Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 22540 Wyświetleń
*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #135 dnia: Kwietnia 22, 2021, 21:49:16 »
jak mi głupio to nawet nie powiem.... certyfikat SSL mi się skończył :/ i to było problemem. dziwne że przeglądarka zamiast krzyczeć że certyfikat stracił ważność, pokazywało normalnie logo HA i komunikat "unable to connect".

No nic, aktualizacja certyfikatu rozwiązała problem. Działa nawet na wersji kontrolera 1.6.12-beta :) 
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #136 dnia: Kwietnia 23, 2021, 13:23:42 »
jak mi głupio to nawet nie powiem.... certyfikat SSL mi się skończył :/ i to było problemem. dziwne że przeglądarka zamiast krzyczeć że certyfikat stracił ważność, pokazywało normalnie logo HA i komunikat "unable to connect".

No nic, aktualizacja certyfikatu rozwiązała problem. Działa nawet na wersji kontrolera 1.6.12-beta :)
Tak myślałem, że to jakieś podejrzane :) A z tym certyfikatem to przeglądarka czy aplikacja HA? Bo w aplikacji jest wbudowana przeglądarka i może się to faktycznie nieco inaczej zachowywać niż normalna przeglądarka (np niektóre błędy będą ukrywane).

Certyfikaty to upierdliwa rzecz, wiem o tym. Ja nie mam publicznego IP w domu i muszę ręcznie całą sprawę załatwiać na poziomie serwera, ale hostuję jeszcze inną stronę internetową na serwerze VPS i tam to już jest miodzio - autoodnawianie Let's Encrypt z poziomu serwera. O niczym nie trzeba pamiętać.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2021, 13:30:39 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline jm

  • **
  • 38
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #137 dnia: Kwietnia 23, 2021, 13:57:43 »
Witam.
Dzisiaj instalowałem nowego HA razem z integracją ExtaLife i dostaję w logach ostrzeżenie
jak w załączonym pliku. Proszę o sprawdzenie tak aby nie spotkała nas w czerwcu niespodzianka.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #138 dnia: Kwietnia 23, 2021, 15:17:28 »
Witam.
Dzisiaj instalowałem nowego HA razem z integracją ExtaLife i dostaję w logach ostrzeżenie
jak w załączonym pliku. Proszę o sprawdzenie tak aby nie spotkała nas w czerwcu niespodzianka.
Tak, ten temat był już poruszony na stronie 9. Obiecałem coś z tym zrobić, bo to drobnostka, ale umknęło. No to zrobiłem teraz. Pobierz najnowszą wersję integracji z github (2.1.2) i warning zniknie. Tak na prawdę zmienił się tylko plik manifest - informacyjny dla HA. Brak zmian kodzie. Wszystko działa nadal tak samo.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #139 dnia: Kwietnia 26, 2021, 13:54:21 »
Certyfikaty to upierdliwa rzecz, wiem o tym. Ja nie mam publicznego IP w domu i muszę ręcznie całą sprawę załatwiać na poziomie serwera, ale hostuję jeszcze inną stronę internetową na serwerze VPS i tam to już jest miodzio - autoodnawianie Let's Encrypt z poziomu serwera. O niczym nie trzeba pamiętać.

ja też mam letsencrypt ale na hoście, a wygenerowany certyfikat podpinam pod kilka kontenerów dockera a niestety każdy docker wymaga trochę innej składni, nazewnictwa plików albo np wrzucenia cert/key do jednego pliku. I to niestety muszę co 3m-c robić ręcznie.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #140 dnia: Kwietnia 26, 2021, 22:42:54 »
Pytanie trochę z innej beczki, czy jest możliwość sparowania z EFC-01 innego urządzenia niż z serii Exta Life? Rozjaśniając pytanie posiadam rolety sterowane radiowo które mogę sterować kontrolerem identycznym jak Exta Life EFC-01 tylko pod innym logo, to również sterownik Zamla tylko wyprodukowany najprawdopodobniej dla innej firmy. Problem w tym że tam nie ma integracji z HA na której najbardziej mi zależy, dlatego pytam o podłączenie do sterownika EFC-01.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #141 dnia: Kwietnia 27, 2021, 08:13:00 »
oficjalnie EFC-01 wspiera produkty Exta Life i wybrane elementy Exta Free. Raczej kontrolera nie da sie zmusić do obsługi "obcych" urządzeń. Ponadto integracja z HA też musi je wspierać.

Jeżeli to faktycznie produkty bliźniacze to pewnie "łatwiej" byłoby koledze @admin dodać wsparcie tego kontrolera do integracji ale to już niech sam autor się na ten temat wypowie :)

BTW próbowałeś użyć integrację Exty do połączenia z tym kontrolerem? Z ciekawości jakie błędy wysypie.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #142 dnia: Kwietnia 27, 2021, 09:13:41 »
Pytanie trochę z innej beczki, czy jest możliwość sparowania z EFC-01 innego urządzenia niż z serii Exta Life? Rozjaśniając pytanie posiadam rolety sterowane radiowo które mogę sterować kontrolerem identycznym jak Exta Life EFC-01 tylko pod innym logo, to również sterownik Zamla tylko wyprodukowany najprawdopodobniej dla innej firmy. Problem w tym że tam nie ma integracji z HA na której najbardziej mi zależy, dlatego pytam o podłączenie do sterownika EFC-01.
A mógłbyś trochę więcej szczegółów podać odnośnie tego kontrolera? Model, zdjęcie, cokolwiek co pozwoli go zidentyfikować? Czy do obsługi tego kontrolera używa się aplikacji? Czy to aplikacja Exta Life czy inna? Trudno cokolwiek powiedzieć w ciemno. Integracja Exta Life z HA będzie działała w zasadzie dowolnym sprzętem jeśli tylko ten będzie miał zaimplementowany dokładnie ten sam protokół komunikacji w formacie JSON poprzez protokół TCP. Pamiętam, że ktoś kiedyś pisał o smart nadajnikach Karlika, które są kompatybilne z Exta Life, więc może też Zamel pod inną firmę zrobił kontorler? Trudno powiedzieć.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #143 dnia: Kwietnia 27, 2021, 17:44:51 »
A więc rozwijając temat posiadam rolety firmy portos z silnikami firmy Exalus Home model SSR_BIDI które można sterować zarówno radiowo jak i po kablu. Dedykowane do tych rolet jest sterownik Exalus Home TR7, jest to identyczny sterownik jak Exta Life EFC-01 z tym że ma swoją dedykowaną aplikację exalus home do konfiguracji, poza tym nie znalazłem nigdzie integracji Exalus-a z HA. Każdy sterownik czy czujnik firmy Exalus Home posiada logo zamla więc myślałem że nie będzie problemu sparowania moich rolet ze sterownikiem EFC-01 i dodatkowej integracji z HA, ale po zakupie sterownika Exta life okazało się że nie mogę ich sparować i na razie stoję w miejscu.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #144 dnia: Kwietnia 27, 2021, 19:42:14 »
A więc rozwijając temat posiadam rolety firmy portos z silnikami firmy Exalus Home model SSR_BIDI które można sterować zarówno radiowo jak i po kablu. Dedykowane do tych rolet jest sterownik Exalus Home TR7, jest to identyczny sterownik jak Exta Life EFC-01 z tym że ma swoją dedykowaną aplikację exalus home do konfiguracji, poza tym nie znalazłem nigdzie integracji Exalus-a z HA. Każdy sterownik czy czujnik firmy Exalus Home posiada logo zamla więc myślałem że nie będzie problemu sparowania moich rolet ze sterownikiem EFC-01 i dodatkowej integracji z HA, ale po zakupie sterownika Exta life okazało się że nie mogę ich sparować i na razie stoję w miejscu.
Niewiarygodne, wygląda jak klon EFC-01 od Zamela. Chyba faktycznie Zamel użyczył technologii dla innej firmy albo po prostu sprzedaje pod inną marką dla niepoznaki.
Ale chyba nie do końca zrozumiałem - czy ty masz sterownik TR7 czy EFC-01? Bo jeśli TR7 to nie wiem czy integracja będzie działać. Jeśli EFC-01 to będzie, ale wtedy musisz mieć z nim sparowane rolety i wtedy sterowanie z HA poprzez integrację.

Generalnie widać, że Zamel ma z tym coś wspólnego bo ani aplikacja Exalus nie jest dopracowana (a de facto to w sklepie Play obecnie jej nie ma, a link do pobrania na stronie exalus jest nieprawidłowy). Zupełnie jakbym widział wczesne początki Exta Life od Zamela - folie, katalog wszystko ładnie, ale w rzeczywistości próżnia;]

Może zadzwoń po prostu do Exalusa i zapytaj czy rolety będą działać z EFC-01. Na stronie Exalus są same kostki z identycznymi oznaczeniami co Zamel Exta Life, więc zakładam, że są kompatybilne, ale w sumie cholera wie co te dwie firmy razem wymyśliły. Strona TR7 nawet nie podaje danych kontaktowych - zero adresu tylko email. Link FB nie istnieje. Podejrzane to wszystko. Ktoś rozpoczął sprzedaż przed zakończeniem produkcji.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #145 dnia: Kwietnia 27, 2021, 22:04:01 »
Ja właśnie sugerując się że może to być kompatybilne zakupiłem sterownik od Exta Life EFC-01, ale ni jak nie mogę sparować rolet z centralką :-\. Link do strony Exalus home https://www.tr7.pl/elementy-systemu/ Czyli wniosek taki że muszę zakupić tą samą centralkę tylko od Exta Life żeby działało i zrezygnować z integracji z HA bądź skorzystać z jakichkolwiek sterowników dopuszkowych tak? 

Podczas instalacji rolety były kalibrowane identycznym pilotem jak posiada zamel 20-KANAŁOWY TYP: P-520 tylko oczywiście z logiem Exalus Home :)


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2021, 22:24:07 wysłana przez seba5991 »

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #146 dnia: Kwietnia 28, 2021, 13:45:58 »
O ile na stronie pozostałe odbiorniki i nadajniki są wprost spod loga Extalife, tak akurat sterowniki rolet nie... i to może być problem. Moim zdaniem bez analizy protokołu, komunikacji i napisania integracji dla TR7 i tych sterowników rolet się nie obejdzie. Wątpię by EFC01 wspierał te sterowniki rolet, tym bardziej że analogicznego jak SSR-BIDI nie mają w ogóle w ofercie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2021, 13:49:22 wysłana przez shibby »
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #147 dnia: Kwietnia 28, 2021, 16:41:38 »
O ile na stronie pozostałe odbiorniki i nadajniki są wprost spod loga Extalife, tak akurat sterowniki rolet nie... i to może być problem. Moim zdaniem bez analizy protokołu, komunikacji i napisania integracji dla TR7 i tych sterowników rolet się nie obejdzie. Wątpię by EFC01 wspierał te sterowniki rolet, tym bardziej że analogicznego jak SSR-BIDI nie mają w ogóle w ofercie.
Może tak faktycznie być, że ten sterownik rolet to urządzenie niewspierane przez EFC-01. Przynajmniej oficjalnie takiego wsparcia nie ma bo nie jest to element systemu Exta Life. W tym przypadku chcąc mieć integrację z HA zrobiłbym tak jak radzi kolega shibby - wywalić te sterowniki i wsadzić te z Exta Life czyli SRP albo SRM w zależnośći czy dopuszkowe czy do instalacji w skrzynce.

Generalnie widać, że system TR7 to rozwiązanie cloud'owe, coś co Zamel do EFC-01 dopiero wprowadzi, ale jak dla mnie to Exalus jest jeszcze zbyt niedojrzały, dokładnie tak jak Exta Life 4 lata temu. Skoro działa z klockami Exta Life to znaczy, że ma te same wady i zalety co Zamel, a wtedy faktycznie lepiej byłoby mieć EFC-01 zamiast TR7 bo jest więcej dostępnych i kompatybilnych urządzeń.

I teraz pytanie czy integracja HA z tym będzie działać - jeśli apka Exta Life znajdzie kontroler TR7, połączy się z nim twoim użytkownikiem i hasłem i odbierze listę urządzeń to jest szansa, że integracja będzie działać. Ale coś mi się zdaje, że jednak TR7 nie ma tego samego protokołu co EFC-01. Wtedy jeśli w ogóle chcesz iść w sprzęto od Zamela to zamień sterowniki rolet na SRP/SRM z Exta Life, a jeśli masz ich jeszcze mało to zastanów się czy w ogóle chcesz ten sprzęt. Teraz jest dużo różnych systemów bezprzewodowych - szczególnie na WiFi wybór jest bardzo duży. Jest też i supla działająca na klockach Zamela, zintegrowana z HA (tylko nie wiem czy są tam rolety) a poza tym są systemy oparte o ZigBee (coraz popularniejszy) oraz ZWave od polskiego Fibaro i wielu innych producentów. ZWave i Zigbee HA obsługuje bez żadnego problemu i to HA jest jednocześnie ich kontrolerem i systemem smarthome. Przemyśl to jeszcze.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #148 dnia: Kwietnia 29, 2021, 09:48:39 »
mi też pierwsze co przyszło na myśl to wywalenie obecnych klocków i wsadzenie zamela SRP-22. Ale takie coś można by zrobić jakby kolega miał EX-BIDI... ale z tego co pisze on ma SSR-BIDI czyli silnik zintegrowany z Exalusem... Musiałby więc całe silniki wymieniać i wtedy SRP-22, szczególnie jeżeli ma inne klocki Zamela prócz rolet.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #149 dnia: Kwietnia 29, 2021, 10:12:43 »
mi też pierwsze co przyszło na myśl to wywalenie obecnych klocków i wsadzenie zamela SRP-22. Ale takie coś można by zrobić jakby kolega miał EX-BIDI... ale z tego co pisze on ma SSR-BIDI czyli silnik zintegrowany z Exalusem... Musiałby więc całe silniki wymieniać i wtedy SRP-22, szczególnie jeżeli ma inne klocki Zamela prócz rolet.
No to już gorzej :-\ To jeśli Zamel nie doda wsparcia tych rolet do EFC-01 to pozostaje mieć dwa osobne kontrolery. Kicha. Może kolega @seba5991 zadzwoni na infolinię Zamel i zapyta? Co im szkodzi dodać wsparcie jeśli to działa na ich protokołe radiowym, a jestem przekonany że tak jest. Jest też droga ambitna: rozpracować protokół kontrolera TR7 i zrobić integrację z HA.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2021, 11:04:27 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant