Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 22534 Wyświetleń
*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #120 dnia: Lutego 22, 2021, 19:52:18 »
Tak powinno pokazywać tak jak mówisz. Gdzieś wcześniej przeczytałem że działają jak rolety ale to błąd nie ważne.
Jakiś miesiąc temu wgrywałem HA i ROB-21 się pojawił, ale nie dało się otworzyć bramy, ale od już kilku dni w HA jest wyświetlany jako niedostępny. Mimo iż kontroler go widzi poprawnie. Możliwie że w ostatniej aktualizacji coś zmienili.

"Otwieranie i zamykanie (chodzi o suwak pozycji) działa tak jak dla rolet czyli odwrotnie niż w aplikacji Exta Life. Przypominam, że można to zmienić w opcjach integracji, ale wiąże się to wtedy z nieprawidłowym działaniem przycisków góra/dół."
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2021, 19:56:06 wysłana przez gs »

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #121 dnia: Lutego 23, 2021, 07:54:21 »
U mnie ROB jest widoczny w HA i działa, ale mam trochę zmodyfikowaną wersję, dla testu możesz sprawdzić czy u Ciebie zadziała
https://github.com/SebiCo/extalife_custom_component/tree/gate

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #122 dnia: Lutego 26, 2021, 20:13:47 »
Ok teraz brama się pojawiła. Jutro wypróbuję czy działa. Pozdrawiam

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #123 dnia: Kwietnia 07, 2021, 08:46:10 »
HA 2021.3.4

2021-04-07 08:44:26 WARNING (MainThread) [homeassistant.loader] No 'version' key in the manifest file for custom integration 'extalife'. This will not be allowed in a future version of Home Assistant. Please report this to the maintainer of 'extalife'
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #124 dnia: Kwietnia 07, 2021, 14:10:24 »
HA 2021.3.4

2021-04-07 08:44:26 WARNING (MainThread) [homeassistant.loader] No 'version' key in the manifest file for custom integration 'extalife'. This will not be allowed in a future version of Home Assistant. Please report this to the maintainer of 'extalife'

Dzięki za info! Wygląda, że najwyższy czas zaktualizować HA ;) Jestem jeszcze na 2021.1.5 :-[
Ogarnę temat na dniach.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #125 dnia: Kwietnia 08, 2021, 11:21:23 »
muszę to przyznać, HA Core nie ma porównania do Hassio :D Autoaktualizacja HA, snapshoty (pełne i częściowe), dodatki, HACS i jeszcze więcej dodatków :) Nawet node-red udało mi się postawić ale nie było jeszcze czasu by przysiąść i się nim pobawić.

Trochę szkoda że przez dobrze działającą integrację i sporą ilość poprawionych błędów przez Zamela forum tak opustoszało :D
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #126 dnia: Kwietnia 08, 2021, 14:25:30 »
muszę to przyznać, HA Core nie ma porównania do Hassio :D Autoaktualizacja HA, snapshoty (pełne i częściowe), dodatki, HACS i jeszcze więcej dodatków :) Nawet node-red udało mi się postawić ale nie było jeszcze czasu by przysiąść i się nim pobawić.

Trochę szkoda że przez dobrze działającą integrację i sporą ilość poprawionych błędów przez Zamela forum tak opustoszało :D
Oj tak, hass.io to super sprawa!! U mnie działa z tym nieoficjalnym pakietem jako instancja testowa na Synology, ale produkcyjnej z niej nie zrobię, bo jednak to rozwiązanie mie ma oficjanego wsparcia i od czasu do czasu pojawiają się kłopoty z działaniem albo aktualizacją. Winnym jest najczęściej samo Synology, które zbyt rzadko aktualizuje pakiety np Docker, a ten jest potrzebny zawsze w najnowszej wersji, aby hass.io mógł działać poprawnie z każdą nową aktualizacją.
Ale nie poddaję broni i rozważam uruchomienie hass.io jako maszynę wirtualną pod DSM dzięki pakietowi VMM. 8GB RAM spokojnie na to pozwoli, tylko trochę boję się ile to procka będzie zużywało i że nie zostanie wystarczająco dużo na inne zadania np transkodowanie wideo itp czyli to co wymaga dużej mocy. Ale pobawię się kiedyś i zobaczymy. Niestety w ostatnich miesiącach czasu na zabawę mało, a różnych priorytetów dużo :(

No niestety po forum w ostatnich miesiącach hula wiatr i pewnie już tak zostanie. Integracja działa nadzwyczaj dobrze, a EFC-01 nie zawiesił mi się ani razu odkąd działa wersja 2.1. To drugie równoległe połączenie i nieodbieranie danych na bieżąco zapewne było powodem kłopotów ze stabilnością kontrolera. Szkoda, że sam Zamel tego nie wykrył i nie dali znać od razu, to pewnie dużo wcześniej skupiłbym się na tym.

A wracając do tematu warninga - to wygląda na drobnostkę i chyba tylko drobna aktualizacja pliku manifest będzie potrzebna.

Tymczasem przesiadam się na nowego HA 2021.4.0 - w końcu dodali niesamowicie przydatną rzecz: możliwość debugowania automatyzacji! I to w jakim stylu! Graficzny flow kroków - rewelacja!
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #127 dnia: Kwietnia 08, 2021, 16:00:11 »
Cytuj
A wracając do tematu warninga - to wygląda na drobnostkę i chyba tylko drobna aktualizacja pliku manifest będzie potrzebna.

zgadza się. Ja sobie sam version do manifestu dodałem i błąd zniknął :)

Cytuj
Tymczasem przesiadam się na nowego HA 2021.4.0

jeden click i gotowe :D
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #128 dnia: Kwietnia 09, 2021, 11:08:49 »
Cytuj
A wracając do tematu warninga - to wygląda na drobnostkę i chyba tylko drobna aktualizacja pliku manifest będzie potrzebna.

zgadza się. Ja sobie sam version do manifestu dodałem i błąd zniknął :)

Cytuj
Tymczasem przesiadam się na nowego HA 2021.4.0

jeden click i gotowe :D
Zmotywowałeś mnie tym screenem. Odpaliłem hass.io jako VM na Synology. Pięknie to wygląda - wszystkie feature's hass.io. Więcej niż za pomocą nieoficjalnego pakietu DSM. A najlepsze jest to, że hass.io ma osobny IP i można się podłączyć przez adres homeassistant.local, co nie działało na Synology, ale to zasługa osobnego IP. Będę obserwował ile CPU pożera taka maszynka. Jeśli w idle będzie do kilkunastu % to chyba zostawię i zmigruję swój Core na Dockerze :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #129 dnia: Kwietnia 09, 2021, 16:16:17 »
Dzień dobry,

Jeszcze kilka dni temu uruchomiłem bez problemu integrację z Exta Life na HA na VM (hyper-v).
Niestety dziś to samo na malince już nie wychodzi. Chyba to kwestia wersji HA.
Parametr "version" do manifest.json dopisałem, ale mam dodatkowe ostrzeżenie:
"You are using a custom integration extalife which has not been tested by Home Assistant. This component might cause stability problems, be sure to disable it if you experience issues with Home Assistant
16:06:55 – (OSTRZEŻENIE) loader.py
"

No i nie widzę Exty na liście integracji w GUI.

Co robię nie tak?
Sam sobie odpowiem: cache przeglądarki winien. Kilka solidnych wciśnięć "F5" i wszystko działa.

Przy okazji ogromne podziękowania za pracę przy integracji z Exta Life.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2021, 16:38:36 wysłana przez tchopz »

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #130 dnia: Kwietnia 09, 2021, 16:57:39 »
Dzień dobry,

Jeszcze kilka dni temu uruchomiłem bez problemu integrację z Exta Life na HA na VM (hyper-v).
Niestety dziś to samo na malince już nie wychodzi. Chyba to kwestia wersji HA.
Parametr "version" do manifest.json dopisałem, ale mam dodatkowe ostrzeżenie:
"You are using a custom integration extalife which has not been tested by Home Assistant. This component might cause stability problems, be sure to disable it if you experience issues with Home Assistant
16:06:55 – (OSTRZEŻENIE) loader.py
"

No i nie widzę Exty na liście integracji w GUI.

Co robię nie tak?
Sam sobie odpowiem: cache przeglądarki winien. Kilka solidnych wciśnięć "F5" i wszystko działa.

Przy okazji ogromne podziękowania za pracę przy integracji z Exta Life.

Dokładnie tak. Winien może być tylko cache. Jest o tym kilka słów w opisie integracji w części o instalacji. Niestety wszystkie custom componenty w HA instalowane z GUI mają ten sam problem. Na razie nie ma na to innego lekarstwa jak czyszczenie chache.

A ten komunikat (OSTRZEŻENIE) pojawiał ci się także na pewno wcześniej na poprzedniej instalacji w VM. On również dotyczy wszystkich custom componentów w HA.

Miłęgo używania integracji i HA. Z obu będziesz raczej zadowolony :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #131 dnia: Kwietnia 22, 2021, 15:03:47 »
po aktualizacji do 1.6.12-beta wysypał się całkowicie hass.io

2021-04-22 14:53:04 ERROR (MainThread) [homeassistant] Error doing job: Task exception was never retrieved
Traceback (most recent call last):
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 117, in _on_homeassistant_stop
    await Core._callbacks_cleanup(inst.config_entry.entry_id)
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 135, in _callbacks_cleanup
    inst._options_change_remove_callback()
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/config_entries.py", line 455, in <lambda>
    return lambda: self.update_listeners.remove(weak_listener)
ValueError: list.remove(x): x not in list

Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #132 dnia: Kwietnia 22, 2021, 17:22:16 »
po aktualizacji do 1.6.12-beta wysypał się całkowicie hass.io

2021-04-22 14:53:04 ERROR (MainThread) [homeassistant] Error doing job: Task exception was never retrieved
Traceback (most recent call last):
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 117, in _on_homeassistant_stop
    await Core._callbacks_cleanup(inst.config_entry.entry_id)
  File "/config/custom_components/extalife/helpers/core.py", line 135, in _callbacks_cleanup
    inst._options_change_remove_callback()
  File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/config_entries.py", line 455, in <lambda>
    return lambda: self.update_listeners.remove(weak_listener)
ValueError: list.remove(x): x not in list

Wygląda groźnie (tylko na pierwszy rzut oka), ale raczej nie jest związane z nowszą wersją softu EFC-01. Coś się w integracji sypnęło podczas zamykania się Home Assistance Core, gdy integracja robi cleanup pamięci i odładowuje się (?). Jest to opcjonalny proces, ale akurat w naszej integracji jest to zaimplementowane na wszelki wypadek, aby nie wykrzaczyć procesu zamykania się HA, który mógłby spowodować np braki w zapisie jakiś informacji itp. Nie mam pojęcia dlaczego to się sypnęło, ale po restarcie powinno być ok.
Nie wygląda to tak, że integracja wysypała hass.io, a jedynie tak, że z jakiegoś powodu HA Core zaczał się zamykać. Nie sądzę, że błędy w integracjach triggerują zamknięcie. Może update'owałeś HA albo restartowałeś go z GUI?

A są jeszcze jakieś inne błędy w logu? Czy integracja nadal działa po restarcie?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #133 dnia: Kwietnia 22, 2021, 17:41:52 »
to jest właśnie dziwne, bo HA w przeglądarki i na komórce mi się nie uruchamia ale ... o dziwo homehabit działa. Restartowałem zarówno HA jak i całą maszynę, na której stoi hassio. Nie sprawdzałem czy HA działało przed upgradem EFC01. Po prostu po upgrade zobaczyłem że już HA uruchomić nie mogę, do tego ten błąd z loga (nie pamiętam bym widział go wcześniej) i świeżo wykonany upgrade EFC i tak połączyłem fakty.

Ostatni raz aktualizowałem hassio jak wstawiałem screen na forum (wtedy namówiłem cię na hassio w wirtualce), więc trochę czasu minęło. Ale też od ok tygodnia nie logowałem się w ogóle do HA.

Zaraz wgram na EFC soft 1.6.11 i zobaczę czy to coś zmieni.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #134 dnia: Kwietnia 22, 2021, 17:48:44 »
to jest właśnie dziwne, bo HA w przeglądarki i na komórce mi się nie uruchamia ale ... o dziwo homehabit działa. Restartowałem zarówno HA jak i całą maszynę, na której stoi hassio. Nie sprawdzałem czy HA działało przed upgradem EFC01. Po prostu po upgrade zobaczyłem że już HA uruchomić nie mogę, do tego ten błąd z loga (nie pamiętam bym widział go wcześniej) i świeżo wykonany upgrade EFC i tak połączyłem fakty.

Ostatni raz aktualizowałem hassio jak wstawiałem screen na forum (wtedy namówiłem cię na hassio w wirtualce), więc trochę czasu minęło. Ale też od ok tygodnia nie logowałem się w ogóle do HA.

Zaraz wgram na EFC soft 1.6.11 i zobaczę czy to coś zmieni.

Przed downgrade kontrolera spróbuj jeszcze skorzystać z opcji Wyłączenia integracji z GUI, chociaż czekaj - Ty w ogóle nie jesteś w stanie wejść w GUI HA? Jeśli tak, to wyłącza HA Core, zrób backup swojego pliku core.configentries, wyedytuj go ręcznie, usuń wpis Exta Life, zapisz i uruchom HA. Ja stawiam, że się nadal nie będzie uruchamiał mimo wyłączonej integracji, ale jednak sprawdzić trzeba.

Możesz też sprawdzić czy Supervisor działa i HA żyje: url twojej instancji HA i port 4357. To port HA Observera.
Bardzo dziwne, że działa Home habit a GUI HA nie. One działają na jednym serwerze http od HA Core....

Dziełaj i daj znać jak poszło/
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant