Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne

  • 9 Odpowiedzi
  • 132 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« dnia: Czerwiec 18, 2024, 11:25:09 »
Witajcie,
Ze względu na rosnące koszty obecnego hostingu i kończącą się umowę z obecnym usługodawcą, zdecydowałem o przenosinach na inny, znacznie tańszy hosting. Zacząłem już przenosiny, ale są jeszcze rzeczy, które nie działają prawidłowo, więc przed ostatecznym przeniesieniem forum chcę te problemy jeszcze rozwiązać. Obecnie w ogóle nie działa wiki, co nie powinno być problemem dla nikogo poza mną i @Gadulowaty :)

Nie wiem czy uda mi się to rozwiązać na czas, gdyż pod koniec czerwca udaję się na urlop, a umowa z obecnym dostawcą wygasa 4 lipca, czyli forum musi zostać przeniesione wcześniej. Najwyżej wystartujemy ponownie bez wiki i naprawimy za jakiś czas.

Forum będę przenosił najprawdopodobniej w nadchodzący weekend 22-23 czerwca. Jeśli zobaczycie po wejściu na forum informację, że forum jest w konserwacji - oznacza to, że jest w trakcie przenosin.
Nowe wpisy w DNS będą propagować się do 24 godzin, więc może zdarzyć się sytuacja, że mimo, że forum będzie już przeniesione na nowy serwer to nadal będziecie widzieć, że jest w trybie konserwacji, bo wasze przeglądarki będą nadal odsyłane na stary serwer. Jednak nie powinno to trwać dłużej niż 24 godziny.

Stay tuned.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2024, 12:18:52 »
@admin - czy zmiana hostingu oznacza zmianę silnika forum? Przyznam szczerze, że narzędzia tego forum nigdy mi nie przypadły do gustu. Może dlatego, że przesiąkłem silnikiem Discourse używanym na forum HA, AIS, arturhome i paru innych.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2024, 12:24:53 »
@admin - czy zmiana hostingu oznacza zmianę silnika forum? Przyznam szczerze, że narzędzia tego forum nigdy mi nie przypadły do gustu. Może dlatego, że przesiąkłem silnikiem Discourse używanym na forum HA, AIS, arturhome i paru innych.
Niestety nie. Silnik forum się nie zmieni. Wiem, ze są lepsze silniki, a Discourse uważam za ideał, ale Discourse wymaga serwera typu VPS do działania z pełnym dostępem do shella i pełnią władzy do zarządzania. To jest zabawa ok 10 razy droższa niż zwykły hosting www. Dla tego forum, które odwiedza garstka ludzi to się po prostu nie opłaca i jest za drogie.

SMF jest już nieco przestarzały to racja, ale nie mam lepszej alternatywy, a jak pomyślę ile czasu potrzebne by było na migrację na nowe forum (nawet przy założeniu że wspiera migrację z SMF), dostosowywanie wszystkiego od nowa to już mnie głowa boli ;)

Zmiana hostingu będzie dla użytkowników zupełnie transparentna.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2024, 19:15:34 »
@admin, a jak ci zaproponuje dedykowaną wirtualkę na vmwarze z łączami (1x1Gbit + 1x500Mbit + 1x300Mbit, IP z puli od trzech providerów do wyboru - bez ograniczeń miejsca i pamięci :). To jak będzie ?
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2024, 10:55:15 »
@admin, a jak ci zaproponuje dedykowaną wirtualkę na vmwarze z łączami (1x1Gbit + 1x500Mbit + 1x300Mbit, IP z puli od trzech providerów do wyboru - bez ograniczeń miejsca i pamięci :). To jak będzie ?
Ale że jak? Za darmo?  ???

Discourse aż takich ogromnych wymagań nie ma. Najtrudniejszym wymaganiem do spełnienia jest właśnie VPS, czyli coś co wykracza daleko poza ofertę zwykłego hostingu www.

Stawiałem już Discourse kilka lat temu i generalnie jest umiarkowanie skomplikowany proces. Discourse wymaga Dockera i głównie dlatego potrzebny jest do tego VPS. Zostaje jeszcze wtedy kwestia Wiki, którą trzebaby hostować osobno, ale to może też jakoś da się ogarnąć. Będzie potrzebny osobny MySQL i PHP. Może są jakieś combo-kontenery dockera do tego, a MySQL to już na pewno jest dostępny jako kontener.
Na końcu pewnie trzebaby to jakoś ze sobą spiąć, żeby działało w ramach jednego VPS np poprzez instalację reverse-proxy nginx, który wystawiałby to wszystko na jednym porcie 443 i obsługiwał oba webservery czyli Discourse-nginx i Apache dla Wiki.

Byłoby z tym trochę zabawy, ale jest to wykonalne :) Teraz jednak nie ma szans, żebym z czymś takim zdążył przed wakacjami, więc proponuję wrócić do tematu po wakacjach, chyba, że sam możesz i potrafisz coś takiego postawić to śmiało - wtedy zostanie tylko zmigrowanie danych z baz forum i Wiki i mamy nowe forum na DIscourse :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2024, 11:14:25 »
I jak widać, warto było zapytać. Zamiast przekierowywania portów i proxy, może wykorzystać tunel od Clouflare. Potrzebna jedynie domena. Należy pewnie sprawdzić jakie są ograniczenia takiego rozwiązania. Jak dla mnie korzystanie z tunelu Zero Trust jako kontenera jest mega elastyczne. Domenę mam od OVH za ok 15PLN na rok. Tunel daje też dużo możliwości filtrowania i zabezpieczania ruchu. Nie znam się na sieciach i informatyce, więc może ten pomysł jest mylny przy hostowaniu forum. Myślę, że "nowe" forum nie musi być pełną kopią "starego". Może wybrać najwartościowsze treści do przeniesienia. Tak samo z Wiki, którą można, by przepisać w osobnym dziale na nowym forum.
P.S.
Jeśli chodzi o wyrobniczą pracę przy przenoszeniu danych, to po instruktarzu służę pomocą.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2024, 11:17:45 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2024, 13:31:26 »
Trudno mi powiedzieć czy taki tunel do Cloudflare to dobry czy zły pomysł. Ja jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, bo z reguły są bardziej niezawodne, a znalezienie i naprawienie problemu jest łatwiejsze. Im mniej komponentów i zależności zewnętrznych tym lepiej. Ale znawcą też nie jestem, bo IT ops to nie moja działka. Nauczyłem się trochę robić takie rzeczy głównie na potrzeby forum i zarządzania HA.
Ale potencjał tego tunelu faktycznie jest. Prawdopodobnie podwyższyłoby to poziom zabezpieczeń samego serwera. Muszę się rozeznać i może nawet do domu coś takiego sobie zafunduję zamiast wystawiania usług na ruterze.

Masz mega super tanią domenę od OVH! Ja w OVH płacę chyba 79 za domenę .pl a to i tak cena super promocyjna, bo przed przenosinami do nich inny dostawca liczył sobie 139. A pomyśleć że jeszcze 3 lata temu standardem było max 70-80 zł.

Pomyślimy nad koncepcją przenosin jak to najlepiej zrobić. Z tego co czytałem to 1:1 powinno się dać, bo Discourse posiada wsparcie dla migracji z SMF - mają do tego skrypty
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2024, 13:58:12 »

Ale potencjał tego tunelu faktycznie jest. Prawdopodobnie podwyższyłoby to poziom zabezpieczeń samego serwera. Muszę się rozeznać i może nawet do domu coś takiego sobie zafunduję zamiast wystawiania usług na ruterze.

Gdybyś był zainteresowany, to służę pomocą. Mam dla swoich usług to zrobione, wraz z 2FA i co najlepsze, że konfigurujesz na bazie nazwy subdomeny osobne przekierowanie do danej usługi. Dla przykładu ha.mojadomena.pl i kolejna z2m.mojadomena.pl. Uwierzytelnianie działa nieirytująco, wystarczy na na dynam urządzeniu raz na jakiś czas się z autoryzować wybraną metodą.

Tworzenie tunelu w przypadku kontenera Docker to skopiowanie jednej komendy do użycia na hoście, gdzie usługa ma działać dla całej sieci domowej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2024, 14:05:41 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2024, 19:58:38 »
Witajcie,
Przenosiny forum na nowy, tymczasowy hosting zakończone. Dzięki koledze @Gadulowaty forum kiedyś zostanie przeniesione na zupełnie nowy serwer i będzie działało na nowym silniku - Discourse. Do tego jednak czasu będzie działało tak jak do tej pory, tyle, że pod nowym IP i usługodawcą. Dla Was jest to zmiana zupełnie transparentna.

W przypadku problemów z logowaniem i innymi, dziwnymi rzeczami polecam wyczyścić cookies i zalogowąć się na nowo.

PS. Niestety nie udało mi się uruchomić Wiki pod nowym adresem. Nie jestem w stanie dojść co jest problemem, ale kiedyś na pewno znowu będzie działała :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2024, 20:00:34 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Zmiana hostingu - forum będzie tymczasowo niedostępne
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 23, 2024, 20:28:08 »
Admin, dzieki po nowemu działa. Jak coś daj znać co jest na rzeczy z wiki. Myślę że będę w stanie pomóc.

Na razie,
Gadulowaty
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21