Zamel Exta Life - Ropam

  • 4 Odpowiedzi
  • 6718 Wyświetleń
Zamel Exta Life - Ropam
« dnia: Grudnia 27, 2018, 19:43:18 »
Witam, chciałbym rozbudować moją centrale o bezprzewodowe moduły rolet zamela, jednak potrzebuję nadajnika z wejściami tak żeby pożenić to z wyjściami centrali ropama. Czy nadajnik rnm-24 tutaj będzie spełniał swoją rolę czy można go skonfigurować bez kontrolera czy jednak wymagany jest kontroler EFC-01

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zamel Exta Life - Ropam
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 27, 2018, 20:39:44 »
Witaj
Parowanie odbiornika z nadajnikiem da się zrobić także bez kontrolera. To dość proste.
Nie podam ci jednak procedury ponieważ strona extalife.pl nie działa prawidłowo. Ktoś pewnie uszkodził przy odśnieżaniu CSSa  :D
Ale w książeczce z pudełkiem wszystko będzie opisane
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Zamel Exta Life - Ropam
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 28, 2018, 10:35:41 »
Witam,
Jak widać strona Zamela została dostosowana do systemu Exta Life (podobnie działaja) :D.
Wracając do tematu to jest możliwość sparowania dowolnego odbiornika Zamela  z tym nadajnikiem.
Ja u siebie mam połączenie centrali ROPAM OptimaGSM-ps z odbiornikiem modułowym 4 kanałowym oraz pilotem 4 kanałowym Zamela do sterowania bramami: garażową i wjazdową oraz do włączania i rozbrajania alarmu. Działa wszystko w miarę dobrze. Warunek antena wystawiona poza szafę sterowniczą. Weź też pod uwagę, że centrala alarmowa nie jest typowym urządzeniem sterującym automatyką domową, więc będą pewne opóźnienia w zadziałaniu odbiornika (w Twoim przypadku sterownika rolet). Na wyjściach centrali powyżej O2 oczywiście przekaźniki no i odpowiednie zaprogramowanie LogicProcessora.

Odp: Zamel Exta Life - Ropam
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 29, 2018, 05:35:57 »
Faktycznie ta ich strona padła. Co do zamela jest w miare tani jeśli chodzi o zakup podzespołow tylko boje się trochę o stabilność oraz o rozwoj firmware do tych urządzeń. Przeszukałem chyba wszystkie systemy radiowe i większości albo cena duzo wyższa, albo brak nadajnika, który można by podpiąć do centrali. Na tym forum też tak trochę mało ruchu w porównaniu do Supli. Tak jakby nie było o czym pisać :)

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zamel Exta Life - Ropam
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 29, 2018, 11:08:58 »
Faktycznie ta ich strona padła. Co do zamela jest w miare tani jeśli chodzi o zakup podzespołow tylko boje się trochę o stabilność oraz o rozwoj firmware do tych urządzeń. Przeszukałem chyba wszystkie systemy radiowe i większości albo cena dozo wyższa, albo brak nadajnika, który można by podpiąć do centrali. Na tym forum też tak trochę mało ruchu w porównaniu do Supli. Tak jakby nie było o czym pisać :)
No niestety. Widać, prawdziwy smart home musi kosztować. Rozwój softu kosztuje sporo, to i cena musi być wyższa. Stabilność działania samych komponentów jest raczej dobra. Kontroler także daje radę. Najgorzej jest z aplikacją.

Co do ruchu na forum - zgadzam się. Ale to świadczy tylko o jednym - Exta Life to bardzo niszowy system nie budzący tak dużego zainteresowania jak supla. Sam Zamel zdaje się promować suplę znacznie bardziej niż  Exta Life. Co chwila jakieś akcje promocyjne na ich fejsie - a to Leroy Merlin, a to do wygrania Google Home Mini i PNW-01 - drugi rok z rzędu. Nie zapominajmy też o tym, że supla to nie tylko Zamel - to jeszcze inni producenci łącznie z kontrukcjami amatorskimi, a tych jest całkiem dużo.
Popatrz także na liczbę ściągnięć aplikacji supla i Exta Life - między nimi jest ilościowa przepaść.

Myślę, że Zamel jest trochę w rozkroku i nie wie jaką drogą pójść i którą linię intensywniej rozwijać. Miotają się i próbują ciągnąć dwie sroki za ogon. Chociaż akcje promocyjne supli podpowiadają mi, że to właśnie ona wygra wewnętrzną rywalizację i skoncentrują się w końcu na niej. Sami widzą, że nie są dobrzy w robieniu softu, a bez porządnego softu nie ma porządnego smart home, który może mieć zaawansowaną logikę, integrację z innymi systemami itp. Tego w Exta Life nie ma i moim zdaniem nigdy nie będzie.

Myślę, że Exta Life to ma być system bardzo prosty o możliwościach zabawki - ot prosta automatyka w oparciu o sterowanie harmonogramem (funkcje czasowe) i prostą (żeby nie powiedzieć prostacką) logikę warunkowania. I w tym sprawdza się chyba dość dobrze. Oprócz "kapryśnego" ściemniacza RDP-21 moduły działają bardzo stabilnie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2018, 11:16:56 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant