Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2

  • 250 Odpowiedzi
  • 15665 Wyświetleń
*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #150 dnia: Listopada 11, 2022, 11:06:35 »
A może powinniśmy zapytać Zamela na ich grupie FB o takie możliwości wbudowania tych funkcji w kontroler? :) https://www.facebook.com/groups/extalife/
Jesteście tam w tej grupie?
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #151 dnia: Listopada 12, 2022, 13:25:51 »
Pierwsza wersja, która działa. Scena 0 wołana na przyciśnięcie przycisku, scena 1 wołana na puszczenie przycisku. Żeby zadziałało, trzeba trzymać przycisk co najmniej 2 sekundy, nie dłużej niż 7  :D

alias: Extalife przycisk - zgaś wszytkie światła
description: ""
trigger:
  - platform: event
    event_type: extalife_scene
    event_data:
      start: true
      id: 0
    id: "on"
condition: []
action:
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 2
      milliseconds: 0
  - wait_for_trigger:
      - platform: event
        event_type: extalife_scene
        event_data:
          start: true
          id: 1
        id: "off"
    timeout:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 5
      milliseconds: 0
    continue_on_timeout: false
  - service: extalife.refresh_state
    data:
      entity_id: extalife.efc_01
  - service: light.turn_off
    data: {}
    target:
      area_id:
        - gabinet
        - garderoba
        - kuchnia
        - przedpokoj
        - salon
        - sypialnia
        - wc
        - lazienka
mode: single
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #152 dnia: Listopada 18, 2022, 10:43:06 »
Ja z szybkim pytaniem

sklonowałem repo do /root/config/custom_components/  repozytorium ale... co dalej ? Nie pojawiło mi się extalife w dodatkach, w integracjach też nic. Podpowiecie jak to uruchomić po stronie GUI ?
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2022, 11:23:07 wysłana przez bopajdowski »

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #153 dnia: Listopada 18, 2022, 11:37:35 »
Ja z szybkim pytaniem

sklonowałem repo do /root/config/custom_components/  repozytorium ale... co dalej ? Nie pojawiło mi się extalife w dodatkach, w integracjach też nic. Podpowiecie jak to uruchomić po stronie GUI ?

Niestety ja nie mam wiedzy "jak zainstalować", bo mam bramkę AIS, gdzie integracja jest do wyboru "natywnie"  8)
Chyba trzeba sięgnąć do opisu z poprzedniej iteracji: https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,350.0.html - jak sobie nie poradzisz, to jednak czekajmy na podpowiedź admina.
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline SebiCo

  • ***
  • 225
    • Zobacz profil
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #154 dnia: Listopada 18, 2022, 11:37:42 »
Jeśli /root/ jest Twoim głównym katalogiem HA i cała ścieżka wygląda tak /root/config/custom_components/extalife to po restarcie HA extalife powinna się pojawić w integracjach możliwych do zainstalowania i będzie wyglądała tak.
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2022, 11:53:44 wysłana przez SebiCo »

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #155 dnia: Listopada 18, 2022, 11:57:48 »
Bardzo dziękuję. sam Clone robi katalog "extalife_custom_component" dopiero w nim jest katalog "Extalife" który powinien być poziom wyżej i zawierać tylko zawartość 'extalife' z pominięciem plików extalife_custom_component. Fajnie by było poprawić to w Readme.

Wszystko pięknie działa  i bardzo dziękuję za pomoc.

W firmie piszemy w pythonie więc jak będą wolne moce przerobowe to może włączymy się w pomoc i rozwój HA :)

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #156 dnia: Listopada 18, 2022, 21:44:45 »
Wszystko pięknie działa  i bardzo dziękuję za pomoc.
i super  :D

W kontynuacji wątku na FB taki mój obrazek z pełnym info o głowicy i nie tylko. Temperatura, wilgotność i wyliczony punkt rosy na podstawie odczytu z drugiego czujnika.

Przy okazji wspomnę, że zrezygnowałem całkiem z harmonogramowania w aplikacji ExtaLife na rzecz: https://github.com/nielsfaber/scheduler-component
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2022, 21:50:02 wysłana przez Fantomas »
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #157 dnia: Listopada 27, 2022, 14:26:03 »
Pierwsza wersja, która działa. Scena 0 wołana na przyciśnięcie przycisku, scena 1 wołana na puszczenie przycisku. Żeby zadziałało, trzeba trzymać przycisk co najmniej 2 sekundy, nie dłużej niż 7  :D

alias: Extalife przycisk - zgaś wszytkie światła
description: ""
trigger:
  - platform: event
    event_type: extalife_scene
    event_data:
      start: true
      id: 0
    id: "on"
condition: []
action:
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 2
      milliseconds: 0
  - wait_for_trigger:
      - platform: event
        event_type: extalife_scene
        event_data:
          start: true
          id: 1
        id: "off"
    timeout:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 5
      milliseconds: 0
    continue_on_timeout: false
  - service: extalife.refresh_state
    data:
      entity_id: extalife.efc_01
  - service: light.turn_off
    data: {}
    target:
      area_id:
        - gabinet
        - garderoba
        - kuchnia
        - przedpokoj
        - salon
        - sypialnia
        - wc
        - lazienka
mode: single

Brawo! Piękna automatyzacja :) Przy okazji nauczyłem się czegoś o nowej składni. Od jakiegoś czasu już praktycznie nie dokładam nowych automatyzacji do mojego HA i przestałem monitorować zmiany w składni i nowe funkcje tak dokładnie. Fajna jest akcja czekania na trigger. A rozdzielczość milisekund to jest mega sprawa. Dzięki temu można faktycznie jedną automatyzacją ogarnąć taki temat jak ten czyli obchodzenie ograniczeń kontrolera sprzętowego. HA to jest moc!🙌💪
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #158 dnia: Grudnia 07, 2022, 23:02:05 »
Pierwsza wersja, która działa. Scena 0 wołana na przyciśnięcie przycisku, scena 1 wołana na puszczenie przycisku. Żeby zadziałało, trzeba trzymać przycisk co najmniej 2 sekundy, nie dłużej niż 7  :D

alias: Extalife przycisk - zgaś wszytkie światła
description: ""
trigger:
  - platform: event
    event_type: extalife_scene
    event_data:
      start: true
      id: 0
    id: "on"
condition: []
action:
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 2
      milliseconds: 0
  - wait_for_trigger:
      - platform: event
        event_type: extalife_scene
        event_data:
          start: true
          id: 1
        id: "off"
    timeout:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 5
      milliseconds: 0
    continue_on_timeout: false
  - service: extalife.refresh_state
    data:
      entity_id: extalife.efc_01
  - service: light.turn_off
    data: {}
    target:
      area_id:
        - gabinet
        - garderoba
        - kuchnia
        - przedpokoj
        - salon
        - sypialnia
        - wc
        - lazienka
mode: single

Dziękuję Panowie za tę funkcjonalność. W końcu mogę wykorzystać swoje nadajniki w pełni.
Integracja działa bez problemów na bramce  - AIS HA 2022.11.2, pierwsza automatyzacja z wykorzystaniem scen ExtaLife  i event extalife_scene się robi.
Niecierpliwie czekam na efekty pracy kolegi @Gadulowaty
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #159 dnia: Grudnia 30, 2022, 14:17:35 »
Już drugi raz się zdarzyło, więc coś jest na rzeczy, a psuje potem totalnie dane w dodatku Energia - nagły skok zapisów w historii do zera, a potem z powrotem ok.
Pierwsze pytanie, z czym związany jest ten błąd? Drugie: jak sobie poprawić zapisy, żeby były poprawne?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #160 dnia: Grudnia 30, 2022, 14:31:42 »
Już drugi raz się zdarzyło, więc coś jest na rzeczy, a psuje potem totalnie dane w dodatku Energia - nagły skok zapisów w historii do zera, a potem z powrotem ok.
Pierwsze pytanie, z czym związany jest ten błąd? Drugie: jak sobie poprawić zapisy, żeby były poprawne?
Wątpię że to coś z integracją, ale głowy nie dam. Mam identyczny problem z gniazdkiem zwave. Rozwiązanie jest proste: template sensor i zabezpieczenie, że jeśli aktualna wartość > 0 a nową wartość = 0 to nowa wartość = stara wartość.

Na szczęście od kilku miesięcy da się naprawić statystyki w HA z GUI. To dość powszechny problem i dlatego zrobili tą funkcję naprawy wartości
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #161 dnia: Stycznia 19, 2023, 12:34:22 »
Czy ktoś znalazł rozwiązanie na bezzwłoczne przekazanie faktu zadziałania odbiornika ExtaLifa np. ROP-22 wyzwolonego fizycznym wejściem IN? Czy w samej aplikacji Zamel'a można wyzwolić scenę fizycznym przyciskiem IN w odbiorniku?
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV3 "Jolka" + pilot+aplikacja WearOS, 32 urządzenia Exta Life z EFC-01, Mi-flora, Sonoff, ESP8266, ESP32 (ESPHome, Tasmota) Zigbee2mqtt, kamery IP, inteligentny głośnik w oparciu o AIS DEV1, urządzenia SIP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #162 dnia: Stycznia 20, 2023, 13:43:05 »
Czy ktoś znalazł rozwiązanie na bezzwłoczne przekazanie faktu zadziałania odbiornika ExtaLifa np. ROP-22 wyzwolonego fizycznym wejściem IN? Czy w samej aplikacji Zamel'a można wyzwolić scenę fizycznym przyciskiem IN w odbiorniku?
Wg mnie nie da się. Sam planuję zrobić myk z nadajnikiem i sceną właśnie w takim kontekście. No niestety wychodzi drożej o nadajnik  :-X
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #163 dnia: Stycznia 20, 2023, 13:49:35 »
Czy dało by się zrobić dwa ulepszenia jeszcze w tej niepublikowanej wersji?
  • Obsłużenie wyjątku na okoliczność wyłączonego kontrolera (jak robię reset, to teraz od razu mam wpis do loga)
  • Dodanie parametru do usługi odświeżania stanu urządzeń - tak jak w aplikacji, żeby odświeżało tylko urządzenia z danej strefy (po co mam odświeżać wszystko i zapychać sieć, jak potrzebuję tylko światła w przedpokoju?)
Elementy systemu, których używam: Bramka AIS DEV 3 + pilot, EFC-01, 3x ROP-01, 3x ROP-02, RDP-01, ROP-07, RNK-02, 5x RNK-04, RNP-01, P-257/2, 2x ROP-21, 3x ROP-22, 5x RNK-24, RCK-21, 3x RCR-21, RCM-21, 4x RGT-01, urządzenia Zigbee, kamera IP.

*

Offline admin

  • *****
  • 1657
  • Twórca i moderator forum
    • Zobacz profil
    • Forum ExtaLife
Odp: Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.2
« Odpowiedź #164 dnia: Stycznia 26, 2023, 09:48:34 »
  • Obsłużenie wyjątku na okoliczność wyłączonego kontrolera (jak robię reset, to teraz od razu mam wpis do loga)
To dałoby się zrobić.

Czy dało by się zrobić dwa ulepszenia jeszcze w tej niepublikowanej wersji?
  • Dodanie parametru do usługi odświeżania stanu urządzeń - tak jak w aplikacji, żeby odświeżało tylko urządzenia z danej strefy (po co mam odświeżać wszystko i zapychać sieć, jak potrzebuję tylko światła w przedpokoju?)
Komenda kontrolera nie potrafi odświeżyć stanu pojedynczego urządzenia. Do stref jest osobna komenda. Ja bym to widział jako osobną usługę, bo przerabianie całej integracji na tą drugą komendę będzie złożone i czasochłonne, a zysk wątpliwy. Osobna usługa do stref lepiej by tutaj pasowała. Możnaby ją wtedy wywoływać z automatyzacji HA ze swoją częstotliwością, a częstotliwość odświeżania całości zmniejszyć np na 30 minut.

Sorki za późną odpowiedź, ale mam w ostatnich tygodniach tyle roboty, że po raz pierwszy w życiu patrzenie na laptopa poza pracą wyjątkowo źle mi się kojarzy i nie mam na to żadnej ochoty :(
Jak się sytuacja zmieni to może wrócimy do tematu.
Elementy systemu, których używam: 3xSRP-22, 5xRDP-21, 3xROP-22, 4x ROP-21, 1xP-456/36, 1xRNK-24, 3x RNP-21, 1xRCT-22, aplikacja na Android oraz iOS + Home Assistant