EFC- wymiana po awarii

  • 6 Odpowiedzi
  • 802 Wyświetleń
EFC- wymiana po awarii
« dnia: Marzec 03, 2022, 09:21:07 »
Witajcie, obudzę trochę forum bo śpi :) Mam problem z EFC - po aktualizacji ostatniej nie wstał sieciowo. tzn. karta się nie odzywa. Diody świecą,a  na switchu zero komunikacji ze strony EFC. zaliczyłem i powrót do ustawień fabrycznych i zaglądałem na kartę (po przywróceniu założone katalogi i puste), na wszelki wypadek formatowałem - niestety niezmienna cisza. Niestety mam sporo logiki na EFC i nie chciałem czekać na ew. naprawę - zamówiłem nowy. I teraz pytanie czy jestem się w stanie na niego przenieść? tzn czy urządzenia się wyszukają - czy jak są sparowane ze starym - to mam wszystko rozbierać i resetować? czy backup w apce da się zrzucić na innego EFC? ktoś trenował taką zabawę? I przy okazji wiecie jak wygląda serwis po gwarancyjny w Zamelu? Chce ten nieżywy zreanimować na backup.
Z góry dziękuje za wsparcie  i pomysły
k.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC- wymiana po awarii
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2022, 13:15:11 »
Twój problem wygląda znajomo. Mój EFC-01 2 lata temu też stał się cegłą. Pierwotnie problem spowodował brak prądu, a potem aktualizacja z USB już całkowicie dobiła kontroler i tak samo przestał odpowiadać z sieci. Pomógł dopiero serwis wgrywając soft jakimś serwisowym sposobem. Jak Twój EFC-01 wróci z serwisu to sprawdź czy jesteś w stanie robić aktualizacje, bo u mnie od powrotu z serwisu jest to niemożliwe. Kiedyś wyślę swój EFC-01 ponownie, aby naprawili ten problem, ale wstrzymuje mnie 2 tygodnie bez kontrolera.

Teraz kwestia przeniesienia wszystkiego na nowy EFC-01. Nie mam 100% pewności, ale czuję, że parowanie to proces obustronny i o ile skopiowanie danych na kartę nowego EFC-01 spowoduje, że sam EFC-01 mógłby się z urządzeniami dogadać, to jednak chyba każde urządzenie z osobna także ma zapisane to z jakim kontrolerem jest sparowane i obawiam się, że czeka Cię ponowne parowanie urządzeń z kontrolerem.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: EFC- wymiana po awarii
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2022, 23:32:55 »
raport z pola walki. Nowy EFC podłączony. Backup z apki wrzucony. Czujniki i piloty żyją - znalazły się i jest komunikacja. Odbiorniki i repeatery niestety nie. Na pierwszy ogień poszedł SLR-21, pełen reset i szukanie od nowa, oczywiście po usunięciu też z EFC. Po takiej akcji się dodał. Plus, że ze scen zniknął, ale definicje scen zostały i trzeba je tylko wypełnić od nowa(wiem, że kiedyś był problem z tym). Czyli będę miał jutro upojny dzień z rozbieraniem włączników. Dziękuje Ci Zamelu ... :(

Odp: EFC- wymiana po awarii
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2022, 11:00:55 »
Dzień dobry. Awaria zawsze może się zdarzyć. EFC-01 jak każdy sprzęt czasami może odmówić posłuszeństwa. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Proszę o bezpośredni kontakt z działem technicznym michal.tyc@zamel.pl. Na pewno coś uda się wymyślić i jakoś rozwiązać Pana problem.

Odp: EFC- wymiana po awarii
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2022, 09:20:28 »
Doskonale zdaję sobie sprawę że, że awaria zawsze może się zdarzyć i o klasie rozwiązania świadczy, jak ono jest przygotowane na taką sytuację. Na dziś jest słabo. Nie ma mechanizmu obsługującego podmianę EFC na nowy. Jak rozumiem odbiorniki mają zapisany identyfikator kontrolera. Czy nie można zrobić mechanizmu podmiany identyfikatora w EFC na taki jak w starym EFC? Na tej zasadzie jak np. przejęcie w routerze adresu MAC? To by załatwiło sprawę. Jak rozumiem backup EFC - ma już identyfikatory odbiorników i było by pięknie. Sytuacja jak teraz jest mało komfortowa. Ja na dziś mam 10 odbiorników z tego 6 poupychanych w puszkach (naprawdę łatwo się nie mieszczą w puszkach, jak ROP22 - ma zajęte wszystkie wejścia i wyjścia) i rozbieranie takiej ramki z 4 włącznikami w połowie podwójnymi to wątpliwa przyjemność. Dobrze, że ciągły brak czasu spowodował, że następne ROPy jeszcze czekają :) 

*

Offline shibby

  • ***
  • 193
    • Zobacz profil
Odp: EFC- wymiana po awarii
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2022, 11:36:15 »
a pytałeś support zamela o to czy nie mogli by ci wysłać kontrolera z twoim starym MACiem?
Elementy systemu, których używam: EFC-01, 1x RNK-22, 2x RNK-24, P-457/2, ROP-21, 3x ROP-22, RDP-21, 2x RGT-01, SLR-21, SLR-22, 3x RCK, 2x RCM, RCZ, RCR

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: EFC- wymiana po awarii
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2022, 10:01:09 »
Doskonale zdaję sobie sprawę że, że awaria zawsze może się zdarzyć i o klasie rozwiązania świadczy, jak ono jest przygotowane na taką sytuację. Na dziś jest słabo. Nie ma mechanizmu obsługującego podmianę EFC na nowy. Jak rozumiem odbiorniki mają zapisany identyfikator kontrolera. Czy nie można zrobić mechanizmu podmiany identyfikatora w EFC na taki jak w starym EFC?
Trochę dyskusyjne rozwiązanie bo pozwalałoby sterować dowolną instalacją Exta Life po podmianie ID kontrolera, ale w sumie znalezienie ID nie jest proste. Wręcz przeciwnie. Gdyby Zamel dodał w aplikacji info o kontrolerze i jego ID i pozwalał to ID zmieniać to faktycznie rozwiązałoby problem.
Ale myślę, że na takie gadżety nie ma szans. Zamel na pewno nie zaimplementuje czegoś, co wyróżniłoby pozytywnie ten system na tle innych :) A dodatkowo use-case jest jednak bardzo niszowy i rzadko występuje, więc pewnie nie opłaca się inwestować czasu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant