Home Assistant pomoc dla początkujących

  • 148 Odpowiedzi
  • 33308 Wyświetleń
*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 14, 2020, 18:20:55 »
Dziś pobawiłem się homehabitem - zajrbista sprawa. Chwila klikania i mamy ...

Co ważne, działa jako launcher. Ma wygaszacz w formie zegara, utrzymuje aplikacje w ciągłym działaniu. No ma wszystko co potrzebuje :)
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2020, 18:22:49 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 14, 2020, 19:00:03 »
Dziś pobawiłem się homehabitem - zajrbista sprawa. Chwila klikania i mamy ...

Co ważne, działa jako launcher. Ma wygaszacz w formie zegara, utrzymuje aplikacje w ciągłym działaniu. No ma wszystko co potrzebuje :)
No panowie, zahefajna sprawa! 👍Dałbym Kajka gdyby się dało 😉
Jeśli to takie proste to i ja się zastanowię 🙂
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 14, 2020, 21:32:24 »
Dziś pobawiłem się homehabitem - zajrbista sprawa. Chwila klikania i mamy ...

Co ważne, działa jako launcher. Ma wygaszacz w formie zegara, utrzymuje aplikacje w ciągłym działaniu. No ma wszystko co potrzebuje :)

A nie mówiłem? :) Czekam na dalszy rozwój, bo to kawałek niezłego programu, do tego działa u mnie już sporo czasu i jest bardzo stabilnie.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 15, 2020, 07:59:45 »
Jedyne czego mi póki co brakuje to obsługi predefiniowanych programów dla rgbw
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 15, 2020, 11:48:11 »
Jedyne czego mi póki co brakuje to obsługi predefiniowanych programów dla rgbw

Ja do tego ustawiłem po prostu sceny w HA a w Home Habit tak jak na zrzucie (zaznaczyłem na czerwono). Steruję np. dwie niezależne żarówki Hue tak żeby raz było jasno (światło białe na obu) lub każda świeciła różnym kolorem. Podpinasz sceny pod Action (podpinasz scenę konkretnie pod Current state, ustawiasz Desire state na 'on') i kolory które zdefiniujesz masz pod przyciskiem.


*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 15, 2020, 15:55:45 »
super, to po czesci rozwiazuje problem :)
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 26, 2020, 21:55:55 »

Specjalnie napisałem, że musisz używać encje w bold a nie urządzenia. Ta integracja nie obsługuje (jeszcze) urządzeń (które nawiasem mówiąc są dość nową koncepcją w HA), ale encje tak.

Admin, nie myślałeś o dodaniu do integracji urządzenia (EFC-01) w HA z jego wszystkimi encjami?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 26, 2020, 22:05:01 »

Specjalnie napisałem, że musisz używać encje w bold a nie urządzenia. Ta integracja nie obsługuje (jeszcze) urządzeń (które nawiasem mówiąc są dość nową koncepcją w HA), ale encje tak.

Admin, nie myślałeś o dodaniu do integracji urządzenia (EFC-01) w HA z jego wszystkimi encjami?
Nie rozumiem. Co przez to rozumiesz? Pobieram z EFC-01 wszystkie odbiorniki i czujniki i HA reprezentuje je jako odpowiednie encje
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 12, 2020, 16:34:29 »
Witam!!  Jak najprościej zrobić jakąś kopię bezpieczeństwa w HA ???

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 12, 2020, 22:51:02 »
Witam!!  Jak najprościej zrobić jakąś kopię bezpieczeństwa w HA ???
W hass.io jest chyba add on do robienia kopii na Google Drive, Ale bliżej nie wiem, bo nie mam hass.io. Ja w Dockerze zipuje po prostu cały folder /config i mam kopię
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 05, 2020, 15:12:00 »
Witam!! Próbuję zrobić automatyzację na zasadzie termostatu ale nie wiem jak to dokładnie zrobić co chwilę mam jakiś błąd. Chodzi mi o takie coś jeśli temperatura z czujnika z exty jest większa niż np 20 to uruchom scenę. [chodzi o wykonanie sceny a nie uruchomienie urządzenia].

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 05, 2020, 16:00:43 »
Witam!! Próbuję zrobić automatyzację na zasadzie termostatu ale nie wiem jak to dokładnie zrobić co chwilę mam jakiś błąd. Chodzi mi o takie coś jeśli temperatura z czujnika z exty jest większa niż np 20 to uruchom scenę. [chodzi o wykonanie sceny a nie uruchomienie urządzenia].
Proszę:
- id: '1586095057568'
  alias: Nowa automatyzacja
  description: ''
  trigger:
  - above: '20'
    entity_id: sensor.biuro_temperature
    platform: numeric_state
  condition: []
  action:
  - scene: scene.scena_termostat

W przyszłości będzie to trochę łatwiejsze.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 05, 2020, 18:02:02 »
Dzięki . Widzę że za bardzo kombinowałem...

*

Offline wswsws

  • ***
  • 139
    • Zobacz profil
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 05, 2020, 19:02:38 »
A teraz coś trudniejszego. Czy da się wykonać scenę w zależności od siły wiatru z pogody która jest w HA Mam tu jakąś integracje Met.no encja weather.dom. Np Jeśli siła wiatru przekroczy 30 wykonaj scenę x. Są w ogóle jakieś czujniki wiatru które można w rozsądnej cenie podłączyć do HA.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Home Assistant pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 08, 2020, 08:52:54 »
A teraz coś trudniejszego. Czy da się wykonać scenę w zależności od siły wiatru z pogody która jest w HA Mam tu jakąś integracje Met.no encja weather.dom. Np Jeśli siła wiatru przekroczy 30 wykonaj scenę x. Są w ogóle jakieś czujniki wiatru które można w rozsądnej cenie podłączyć do HA.
Prawdę mówiąc to trudno znaleźć mi jakikolwiek scenariusz automatyzacyjny, którego nie dałoby się zrobić w HA. W łatwiejszy lub trudniejszy sposób - ale powinno dać się każdy. To kwestia dobrania środków czyli funkcjonalności do budowania logiki jakie HA oferuje. Ja stosuję taką kolejność:
1. Proste scenariusze z prostymi warunkami (jak twój) - wbudowana automatyzacja, dostępna z GUI
2. Bardziej złożone - wbudowana automatyzacja + skrypt w postaci jinja template w obszarze trigger, condition lub action w zależności od potrzeby
3. Jeszcze bardziej złożone - automatyzacja z użyciem `python_script` wywoływana w postaci usługi python_script.moj_skrypt
4. Bardzo złożone - do tego poziomu jeszcze nie doszedłem. Wszystko byłem w stanie rozwiązać za pomocą powyższych (mam ok 50 automatyzacji), ale gdybym musiał sięgnąć po te wielkie działa to skorzystałbym z AppDaemon. W hass.io, który posiadasz to jest add-on czyli łatwo to zainstalować i używać. AppDaemon pozwala na kodowanie w pythonie, ale bez ograniczeń bezpieczeństwa nałożonych przez komponent `python_script`

Wracając do Twojego przypadku. To co próbujesz zrobić będzie podobne w zapisie do tego co ci podałem wcześniej.  Met.no udostępnia informacje o pogodzie w jednej, dużej encji z wieloma atrybutami zawierającymi informacje o aktualnej pogodzie i prognozie.
Oto przykładowy zapis dla ciebie (`weather.dom` to moja encja z met.no):
- id: 'jakies_id_moze_z_numerem_moze_bez'
  alias: Scena gdy mocny wiatr
  description: ''
  trigger:
  - platform: template
    value_template: {{ state_attr("weather.dom", "wind_speed") > 30 }}
  condition: []
  action:
  - scene: scene.scena_wiatr

Co do czujników wiatru. Nie wiem czy są jakieś dla HA. Nie robiłem rozeznania, ale na pewno same czujniki wiatru istnieją. Wiem, że Fibaro ma czujnik wiatru, tylko to jet na Z-Wave - musiałbyś kupić dongle ZWave USB dla HA. Najlepiej gdyby wybrany przez Ciebie potrafił nadawać MQTT wtedy będzie prosto. Niewykluczone też, że są jakieś konstrukcje DIY dla HA. Poguglaj, na pewno coś się znajdzie.
Powodzenia!
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant