym mógłbyś ewentualnie przypisać do nadajnika odbiorniki które chcesz załączyć z pominięciem kontrolera i funkcji.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant