Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty

  • 25 Odpowiedzi
  • 469 Wyświetleń
Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 15, 2024, 17:00:28 »
Heja @w3t3ran,
dokładnie o to chodziło. Tylko jeszcze mi powiedz czy to jest log z poprawnego uruchomienia czy z momentu kiedy zniknęły (tzn encje były oznaczone jako nie dostępne) bo po przejrzeniu logu wygląda mi to jak poprawne uruchomienie.  A tak dla ścisłości zależy mi na wersji gdzie integracja exty nie ładuje encji i pozostają z oznaczeniem jako nie dostępne. Więc jak trafisz na wersje logu gdzie będzie z problemem to takie poproszę jeszcze raz na maila.

A co do fachu to ja zawodowo owszem programista ale bez pełnego papierowego wykształcenia, a z zamiłowania stolarz - po chrzestnym :)

Na razie,
Gadulowaty
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 15, 2024, 18:51:30 »
Heja @w3t3ran,
dokładnie o to chodziło. Tylko jeszcze mi powiedz czy to jest log z poprawnego uruchomienia czy z momentu kiedy zniknęły (tzn encje były oznaczone jako nie dostępne) bo po przejrzeniu logu wygląda mi to jak poprawne uruchomienie.  A tak dla ścisłości zależy mi na wersji gdzie integracja exty nie ładuje encji i pozostają z oznaczeniem jako nie dostępne. Więc jak trafisz na wersje logu gdzie będzie z problemem to takie poproszę jeszcze raz na maila.

A co do fachu to ja zawodowo owszem programista ale bez pełnego papierowego wykształcenia, a z zamiłowania stolarz - po chrzestnym :)

Na razie,
Gadulowaty

@Gadulowaty
Jest to log po restarcie i poprawnym uruchomieniu. W tym momencie nie mam żadnych problemów z integracją.  Encje załadowane i wszystko poprawnie się wyświetla w HA. Oczywiście jak trafię coś "nie tak" to loga prześlę :)
Mam jedno pytanko:
- czy można coś zrobić z odczytywaniem statusu baterii z urządzeń RNK-22 i RNK-24 (to te bezprzewodowe nadajniki z czujnikami temperatury na bateryjki CR2032), obecnie mam ich pięć i wszystkie mają status baterii 100%. Nie wiem czy tu nie leży problem po stronie kontrolera EFC-01, bo w aplikacji Exta Life mam to samo. Zauważyłem, że jak padnie bateria w urządzeniu RNK to i tak widnieje: 100%. Może tylko ja tak mam?

Pozdrawiam
w3t3ran

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 15, 2024, 19:20:05 »
Heja @w3t3ran,
Niestety nie mam dobrych wiadomości. Poziom baterii działa zero/jedynkowo tzn. pokaże nam 0% lub 100%, bo funkcja ta realizowana jest w oparciu o funkcjonalność modułu radiowego w tym urządzeniu (SI4021 od SiliconLabs). Sygnalizacja jest taka, że jeżeli moduł radia stwierdzi zbyt niskie napięcie z baterii to w komunikacie swojego status do mikrokontrolera w urządzeniu ustawia flagę z powiadomieniem o spadku napięcia poniżej zadanego poziomu.
Z tego co piszesz, to zachowanie że RNK nie daje rady zgłosić zbyt niskiego poziomu baterii najprawdopodobniej wynika z winy Zamel (no nie żeby jak zawsze). Inżynier od firmwaru zawalił robotę bo przy konfiguracji modułu radiowego nastawił zbyt niski poziom napięcia dla wygenerowania flagi i nawet jeżeli ta flaga się pojawia i jest odczytywana przez mikrokontroler to zapewne bateria jest już za słaba żeby wysłać komunikat radiowy do EFC. Tyle i aż tyle w temacie.

A co do tematu znikających encji to stawiam, że problem wróci i mogę nawet się założyć że wiem kiedy. A mianowicie jak pojawi się w systemie urządzenie które przestanie odpowiadać. W aplikacji na telefonie objawia się to tym, że jak przejdziesz na kartę z urządzeniem, które nie odpowiada to pojawi się kręcące kółeczko i długa zwłoka na załadowanie listy urządzeń. Mam nawet taki pomysł. Spróbuj odciąć zasilanie do jednego z odbiorników (ROP-21 lub ROP-22, bo chyba widziałem je u ciebie w systemie) Wtedy wykonaj restart HA. Objaw taki będzie że encje będą nie dostępne. Możesz jeszcze spróbować wymusić serwis z odświeżeniem (extalife.refresh_status) dla kontrolera - ale to za pewne nie wiele da. Ale dla mnie będzie cenną informacją w logach. Potwierdzi to moje przypuszczenia.

Na razie,
Gadulowaty
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2024, 19:25:10 wysłana przez Gadulowaty »
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 15, 2024, 20:06:04 »
Heja @w3t3ran,
Niestety nie mam dobrych wiadomości. Poziom baterii działa zero/jedynkowo tzn. pokaże nam 0% lub 100%, bo funkcja ta realizowana jest w oparciu o funkcjonalność modułu radiowego w tym urządzeniu (SI4021 od SiliconLabs). Sygnalizacja jest taka, że jeżeli moduł radia stwierdzi zbyt niskie napięcie z baterii to w komunikacie swojego status do mikrokontrolera w urządzeniu ustawia flagę z powiadomieniem o spadku napięcia poniżej zadanego poziomu.
Z tego co piszesz, to zachowanie że RNK nie daje rady zgłosić zbyt niskiego poziomu baterii najprawdopodobniej wynika z winy Zamel (no nie żeby jak zawsze). Inżynier od firmwaru zawalił robotę bo przy konfiguracji modułu radiowego nastawił zbyt niski poziom napięcia dla wygenerowania flagi i nawet jeżeli ta flaga się pojawia i jest odczytywana przez mikrokontroler to zapewne bateria jest już za słaba żeby wysłać komunikat radiowy do EFC. Tyle i aż tyle w temacie.

A co do tematu znikających encji to stawiam, że problem wróci i mogę nawet się założyć że wiem kiedy. A mianowicie jak pojawi się w systemie urządzenie które przestanie odpowiadać. W aplikacji na telefonie objawia się to tym, że jak przejdziesz na kartę z urządzeniem, które nie odpowiada to pojawi się kręcące kółeczko i długa zwłoka na załadowanie listy urządzeń. Mam nawet taki pomysł. Spróbuj odciąć zasilanie do jednego z odbiorników (ROP-21 lub ROP-22, bo chyba widziałem je u ciebie w systemie) Wtedy wykonaj restart HA. Objaw taki będzie że encje będą nie dostępne. Możesz jeszcze spróbować wymusić serwis z odświeżeniem (extalife.refresh_status) dla kontrolera - ale to za pewne nie wiele da. Ale dla mnie będzie cenną informacją w logach. Potwierdzi to moje przypuszczenia.

Na razie,
Gadulowaty

@Gadulowaty

wyłączyłem ROP-22, restart HA i ….. o dziwo wszystko się wczytało bardzo szybko, nawet ten wyłączony ROP (oczywiście nie reagował, ale wskazanie w HA, tak jakby był aktywny).
Logi wysłane.

Pozdrawiam
w3t3ran

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 15, 2024, 20:29:45 »
Dzięki za szybki feedback.
Założyłem, że EFC opóźni wystarczająco mocno przekazanie listy odbiorników do integracji. Jednak nie tym razem. Ale już mniejsza o to. Przed chwilą wrzuciłem na githuba wersje z poprawionym ładowaniem encji przy inicjalizacji integracji i przy późniejszym odświeżaniu stanów. Teraz już problem o którym pisałem powinien odejść w niepamięć.

Uwaga do Ciebie i innych osób które będą pobierały integracje z mojego githuba. Do odwołania pracuję na branchu "Work". "Dev" jest zamrożony do czasu aż admin nie zrobi merge z głównym repozytorium integracji.
Admin, wio wio wio ....

Na razie,
Gadulowaty
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 16, 2024, 07:41:52 »
@Gadulowaty
Czy jest możliwość dodania do integracji obslugi/podglądu wzmacniacza sygnału REP-21?

Edit 16.04.2024 r. g. 12.12: Ostatni Work działa u mnie bez zastrzeżeń.

Pozdrawiam
w3t3ran
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2024, 12:12:53 wysłana przez w3t3ran »

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 16, 2024, 19:39:30 »
@w3t3ran,
Pewnie że jest i nie widzę dlaczego nie. Dotychczas nie było takiej potrzeby bo nie miał żadnej funkcjonalności do wykorzystania - brak powiązanych encji. Od wczoraj siedzę przy rozszerzeniu integracji o możliwość informowania o nowych dostępnych aktualizacjach dla elementów wykonawczych Exty. Więc teraz jak najbardziej jest potrzeba żeby REP pojawił się w integracji.

Dzięki za feedback dot. wersji rozwojowej. Szkoda, że tylko od Ciebie. Mam nadzieję, że nie długo znajdzie się więcej osób chętnych do testowania.

Na razie,
Gadulowaty
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 17, 2024, 19:47:39 »
@Gadulowaty
Po zastosowaniu Work 39, ładuje się dwa urządzenia efc-01 (jedna encja jest niedostępna, ale wyświetlana w urządzeniach). Ten niedziałający efc-01, to urządzenie pierwsze/poprzednie. Restarty i ponowne wczytywanie integracji nic nie zmienia. HA podpowiada, że jest to encja już nieużywana i należy ją usunąć.

,,Ta encja nie jest już dostarczana przez extalife. Jeśli encja nie jest już używana, usuń ją w ustawieniach.''

Pozdrawiam
w3t3ran
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2024, 19:50:35 wysłana przez w3t3ran »

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 17, 2024, 20:22:41 »
@weteran, tak wiem bo zmienilem przy porzadkowaniu kodu uniq_id dla encji kontrolera. ale na razie to konia z rzedem temu kto mi powie jak z gui usunac device nie majacy zadnych encji. jak cos to dodam taka funkcje w imtegracji.

Tymczasem do momentu kiedy nie dam znac odradzam aktualizowanie z gita z brancha work. za duzo sie dzieje i jest to kod mocno nie stabilny. Mysle ze jak puszcze tak 2.2.8b to problemu nie bedzie.

Na razie,
Gadulowaty
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 26, 2024, 17:03:23 »
Part 8. Nowe encje powiązane z urządzeniem kontrolera EFC

Dodałem do urządzenia kontrolera w sekcji sterowanie możliwość wykonania ponownego uruchomienia (1) urządzenia.
W sekcji "Diagnostyka" istnieje możliwość sprawdzenia dostępności nowszych wersji oprogramowania układowego (3). No i pojawiła się encja w sekcji "Konfiguracja" dająca możliwość sprawdzenia czy zainstalowane oprogramowanie układowe jest aktualne (2), encja sprawdzenia aktualnego oprogramowania również pojawia się dla wybranych urządzeń odbiorników i sensorów.  Podgląd zmian w GUI poniżej.


Nad czym pracuje:
Part X: To be continued...


W poprzednich odcinkach:
Part 1: Nowe urządzenie RCW-21 już tu jest
Part 2: Encja kontrolera raportuje stan połączenia sieciowego
Part 3: Bardzo technicznie - dla zainteresowanych
Part 4: Tym razem o uruchamianiu integracji.
Part 5: Tym razem o rekonfiguracji i diagnostyce integracji.
Part 6: Tym razem o kopiach zapasowych.
Part 7: Tym razem o pomniejszych zmianach.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2024, 12:41:55 wysłana przez Gadulowaty »
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21

Odp: Integracja z Home Assistant - Fork by @Gadulowaty
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 26, 2024, 17:28:03 »
Part 9. Aktualizacje oprogramowania układowego (firmwaru)
Z poziomu GUI HA możliwe jest już monitorowanie dostępności aktualizacji firmwaru. W przypadku pojawienia się nowszych wersji po wejściu w ustawienia dostępny będzie widok jak poniżej:


Po kliknięciu we wskazaną aktualizacje pojawi się okno dialogowe aktualizacji. To wszystko poniżej:


Istnieje możliwość wykonania kopii zapasowej kontrolera przed rozpoczęciem procesu aktualizacji wybranego urządzenia. Po kliknięciu w "Instaluj" rozpocznie się proces aktualizacji.

Dla kontrolera aktualizacja nie pokazuje paska postępu bo nie ma takiej możliwości. Powinno nastąpić rozłączenie integracji z kontrolerem i po około 60 sekundach (w tym czasie kontroler pulsuje białym światłem) nastąpi uruchomienie kontrolera na nowym oprogramowaniu a integracja automatycznie nawiąże połączenie po aktualizacji.

Dla urządzeń postęp procentowy jak najbardziej działa. Po rozpoczęciu instalacji okno zmieni się na to co poniżej. Należy cierpliwie poczekać na zakończenie aktualizacji.


 W przypadku wystąpienia błędu w trakcie aktualizacji urządzeń (nie kontrolera) i błędnego zakończenia aktualizacji w logu urządzenia pojawi się stosowna informacja. Aby wykonać ponowną instalację należy wyłączyć urządzenie z prądu, wejść w okno to co powyżej kliknąć "Instaluj" i równocześnie włączyć do prądu urządzenie dla którego aktualizacja się nie powiodła. Proces przesyłania oprogramowania rozpocznie się od początku.

I na koniec jeszcze jedna informacja. W związku z tym że integracja może aktualizować firmwary dodałem jako opcję czas sprawdzania dostępności na serwerach Zamela we wskazanych interwałach czasu. Opcje integracji Krok 1:


Do pobrania oczywiście z Github'a tutaj lub jako Zip tutaj

Nad czym pracuje:

Part X: To be continued... - ostatnia modyfikacja 2024.06.27

W poprzednich odcinkach:
Part 1: Nowe urządzenie RCW-21 już tu jest
Part 2: Encja kontrolera raportuje stan połączenia sieciowego
Part 3: Bardzo technicznie - dla zainteresowanych
Part 4: Tym razem o uruchamianiu integracji.
Part 5: Tym razem o rekonfiguracji i diagnostyce integracji.
Part 6: Tym razem o kopiach zapasowych.
Part 7: Tym razem o pomniejszych zmianach.
Part 8. Nowe encje powiązane z urządzeniem kontrolera EFC
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2024, 12:44:50 wysłana przez Gadulowaty »
Produkcja:RPi5,EFC-01; Sensory:MEM-21,RCK-21,9xRCM-21,2xRCR-21,RCW-21; Odbiorniki: 2xROB-21, 5xROG-21,11xROP-21,11xROP-22,1xRDP-21,11xSRP-22; Nadajniki: 2xP-457/36,4xP-457/4,P-457/8,P-521L,1xRNK-22,1xRNK-24 | Developer:RPi4,EFC-01,RCK-21,ROB-21,ROP-22,ROG-21,RCM-21