Home Assistant pomoc dla początkujących

  • 148 Odpowiedzi
  • 33306 Wyświetleń
*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 14, 2020, 20:07:22 »
Próbuję zrobić pewną automatyzacje i nie mogę sobie z tym poradzić. Pomiędzy godziną 15 a 22 co 15minut załącz pompę na 1 minute.
Teraz rozwiązałem to w 2 scenach czyli scenę załączającą z wypisanymi godzinami co 15 minut i drugą scenę wyłączającą tak samo z godzinami o minutę dalej. Problem w tym że jak chce ten czas wydłużyć albo skrócić to zajmuje to sporo czasu.

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #91 dnia: Październik 14, 2020, 20:18:39 »
Mam pytanie dotyczące HA musiałem przywrócić backup, po tym prawie wszystko działa . Dziennik i Historia są puste, myślałem że po jakimś czasie wróci samo ale już mineły 2 tygodnie i nic. "Nie znaleziono historii" , "Nie znaleziono wpisów w dzienniku."
Wszystkie wykresy temperatur mam prostą linie.

Jeśli nic nie zmieniałeś to zapewne masz wpis "recorder:" w configuration.yaml? (sprawdź). Zapisy dziennika i historii znajdują się w tabelach bazy home-assistant_v2.db, być może się uszkodziła? Można ją usunąć lub zmienić nazwę i zrestartowąć HA, powinna się utworzyć nowa, lepsza :). Niektóre dane (np. nazwa użytkownika) są w plikach json (auth) ale one raczej nie powinny ulec awarii.

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #92 dnia: Październik 14, 2020, 20:57:33 »
A no w configuration.yaml nie mam wpisu "recorder:"

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 14, 2020, 21:23:32 »
dopisałem
recorder:
zrobiłem restart ale nic to nie dało.
Co do drugiej opcji czyli usunięcia bazy nie mam pojęcia jak to zrobić . Chyba nie chodzi o to by usunąć z karty plik home-assistant_v2.db a czym go otworzyć nie mam pojęcia, żeby się dostać do środka.

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 14, 2020, 21:42:11 »
dopisałem
recorder:
zrobiłem restart ale nic to nie dało.
Co do drugiej opcji czyli usunięcia bazy nie mam pojęcia jak to zrobić . Chyba nie chodzi o to by usunąć z karty plik home-assistant_v2.db a czym go otworzyć nie mam pojęcia, żeby się dostać do środka.

Właśnie chodzi o to żeby wywalić plik home-assistant_v2.db, HA sam powinien go odtworzyć przy restarcie (to chwilę może potrwać).

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 14, 2020, 22:49:18 »
Pomogło dzięki wielkie. Pozdrawiam

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 15, 2020, 10:51:45 »
Próbuję zrobić pewną automatyzacje i nie mogę sobie z tym poradzić. Pomiędzy godziną 15 a 22 co 15minut załącz pompę na 1 minute.
Teraz rozwiązałem to w 2 scenach czyli scenę załączającą z wypisanymi godzinami co 15 minut i drugą scenę wyłączającą tak samo z godzinami o minutę dalej. Problem w tym że jak chce ten czas wydłużyć albo skrócić to zajmuje to sporo czasu.

Powinno działać. Zamiast switch.twoja_pompa wstaw tylko swoje entity_id urządzenia wykonawczego.

minutes: /15 - oznacza co jaki okres będzie się automatyzacja uruchamiać (co 15 minut)
delay: 00:01:00 - oznacza ile będzie pompa włączona


- id: '1602702304326'
  alias: Pompa on off
  description: ''
  trigger:
  - platform: time_pattern
    minutes: /15
  condition:
  - condition: time
    after: '15:00:00'
    before: '22:00:00'
  action:
  - service: switch.turn_on
    data: {}
    entity_id: switch.twoja_pompa
  - delay: 00:01:00
  - service: switch.turn_off
    data: {}
    entity_id: switch.twoja_pompa
  mode: single

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 15, 2020, 17:57:16 »
Działa.Dzięki

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 18, 2020, 19:02:45 »
Próbuję zrobić pewną automatyzacje i nie mogę sobie z tym poradzić. Pomiędzy godziną 15 a 22 co 15minut załącz pompę na 1 minute.
Teraz rozwiązałem to w 2 scenach czyli scenę załączającą z wypisanymi godzinami co 15 minut i drugą scenę wyłączającą tak samo z godzinami o minutę dalej. Problem w tym że jak chce ten czas wydłużyć albo skrócić to zajmuje to sporo czasu.
Generalnie w HA do 1 urządzenia nie ma sensu używać sceny. Możesz ale nie musisz. To pewnie jeszcze przyzwyczajenie z Exta Life🙂
Ostatnie wersje HA wprowadziły sporo ułatwień w automatyzacjach w GUI. Szczególnie 0.114 i 0.115. YAML już często nie jest potrzebny, choć do wymiany konfigu np na forum faktycznie nadaje się idealnie.
Time pattern który zaprezentował kolega Automatic to super sprawa. Przydaje się czasem i upraszcza tworzenie automatyki.
Od niedawna (0.115) jest też akcja typu kondycja która pomaga w tworzeniu rozgałęzień w logice automatyki. To co kiedyś trzeba było dzielić na kilka automatyzacji lub używać szablonów jinja teraz możliwe jest do uzyskania w prosty sposób. W końcu jest logika w krokach automatyki typu IF... THEN...ELSE
HA to na prawdę super system.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #99 dnia: Październik 25, 2020, 23:20:26 »
Witam!!! Mam jeszcze problem z jedną automatyzacją. muszę wstawić warunek że jeśli switch.sonoff_1000ba90b5_4 jest wyłączony wtedy może się ta automatyzacja wykonać a jeśli jest załączony to nie.

- id: '1603398619012'
  alias: Test Podłogówka
  description: Podłogówka test
  trigger:
  - platform: time_pattern
    minutes: /15
  condition:
  - condition: numeric_state
    entity_id: sensor.temp_jadalnia
    attribute: value_1
    above: '23.1'
    below: '25.5'
  - condition: and
    conditions:
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.sonoff_10008cfc88_temperature
      attribute: temperature
      below: '19'
  action:
  - service: switch.turn_on
    data: {}
    entity_id: switch.sonoff_1000ba90b5_4
  - delay: 00:00:60
  - service: switch.turn_off
    data: {}
    entity_id: switch.sonoff_1000ba90b5_4
  mode: single


*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 26, 2020, 14:29:51 »
Brakuje Ci jeszcze jednego condition:
  - condition: state
    entity_id: switch.sonoff_1000ba90b5_4
    state: 'off'

Czyli calosc:
- id: '1603398619012'
  alias: Test Podłogówka
  description: Podłogówka test
  trigger:
  - platform: time_pattern
    minutes: /15
  condition:
  - condition: state
    entity_id: switch.sonoff_1000ba90b5_4
    state: 'off'
  - condition: numeric_state
    entity_id: sensor.temp_jadalnia
    attribute: value_1
    above: '23.1'
    below: '25.5'
  - condition: and
    conditions:
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.sonoff_10008cfc88_temperature
      attribute: temperature
      below: '19'
  action:
  - service: switch.turn_on
    data: {}
    entity_id: switch.sonoff_1000ba90b5_4
  - delay: 00:00:60
  - service: switch.turn_off
    data: {}
    entity_id: switch.sonoff_1000ba90b5_4
  mode: single

Pamietaj o tym, ze domyslnie wszystkie kodycje na liscie kondycji są łączone poprzez AND. Jeśli chcesz coś innego np OR to musisz użyć konstrukcji - condition: or itd - tak jak masz teraz w kodzie automatyzacji.

Generalnie całą tą automatyzację można spokojnie wyklikać w GUI. Polecam Ci to robić w GUI, bo jest szybko i prosto i nie pomylisz na pewno składni YAML
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #101 dnia: Październik 26, 2020, 23:03:52 »
Automatyzacje robię w GUI ale próbowałem tam na siłę wstawić jakiś atrybut i to mnie zgubiło.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 20, 2020, 10:35:40 »
mam problem z jedną teoretycznie prostą rzeczą. Mianowicie mam encję która ma stan i atrybuty (integracja a routerem EdgeOS). Stan encji to uptime routera w sekundach. Chcę zrobić z tego sensor by wskazywał czas w dniach.

dodałem do konfiguracji

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      edge_uptime:
        friendly_name: "EdgeOS Uptime"
        unit_of_measurement: 'days'
        value_template: "{{ states('binary_sensor.edgeos_system_status') | float / 86400 }}"

i niestety pokazuje mi "0.0". Ktoś podpowie gdzie robię błąd?
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 20, 2020, 15:51:13 »
mam problem z jedną teoretycznie prostą rzeczą. Mianowicie mam encję która ma stan i atrybuty (integracja a routerem EdgeOS). Stan encji to uptime routera w sekundach. Chcę zrobić z tego sensor by wskazywał czas w dniach.

dodałem do konfiguracji

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      edge_uptime:
        friendly_name: "EdgeOS Uptime"
        unit_of_measurement: 'days'
        value_template: "{{ states('binary_sensor.edgeos_system_status') | float / 86400 }}"

i niestety pokazuje mi "0.0". Ktoś podpowie gdzie robię błąd?
Zapis / składnia jest poprawna. Myślę, że problem leży w podaniu niewłaściwej encji. binary_sensor nie posiada stanu numerycznego tylko on/off. A niec chodzi przypadkiem o zwykły sensor czyli sensor.edgeos_system_status?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 20, 2020, 21:41:29 »
Co tu jest nie tak:

- id: extalife_restart_id1
  alias: ExtaLife restart
  description: ''
  trigger:
  - at: 06:00
    platform: time
  condition: []
  action:
  - service: extalife.restart