Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 22535 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #105 dnia: Stycznia 06, 2021, 14:51:26 »
Twórcy Supla ogłosili natywne wsparcie dla MQTT https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=63&t=7844
Zważywszy na udział Zamela w projekcie Supla, ciekawy jestem na ich ruch z ExtaLife w temacie MQTT. Choć może w Zamelu nie ma takiego tematu...
No i to jest bardzo dobra wiadomość :) Twórcy supli zdają sobie sprawę, że komponenty supla to tylko część inteligentnego domu i, że całością będzie sterował nadrzędny system spinający wszystkie systemy do kupy, taki jak HA. Obsługa HA MQTT Discovery to na pewno także nie przypadek. Programiści supli zapewne widzą potencjał HA i, że wyrasta on na lidera wśród systemów otwartych.
Tak dla jasności HA MQTT Discovery to mechanizm, specificzny dla HA, który pozwala na automatyczne dodawanie encji w HA za pomocą MQTT bez konieczności dodawania ich ręcznie w pliku konfiguracji. Mój pierwotny skrypt integracyjny przez MQTT wykorzystywał właśnie to.

A co do ExtaLife - możesz spać spokojnie. Przecież Zamel na poważnie traktuje temat integracji z innymi systemami ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #106 dnia: Stycznia 06, 2021, 15:31:32 »
A co do ExtaLife - możesz spać spokojnie. Przecież Zamel na poważnie traktuje temat integracji z innymi systemami ;)
Śpię spokojnie choć bardziej dzięki Tobie niż Zamelowi, nawet wczoraj zauważyłem, że jest prośba "wymagana aktualizacja dostępne oprogramowanie 1.6.10". Nie zaglądałem od niepamiętnego czasu do aplikacji Zamela i wciąż kontroler jest na 1.6.8. Nie zauważył bym aktualizacji tylko przez pomyłkę kliknąłem ikonę aplikacji zamiast forum.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #107 dnia: Stycznia 06, 2021, 15:38:26 »
Śpię spokojnie choć bardziej dzięki Tobie niż Zamelowi, nawet wczoraj zauważyłem, że jest prośba "wymagana aktualizacja dostępne oprogramowanie 1.6.10". Nie zaglądałem od niepamiętnego czasu do aplikacji Zamela i wciąż kontroler jest na 1.6.8. Nie zauważył bym aktualizacji tylko przez pomyłkę kliknąłem ikonę aplikacji zamiast forum.
Mój EFC-01 jest na 1.6.4 - wersja sprzed roku. I w sumie działa, a w nowszych nie ma niczego co byłoby mi potrzebne, więc jeśli działa to nie ruszam. Z drugiej strony nawet gdybym chciał zaktualizować to nie mogę, bo odkąd mój EFC-01 wrócił z serwisu Zamela to nie działają mi aktualizacje z aplikacji. A pendrive boję się wkładać, bo ostatni raz jak aktualizowałem przez pendrive to mój EFC-01 stał się nic nie wartą, martwą cegłą i musiał trafić do serwisu. Swoją drogą to Zamel mógłby jakieś zabezpieczenia wbudować i chronić przed ucegleniem, gdy aktualizacja jest nieudana i EFC-01 nie może wystartować...
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #108 dnia: Stycznia 07, 2021, 08:47:48 »
ja na 1.6.10-beta jestem od chwili jej wydania. Wszystko śmiga jak powinno. Musiałem zaktualizować, bo dodano w niej poprawkę go zgłoszonego przeze mnie błędu związanego z działaniem głowic RTG-01 i funkcjami logicznymi.

Ale w sumie mam podobnie jak wy, do extalife loguję się tylko gdy:
1) potrzebuję coś zmienić np w harmonogramie głowic
2) coś przestaje działać - sprawdzam czy w extalife wygląda wszystko ok i działa ok
3) dokonać aktualizacji kontrolera/odbiorników
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #109 dnia: Stycznia 07, 2021, 09:05:36 »
Ale w sumie mam podobnie jak wy, do extalife loguję się tylko gdy:
1) potrzebuję coś zmienić np w harmonogramie głowic
2) coś przestaje działać - sprawdzam czy w extalife wygląda wszystko ok i działa ok
3) dokonać aktualizacji kontrolera/odbiorników
No i pewnie właśnie dlatego, że apka Exta Life w przypadku, gdy kontroler jest zintegrowany z czymś innym jest niepotrzebna to Zamel tak poważnie podchodzi do kwestii integracji. Marginalizacja kontrolera do roli wykonawcy czyichś poleceń chyba im nie pasuje.
Z drugiej strony dodali by takie MQTT i odebrali łatwo argumenty krytykom. Mogliby się wówczas reklamować jako system dający duże możliwości sterowania*
*) w przypadku integracji z innymi systemami

Wszystko jest kwestią perspektywy i umiejętności przekucia porażki w sukces.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #110 dnia: Stycznia 07, 2021, 09:55:02 »
Pytanie zanim zacznę się bawić: czy HA obsługuje nadajniki Extalife? Mam tu głównie na myśli przyciski, czy da się je przez HA obsłużyć tak jak przez extę (zarządzać oświetleniem, ściemniać i rozjaśniać itd.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #111 dnia: Stycznia 07, 2021, 13:38:30 »
Pytanie zanim zacznę się bawić: czy HA obsługuje nadajniki Extalife? Mam tu głównie na myśli przyciski, czy da się je przez HA obsłużyć tak jak przez extę (zarządzać oświetleniem, ściemniać i rozjaśniać itd.
To moje nadal niespełnione marzenie, ale niestety integracja extalife dla HA potrafi odnośnie nadajników tylko tyle co aplikacja Exta Life, czyli wylistują się zarejestrowane w systemie nadajniki, ale nic ponadto. Nie jest możliwe odbieranie w aplikacji zdarzeń z nadajników. Czy o to ci chodziło?
Jeśli tak to z kolegą @Cezary.K mieliśmy kiedyś pomysł, aby podpiąć się do jakiegoś klocka ExtaLife i przechwytywać ramki z nadajników poprzez magistralę SPI do ESP32 i tam forwardować je dalej jakimś protokołem do HA albo brokera MQTT. Niestety na razie spęłzło to na niczym.
Ja już wielokrotnie poruszałem ten temat z Zamelem, ale moje prośby trafiały w próżnię...

A jeśli chodzi ci o Exta Free i klonowanie nadajników to nie jest to możliwe w Exta Life. W apce Exta Life nie ma takich możliwości i protokół aplikacji też na to nie pozwala, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #112 dnia: Stycznia 07, 2021, 13:52:13 »
chodziło mi o przypisywanie akcji przycisku, żeby nie robić tego z poziomu extalife tylko HA.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #113 dnia: Stycznia 07, 2021, 13:54:38 »
chodziło mi o przypisywanie akcji przycisku, żeby nie robić tego z poziomu extalife tylko HA.
Czyli chodzi ci o parowanie nadajnika z odbiornikiem czy może o przypisywanie nadajnika do wyzwolenia sceny lub funkcji? Jeśli jedno z tych dwóch to nie jest to wspierane przez integrację i nie będzie. Sądzę, że jest to coś typowego dla konfiguracji systemu, co powinno pozostać jedynie na poziomie aplikacji Exta Life, a nie integracji.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #114 dnia: Stycznia 09, 2021, 22:29:14 »
Zapraszam do ciekawej lektury https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=63&t=7844&p=85028&hilit=ai+speaker#p85028
Tak może wyglądać współpraca jeśli ktoś widzi potencjał MQTT. Gdzie będzie miejsce dla Exta Life bez MQTT?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2021, 22:35:15 wysłana przez Cezary.K »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #115 dnia: Stycznia 10, 2021, 11:23:18 »
Zapraszam do ciekawej lektury https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=63&t=7844&p=85028&hilit=ai+speaker#p85028
Tak może wyglądać współpraca jeśli ktoś widzi potencjał MQTT. Gdzie będzie miejsce dla Exta Life bez MQTT?
Brawo AIS, brawo supla :) Nic dodać nic ująć. Zamel nawet gdyby chciał dodać MQTT do Exty Life to raczej nie zrobi tego tak prosto jak supla-AIS (OAuth), ponieważ kontroler raczej nie ma na to zasobów, chyba, że odpaliliby chmurę Zamel Exta Life, to wtedy może by się dało tak prosto. Prędzej wyglądałoby to tak jak np w shelly czyli ręcznie podawalibyśmy namiar na serwer MQTT, tylko nie wiem jak zrobiliby kwestię szyfrowania/zabezpieczonego połączenia do serwera MQTT (jeśli łączyliby się z chmurą, to koniecznie musieliby to dodać).
Ale to tylko tylko takie moje dywagację zwyczajowo wpadające w /dev/null jakby to liniksuarze swkitowali ;)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #116 dnia: Stycznia 24, 2021, 12:11:32 »
Integracja i współpraca z ROB-21. Bardzo by mnie cieszyło gdyby coś z tym można było zrobić.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #117 dnia: Stycznia 24, 2021, 12:50:11 »
Integracja i współpraca z ROB-21. Bardzo by mnie cieszyło gdyby coś z tym można było zrobić.
W zasadzie to już jakiś czas temu zostało zrobione, tylko zginęło "w szafie" ;)
Pobierz testową wersję z poprawkami dla ROB-21 stąd: https://github.com/dgtal1/extalife_custom_component/tree/gate

Otwieranie i zamykanie (chodzi o suwak pozycji) działa tak jak dla rolet czyli odwrotnie niż w aplikacji Exta Life. Przypominam, że można to zmienić w opcjach integracji, ale wiąże się to wtedy z nieprawidłowym działaniem przycisków góra/dół.

Daj znać czy jest ok
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #118 dnia: Lutego 20, 2021, 22:55:00 »
Troszkę nie miałem czasu ale teraz zabrałem się za ROB-21 jest widoczny ale jak na razie nie działa. ROB nie przyjmuje stanu jak roleta jest albo zamknięty albo otwarty stan jest powiązany z wejściem. Pozdrawiam

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #119 dnia: Lutego 21, 2021, 08:54:29 »
Troszkę nie miałem czasu ale teraz zabrałem się za ROB-21 jest widoczny ale jak na razie nie działa. ROB nie przyjmuje stanu jak roleta jest albo zamknięty albo otwarty stan jest powiązany z wejściem. Pozdrawiam
A mógłbyś troszkę dokładniej opisać co się dzieje? Z tego co czytałem w instrukcji to ROB21 nie przyjmuje stanu jak roleta. I tu nie rozumiem czy piszesz, że spodziewasz się, że będzie stan jak roleta czy też taki stan jest obecnie, a ty sądzisz że nie powinno tak być? Wg mnie powinno być tylko tak że pokazuje się jako albo otwarty albo zamknięty
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant