Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1

  • 338 Odpowiedzi
  • 22528 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #75 dnia: Grudnia 05, 2020, 15:53:44 »
Tu jest tylko dzisiejszy poranek. Czyli problem z siecią może wieszać całość.
No jak dla mnie to są jakieś problemy z łącznością, bo widać że nic się całkowicie nie zawiesza, a połączenie jest wznawiane cyklicznie.
Po pierwsze pamiętaj, że EFC-01 działa na 10Mbit na half-duplex. Zdarzają się switche/routery, które nie radzą sobie z tym już archaicznym trybem działania. Podłącz EFC-01 inaczej do sieci, może inny switch?

Po drugie - jeśli to nie da skutku - może jest jakiś problem z maliną. Polecam ci zainstalowanie HA jako hass.io wewnątrz maszyny wirtualnej (np poprzez obraz darmowego VirtualBox) na kompie - link https://www.home-assistant.io/hassio/installation/ sekcja "As a virtual appliance (x86_64/UEFI):". I tam obserwuj jak się będzie to zachowywało. Jeśli na kompie będzie dobrze to coś z maliną być może, albo z jej łącznością z siecią.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #76 dnia: Grudnia 07, 2020, 08:28:28 »
Wygląda na ewidentny problem z łącznością. Sprawdź podłączając urządzenia bezpośrednio.
Po pierwsze pamiętaj, że EFC-01 działa na 10Mbit na half-duplex. Zdarzają się switche/routery, które nie radzą sobie z tym już archaicznym trybem działania.
Po zakupie nowego switcha sam doświadczyłem takiego problemu. Lecz byłem już świadomy tego mankamentu EFC, więc zaskoczenia nie było. Dodałbym jeszcze sprawdzenie patchcord`ów i innych kabelków. Niekiedy po czasie ujawnia się problem z jakąś wadliwie zaciśniętą wtyczką czy innym połączeniem galwanicznym.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #77 dnia: Grudnia 07, 2020, 09:59:51 »
Dodałbym jeszcze sprawdzenie patchcord`ów i innych kabelków. Niekiedy po czasie ujawnia się problem z jakąś wadliwie zaciśniętą wtyczką czy innym połączeniem galwanicznym.
Oj tak, święte słowa. Przez wiele miesięcy dręczył mnie problem w sieci domowej polegający na tym, że część sieci w domu pracowała maksymalnie na linku 100 Mb/s zamiast na Gigabit ethernet. Czasem pomagało wyjęcie i włożenie wtyczki łączecej switche, ale nie zawsze. Link skakał w dół przy ściąganiu dużych plików z NAS z maksymalną prędkością. Uploady nawet malutkich plików czasem trwały niemiłosiernie długo. Switche połączone były kablem, który sam zrobiłem i wyglądało, że wszystko z nim dobrze.  Kabelek był dokładnie taki jak chciałem - musiał być bardzo krótki, bo łączył tylko dwa sąsiadujące ze sobą gniazdka sieciowe. Ale koniec końców okazało się, że jednak to on był problemem i po zakupie krótkiego patch-cord'a problemy zniknęły i całą sieć działa stabilnie zawsze jako Gigabit ethernet.
Kabel sieciowy jak najbardziej może powodować dziwne zachowania sieci.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline gs

  • **
  • 31
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #78 dnia: Grudnia 07, 2020, 22:58:09 »
Do tej pory miałem tak że router był resetowany [wyłączany na 2 minuty] w nocy i to chyba był jakiś problem od dwóch dni go nie wyłączam i jak na razie efekt 100% czysty pasek połączenia z EFC. I jakoś wszystko chodzi lepiej. Mam w najbliższych dniach zamiar kupić nowy router. Mam już 66 urządzeń podłączonych [dużo sonoff-ów kilka kamer]. Zna się ktoś na routerach. Czy ten z aukcji z alledrogo się do tego nada chciałbym aby na parę lat starczył 'XIAOMI AX3600 wifi 6" Internet mam z zewnątrz doprowadzony kablem sieciowym.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #79 dnia: Grudnia 08, 2020, 13:55:07 »
Do tej pory miałem tak że router był resetowany [wyłączany na 2 minuty] w nocy i to chyba był jakiś problem od dwóch dni go nie wyłączam i jak na razie efekt 100% czysty pasek połączenia z EFC. I jakoś wszystko chodzi lepiej. Mam w najbliższych dniach zamiar kupić nowy router. Mam już 66 urządzeń podłączonych [dużo sonoff-ów kilka kamer]. Zna się ktoś na routerach. Czy ten z aukcji z alledrogo się do tego nada chciałbym aby na parę lat starczył 'XIAOMI AX3600 wifi 6" Internet mam z zewnątrz doprowadzony kablem sieciowym.
Przy mojej dużej sympatii dla urządzeń Xiaomi sądzę jednak, że jeśli chodzi o sprzęt sieciowy to podszedłbym do tego z rezerwą jak do produktów TP-Link (rutery). O ile na papierze ten Xiaomi wygląda dobrze, a ilość anten to istne szaleństwo, to w praktyce trudno powiedzieć jak to będzie działało. Chińczycy wiedzą, że forma dla niektórych jest ważniejsza niż treść. Poczytaj jakieś opinie tego rutera. Ja od lat jestem zadowolonym posiadaczem urządzenia ASUS i po zamianie TP-Link na niego skończyły się moje trudne ro odgadnięcia problemy z Chromecast'ami (czasem wykrywane, czasem nie, nie wiadomo dlaczego). Z Xiaomi może być podobnie. Jeśli chodzi o sieć to ja jednak ufałbym tylko solidnym i sprawdzonym produktom, najlepiej takim, które już są kilka lat na rynku. Na forum HA często polecane do IoT polecane są urządzenia Ubiquiti.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #80 dnia: Grudnia 21, 2020, 22:51:09 »
============= OFFTOPIC ===============
Zebrało mi się dzisiaj na wspominki: dokładnie 2 lata temu 21.12.2018 udostępniłem pierwszą wersję integracji ExtaLife z Home Assistant za pomocą niezależnie działających programów w Pythonie wykorzystujących MQTT. Pamiętam dokładnie ten moment jak odpaliłem u siebie swoją pierwszą wersję, która powstała miesiąc wcześniej przed publikacją. Była bardzo prowizoryczna, ale działała i dawała tą ogromną radość, gdy w GUI HA mogłęm dodać encje reprezentujące moje klocki Exta Life. Monitorowanie stanu prawie na bieżąco, kontrola różnych urządzeń z jednej aplikacji. Wtedy miałem tam wpiętego tylko Chromecasta Audio, który sam załączał się po uruchomieniu sceny o poranku, która podnosiła rolety i odpalała lokalne radio na Chromecast. To była radocha. Połączenie urządzeń pochodzących z kompletnie różnych światów w jednym miejscu. Sceny dotyczące totalnie różnych urządzeń i technologii. Coś pięknego. HA od tego czasu rozwija się chyba coraz szybciej i dodawane są świetne usprawnienia.
Dzięki niemu odkryłem również pewną radość z urządzeń typu DYI. Nie mam tego dużo i w sumie sprowadzało się to do przeprogramowania kilku wtyczek Sonoff S26 na soft ESPhome, ale skrojony pod siebie. Do tego tracker czujników Bluetooth. Nadal doceniam tą ideę, a wraz ze mną całe rzesze entuzjastów DIY oraz szeroko pojętego Smart Home.
Końcówka roku twórcom HA udała się świetnie - wiele przydatnych usprawnień i nowości. A Zamel? Chyba niewiele w tym roku udało się zrobić na Zielonej. Soft jakby stanął w miejscu i ograniczał się tylko do poprawek i dodania wsparcia dla nowych elementów.

A nam, pozostaje sobie na te Święta życzyć, żeby jeszcze nas czymś pozytywnym Exta Life zaskoczyła. Nawet tym, aby dodać sugerowane przez nas usprawnienia do kontrolera.
============= OFFTOPIC ===============
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #81 dnia: Grudnia 22, 2020, 08:35:16 »
Ja pamiętam jako sfrustrowany użytkownik systemu Exta Life, który umieściłem w w swoim nowo budowanym domu, natknąłem się na Twoje admin opisy zalet HA. Czytałem i przekonywałem się, dzięki Tobie, że jest możliwe inne podejście do "Smart Home". Do tego czasu przekonany byłem, że muszę wybrać między jednym (takim czy innym) rozwiązaniem danego producenta i jakoś z tym żyć na co dzień. Zasiałeś w niejednym z nas chęć poznania innych rozwiązań. Im więcej czytałem, tym bardziej nabierałem przekonania, że Exta Life to nie wyrok. Pomimo wrażenia świadomego wyboru rozwiązań do domu cały czas brakowało wspólnego mianownika. Wówczas natknąłem się na projekt AI-Speaker (Jolka) i po przeczytaniu wstępnych informacji oraz zapewnieniu, że bazuje w 100% na HA zakupiłem ich bramkę. Po odpakowaniu, podłączeniu do domowej sieci i skopiowaniu paru plików od Ciebie, otwierałem rolety w domu za pomocą poleceń głosowych po Polsku. To dopiero był efekt WOW, zważywszy że dałem za to 200zł. Od tego czasu sporo się nauczyłem, wiele zmieniło się w moim domu i zupełnie inaczej postrzegam nowe technologie. Dziś mogę uznać się za świadomego klienta. Widzę potencjał oprogramowania tworzonego w formule open source. Home Assistant jest wielkim przykładem siły i skuteczności tej idei. Nie jestem skłonny wydawać dużych pieniędzy jeśli produkt nie ma wartości dodanej. Jestem skłonny zapłacić więcej za rozwiązanie wyprzedzające konkurencję lub pozwalające na niestandardowe, elastyczne zastosowania.
Zachęcam wszystkich do zmiany postrzegania rozwiązań dla "Smart Home". Jeśli producent nie dostrzega nurtu i nie jest świadomy zmian jakie zachodzą wśród użytkowników technologi, bardzo szybki może przespać swoje szanse. Świat IOT pędzi, kto nie biegnie ten stoi.

P.S. Zdrowych Świąt
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #82 dnia: Grudnia 22, 2020, 17:41:49 »
(...)Widzę potencjał oprogramowania tworzonego w formule open source. Home Assistant jest wielkim przykładem siły i skuteczności tej idei.
Oj tak, szczerze mówiąc to od jakiegoś czasu mam taki pogląd, że to co dzisiaj pozwala na tak szybki rozwój technologii, szczególnie w IT to otwarte oprogramowanie. Zaczynając od Netscape gdzie Mozilla spowodowała rewolucję i rozpoczęła rozwój nowoczesnych przeglądarek internetowych, Linux czający się obecnie w niemal każdym urządzeniu pod jakąś postacią. Możnaby długo wymieniać. Dobry przykłądem jest nawet sama integracja i HA. Integracja supla i wiele innych pozwoliły mi zrozumieć jak mają być zbudowane integracje z HA i na jej bazie napisać integrację z Exta Life.
Producenci systemów często zapominają, że wiele dostępnych dzisiaj rozwiązań na bazie których sami mogą tworzyć swoje produkty istnieje dzięki open source. Nawet Zamel, którego EFC-01 działa dzięki FreeRTOS.
Cytuj
Nie jestem skłonny wydawać dużych pieniędzy jeśli produkt nie ma wartości dodanej. Jestem skłonny zapłacić więcej za rozwiązanie wyprzedzające konkurencję lub pozwalające na niestandardowe, elastyczne zastosowania.
Ja podobnie. Konkurencji w tym segmencie rynku przybywa szybko i w zasadzie wyróżnić można się tylko ceną i możliwościami, choć te są prawie wszędzie podobnez małymi, istotnymi wyjątkami np możliwością integracji z innymi systemami. A tutaj Zamel nie robi sam z siebie kompletnie nic poza prawieniem utartych na pył frazesów, że kwestię integracji traktują poważnie :) Mówią, że kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą. Może taka to taktyka? Na przykład na Kremlu to sprawdzony standard.
Cytuj
Jeśli producent nie dostrzega nurtu i nie jest świadomy zmian jakie zachodzą wśród użytkowników technologi, bardzo szybki może przespać swoje szanse. Świat IOT pędzi, kto nie biegnie ten stoi.
Dokładnie. I tu dobrym do naśladowania przykładem jest dla mnie Shelly. Pomijając nieco kulawe kwestie sprzętowe, które pewnie w końcu opanują, to oprogramowanie mają coraz lepsze i przede wszystkim pozwalają sami z siebie na bezproblemową integrację z innymi systemami za pomocną MQTT oraz udokumentowanego i otwartego Rest API. Do tego egzotyczny protokół ColoT. Czyli 3 protokoły do wyboru! To się nazywa otwartość! Nie dość, że cena jest śmiesznie niska to jeszcze jest do tego ciekawy soft. Sterowanie głosowe za pomocną asystenta? Oczywiście. Aż dziw bierze, że Zamel nie dodał oficjalnej integracji z Google Assistant biorąc pod uwagę, że dużo tańsze chińskie i nie tylko (Shelly) systemy mają to od początku. Implementacja jest prosta i dobrze udokumentowana, utrzymanie chmury serwerów w dzisiejszych czasach także nie kosztuje fortuny, a o ile więcej możliwości to daje (asystent, powiadomienia push, łączenie bez publicznego IP itp). Pewnie kiedyś dodadzą, ale wtedy nikt ich już nie będzie kojarzył z producentem inteligentnych systemów.
Cytuj
P.S. Zdrowych Świąt
Wzajemnie, dla Wszystkich!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2020, 17:47:26 wysłana przez admin »
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #83 dnia: Grudnia 23, 2020, 21:01:59 »
Nic dodać nic ująć  ;) U mnie integracja działa bezproblemowo już od bardzo długiego czasu i nie wyobrażam sobie funkcjonowania HA bez niej, więc mam nadzieję @adminie, że nadal będziesz miał ochotę (i czas) na dalsze jej wspieranie. Przynajmniej do czasu aż Zamel wprowadzi natywną obsługę inteligentnych systemów - mam cichą nadzieję, że to kiedyś nastąpi...
Normalnych świąt życzę  :D

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #84 dnia: Grudnia 25, 2020, 00:32:51 »
Mozna powiedzieć że jestem dość "młodym" użytkownikiem extalife - raptem 1.5 roku. Cieszy mnie natomiast ilość błędów jakie udało się zamelowi naprawić przez ostatni rok. Przykładowo głowice do grzejników jeszcze rok temu nie nadawały się do używania, teraz chodza naprawdę świetnie i bezproblemowo. O wprowadzeniu aktualizacji online nie wspomnę - koniec z pendrive'ami... Nowe czujki i inne wprowadzone w tym roku produkty są miłym uzupełnieniem dotychczasowego systemu. Oczywiście można mieć niedosyt że rozwój softu stanął w miejscu ale uwazam że dobrze się stało iż zamel postawił na poprawe obecnych błędów systemu zamiast wprowadzać kolejne funkcje które pewnie tylko zwiększyły ilość błędów.

Oczywiście gorące słowa uznania i podziękowania dla kolegi admina za integrację exty z HA. Działa rewelacyjnie, wszystkim mogę sterować z tabletu. To takie ukoronowanie mojego skromnego Smart Home.

Za rok będę już na nowym mieszkanku i powiem szczerze że jeżeli wszystko będzie szło w tym kierunku jak dotychczas to jestem skłonny kolejny raz zainstalować extalife. Wiem że system nie jest idealny (żaden nie jest) ale przynajmniej teraz wiem czego mogę się po nim spodziewać i raczej nie napotkam na nieoczekiwane niespodzianki, które mogły by się zdarzyc przy nowym, obcym systemie.

Oby wiec zamel nadal rozwijał swój projekt a admin miał czas i chęci rozwijac integrację i będzie dobrze, tego sobie i wam życzę :)
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #85 dnia: Stycznia 04, 2021, 14:30:32 »
Witam w nowym roku.

widzę że HA zmieniło numerację softu. Obecnie latest to 2020.12.2. Ktoś może już próbował nowych wersji? Ja wciąż siedzę na 0.118.2 ale diabeł kusi by zaktualizować :D
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #86 dnia: Stycznia 04, 2021, 15:08:07 »
Witam w nowym roku.

widzę że HA zmieniło numerację softu. Obecnie latest to 2020.12.2. Ktoś może już próbował nowych wersji? Ja wciąż siedzę na 0.118.2 ale diabeł kusi by zaktualizować :D
Cześć,
Tak, w ostanim momencie kilka dni przed wydaniem 2020.12.1 zmienili numerację. Na stronie rc.home-assistant.io była jeszcze mowa o wersji 1.0, która w końcu miała się ukazać w grudniu. Zamiast tego zmienili schemat numeracji na rok.miesiąc.hotfix. To oznacza również, że w przeszli na wydawanie jednej wersji na miesiąc + hotfixy.
Chcieli przy tym podkreślić, że HA to nieustannie rozwijany projekt. Myślę, że taki krok mogli wykonać już dawno temu. I tak nikt się nie przejmował, że nie ma wersji 1.0, bo te wersje działały tak stabilnie że spokojnie można na nich stawiać cały smart home.

Ja używam 2020.12.1 od grudnia. W zasadzie niewiele zmieniło się w stosunku do 0.118. Największą nowością są szablony automatyzacji, których jeszcze nie używam. Dla mnie znacznie więcej przydatnych rzeczy pojawiło się w wersjach 0.113-0.118.
Było też kilka większych rzeczy w HassOS, który mnie nie dotyczy ponieważ mam HA w kontenerze Docker na Synology. Myślę, że możesz śmiało przechodzić na 2020.12 :)
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #87 dnia: Stycznia 04, 2021, 21:49:46 »
Zdrowia w nowym roku.
U Jolki mamy wersję 2020.12.3 (wersja Bartek stabilna). System wraz z integracją Home Assistant (komponent) 2.1 od @admin działa super stabilnie.
Spokojnie można aktualizować. Ostatnie zmiany w HA rozszerzają funkcjonalności o nowe pomysły i skupiają się upraszczaniu konfiguracji. Deweloperzy wsłuchują się w trendy i pomysły użytkowników. Odbyła się konferencja https://www.home-assistant.io/conference - przekazano kierunek rozwoju projektu, który staje się dojrzały i bezkonkurencyjny.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #88 dnia: Stycznia 04, 2021, 22:35:07 »
Znalazłem fajna, nieoficjalna integrację do HA dla routerów EdgeOS. Dodałem też sobie integrację dla Synology. Trochę zawiodłem się na wykresach np temperatur. Po kilku tygodniach ich wyliczenie trwa tyle że ładują się ok minuty. Musiałem wszystkie z HA usunąć. Myślałem że skoro określam zakres wykresy na np 3dni to tyle on tych danych trzyma.
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1
« Odpowiedź #89 dnia: Stycznia 04, 2021, 22:52:15 »
Znalazłem fajna, nieoficjalna integrację do HA dla routerów EdgeOS. Dodałem też sobie integrację dla Synology. Trochę zawiodłem się na wykresach np temperatur. Po kilku tygodniach ich wyliczenie trwa tyle że ładują się ok minuty. Musiałem wszystkie z HA usunąć. Myślałem że skoro określam zakres wykresy na np 3dni to tyle on tych danych trzyma.
Minute? Musisz mieć ogromne ilości danych zapisywane do recorder'a. U mnie też kiedyś tak było. Rozwiązaniem było przejście na MariaDB i skonfigurowanie jej aby zabuforowała cała bazę w pamięci. Moja baza to ok 800 MB z retencja 10 dni.

To zredukowało ładowanie wykresów z.ok minuty do 4-5 sekund. Potem nastała nowa wersja HA (któraś między 0.110 a 114) która wprowadziła ogromną optymalizację w dostępie do bazy danych recorder'a. Ładowanie trwa teraz max 0.5 (pół) sekundy.

Polecam ci przejście na MariaDB. Jest dostępna jako add-on do HA.

A na czym masz odpalone HA? Malina czy jakiś NAS? Jaka jest wielkość bazy? Problem będzie albo lzbyt duża baza i przeszukiwanie HDD albo CPU który nie wydała. Stawiam na to pierwsze.

A i jeszcze jedno: podczas konferencji HA zaprezentowabo oficjalny sprzęt: Odroid one. To sprzęt z wydajnym procesorem i dyskiem eMMC, który tak jak SSD na kompach nadaje mega kopa każdemu urządzeniu które działało do tej pory na HDD albo karcie SD. Bramka AIS też ma dysk eMMC
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant